activitati pentru copii (2-3 ani)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Tre' sa ma uit de unul mai ieftin. Mi-a mai zis cineva de YMCa ca e ieftin.

Sonia are vreun animalut?
Ma gandesc sa ii cumpar la a mea macar un pestisor sa o vad cum are grija de el si il hraneste ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

Tre' sa ma uit de unul mai ieftin. Mi-a mai zis cineva de YMCa ca e ieftin.

Sonia are vreun animalut?
Ma gandesc sa ii cumpar la a mea macar un pestisor sa o vad cum are grija de el si il hraneste ea.


are 5 pestisori intr-un acvariu, de la Craciun. ea ii hraneste dimineata si seara, nu iti spun cat de fascinata este si cum vorbeste cu ei si ii observa cu mare atentie. iti recomand cu mare caldura sa-i iei si tu pestisori, dar vezi sa fie ceva mai maturi cand ii iei. prima oara am luat puiuti si nu s-au adaptat, au murit repede.

Buli, fabuloasa ideea cu fantomele, i se potriveste de minune soniei, maine asta facem!!!! avioane, coifuri, flori, cutii din hartie facem si noi. adica mai mult eu fac...despre carticica: se poate folosi altadata ca sa repete denumiri de una-alta, culorile de la pagini. dar daca faceti jocul cu figurine de animale, puteti sa imitati animalutul respectiv, noi asa mai adaptam din cand in cand.

am mai gasit cateva:

* se pune o gramada de obiecte intr-o punga de plastic si, pe rand, cu ochii inchisi, se scoate cate un obiect si trebuie ghicit ce este. cred ca merge la copilasii mai mari...

imi place asta:

Marshmallow Fight

This is a great way to deal with an angry child. Get a bag of large marshmallows and surpise your child by throwing some of them at him or her. Usually, a child will pick them up and throw them back at you with a smiling face. Its a great way to burn off angry feelings and have fun at the same time. :-)))

si asta:

Engagement Activity: Pushing My Buttons

Psychologists Myrow and Myrow (2002) came up with another engaement activity called Pushing My Buttons. The parent and child are sitting close to each other when the parent says, "What will happen when I push this button?" The adult gently presses some part of the child's body and makes a noise. it might look like this:

Press the nose and make a "honk" sound

Press the shoulder and make a "bleep" sound

Press the ear and make a "clucking" sound.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

va puteti inspira si din cartea "ghid practic pt cresterea copilului pana la 5 ani"
o gasiti aici
http://www.4shared.com/

la USER LOGIN completati:

e-mail : desprecarti@yahoo.com
password: romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

hihihihi

la noi fantomele erau surse de adrenalina.
jucam toti3 si tati se prefacea ca ma "maninca". ma lua in cearsaf si eu ieseam pe partea ailalta si ma ascundeam. am "speriat" copilul ca i-a mincat fantoma pe mama

ah, am uitat jocul cel mai important: "petrecerea"
facem cazemata din plapumi, perne si 1-2-3 copii stau in cazemata, ceilalati arunca cu animale de plus. arunca si cei din cazemata si iese o "petrecere" de toata frumusetea.
se cheama asa pentru ca au inceput copii sa-l joace cu sotulica la diverse aniversari si l-au asociat cu petrecerile noastre.

toamna adunam multe conuri si castane, avem sine de lemn de la ikea, care se pot reconfigura la nesfirsit si faceam mereu trasee pe care le puneam prin "paduri de castani si brazi".

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Marshmallow Fight

This is a great way to deal with an angry child. Get a bag of large marshmallows and surpise your child by throwing some of them at him or her. Usually, a child will pick them up and throw them back at you with a smiling face. Its a great way to burn off angry feelings and have fun at the same time. :-)))


Ieri am ras amandoi o gramada jucandu-ne jocul asta, dar cu servetele mai mult sau mai putin mototolite, nu multe, 3-4 pe care le tot aruncam de la unul la altul... macar asa stii ca nu-ti mananca nimeni parti din joc

Dar vroiam sa intreb altceva, Sonia se joaca singura? Sau cum te simti tu neintervenind de loc, neoferindu-i compania ta, ajutorul tau?
Intreb pentru ca la primul copil ma jucam mereu cu ea, inventam mereu cate ceva, eram mereu disponibila, la indemana, saritoare iar la al doilea, pentru ca nu mai am acelasi timp, observ ca isi gaseste singur atatea chestii interesante de facut...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Sau jocul cu Traffic Lights. Tu(sau ea) stai la perete si ea /tu vine spre tine cand ii dai verde. La galben merge incet, iar la rosu ingheata
Tu faci multe jocuri, nu de astea ii lipsesc fetii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

dadada, semaforul - avema zile intregi cind circulam la dus pe dreapta si la intors pe stinga si ne trezeam cu rosu! verde!

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Macrina

Sau jocul cu Traffic Lights. Tu(sau ea) stai la perete si ea /tu vine spre tine cand ii dai verde. La galben merge incet, iar la rosu ingheata
Tu faci multe jocuri, nu de astea ii lipsesc fetii



ia uite, ce interesant e asta! noi facem o varianta, ea sta la perete, eu numar pana la trei, bat din palme de trei ori, semnal pentru ea sa alerge la mine si io o azvarl in aer si zic "avionuul, zboara avionuuuul, ta-daaa". e joc inventat de ea, nu de mine.
zici tu ca sunt multe, dar sunt de-a lungul timpului, nu in fiecare zi. serios ca nu mai stiu ce alte jocuri sa inventez...

Donia, majoritatea timpului ne jucam impreuna. se joaca si singura fara probleme, ba are momente cand nu vrea sa-i ating jucariile. buna idee cu servetelele, noi mai folosim o minge usoara, din aia care se foloseste in apa, cat pumnul.

Buli, cazemata e iarasi super!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

sau teatru de papusi - nu e nevoie de papusi speciale, nici de decor ca la teatrul-spectacol. Puri si simplu cu jucariile de plus sau cu alte jucarii pe care le faci sa miste, sa vorbeasca, sa "cada", sa faca chestii amuzante.
Copilul se distreaza, le raspunde si apoi vrea sa faca si el, iar parintii devin spectatori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

multumim de idei !
impartasim si noi din jocurile noastre :
- pe un format de hartie A0 se intinde si eu ii fac conturul cu carioca si apoi desenam impreuna cu ce e imbracat ;)
- am facut aluat din faina, apa, sare si putin ulei , l-am facut forme si l-am copt in formele de briose
- decupam div desene ce le-am printat pe net si le lipim pe un scotch intins prin casa dupa o povestioara inventata pe loc


pupici
D

Mergi la inceput