Sanatoriul Techirghiol

Sanatoriul Techirghiol | Autor: gabriela70

Link direct la acest mesaj

Buna Ziua,
Am fost de curand la acest sanatoriu impreuna cu fetita mea.Conditiile nu sunt nemaipomenite, insa e f curat, apa calda curenta.Personalul de la tratament mie mi s-a parut super k.Si doamnele doctor, de asemenea.Pentru copiii cu insotitor e k.
Problema intervine la copiii care nu au insotitor.E militarie curata:trezire la 6.30 pentru a face paturile, a se imbraca, masa, care desi e formata din unt si dulceata, un cremvusti e obligatorie.
In timpul saptamanii e k, dar dc si in week, cand nu se fac tratamente? Fetele de acolo se trezesc, fac tratament, fac lectii, merg la scoala, se intorc, masa de seara, isi spala rufele, se spala ele
si cand sa se uite si ele la televizor la o telenovela despre a carei calitate nu discut, dar este singura lor placere, se trezesc ca apare d-na asistenta care le spune ca sunt obraznice, ca e vorba de subcultura si nu le lasa sa vada.Si de aici un intreg scandal.Sa se inteleaga-nu este vorba de toate asistentele si de toate infirmierele-este vorba despre una anume, care cred ca are o placere in a le necaji.
Pai as vrea sa va prezint un episod.Luni dimineata:6.30.
Tipete pe hol-au lasat mizerie in camera-care era mizeria?O cana nespalata.Tipete, urlete, le face nesimtite, ca nu vine ea de acasa sa le faca curat, i se altura si infirmiera.Acesta e modul in care s-au trezit niste fete care nu au voie sa socializeze cu baietii, care din motive obiective sunt pe alt etaj,care in 3 saptamani in care am stat eu acolo nu au iesit niciodata la plimbare, stau inchise numai in sanatoriu, desi exista o masina care ar tb sa le asigure miscarea.
E o viata grea pentru ele, iar eu personal le apreciez pentru cum sunt, niste luptatoare.Pentru ele fiecare zi e o provocare, pe care o trec cu brio.Sunt copii, care desi au acele probleme fizice, sunt de sute de ori mai bune decat multi alti copii k, sunt vrednice, descurcarete, prietenoase si cel mai important, au un suflet imens.
Mi-as dori ca acei copii fitzosi carora nu le mai ajungi nici cu prajiona la nas sa stea o saptamana, nu mai mult sa traiasca acolo.Poate ar aprecia latfel viata.
Sunt insa si asistente si infirmiere care inteleg cat de greu le este, departe de parinti, cu probleme, poate fara bani, cu mancare de sanatoriu si cu toate greutatile cu care se confrunta, si le fac viata un pic mai dulce.IN acest sens m-a impresionat f tare o doamna infirmiera-fetele ii spun Maria_Atat de mult le iubeste, incat ele nu ii fac niciodata greutati, nu am auzit-o niciodata sa ridice vocea la ele.E suficient sa le roage.Dar nu le-a jignit niciodata, nu le-a spus ca parintii le abandoneaza si sanatoriul le creste.Va puteti imagina niste fetite care sufera o data ca sunt departe de parinti, indiferent din ce motive, si in plus a doua oara pentru ca li se spune asta in fata?-ca sunt abandonate.
Ganditi-va oameni buni de 2 ori inainte de a va lasa copii acolo.Eu m-am indragostit de o parte din ele-atat caldura si iubire primesc si ofera-Sper sa le ajute Dumnezeu sa aiba o viata mai usoara acolo.In viata lor nu e de ajuns tratamentu.
Va pup pe toate:Roxy, Baba, Didi, Alexandra, Vali, Monica, Marcela si toate cele pe care poate v-am uitat.Sa va dea Dumnezeu sanatate si putere!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isak10002 spune:

buna ziua
si eu sunt o mamica cu copil,si am fost de mai multe ori la sanatoriul de copii din techirghiol.
am fost si vara dar si iarna....vara acolo e ca o tabara, copii fac si tratament dar se si distreaza, merg in plimbari pe faleza sau se organizeaza discoteca,sau merg la teatre sau cinema, iar iarna e frig si atunci copii sunt nevoiti sa stea mai mult in camere mai ales ca fac si tratament cald.
Este o cladire veche dar deosebit de bine intretinuta si o curatenie exemplara.Personalul care se ocupa de copii este deosebit,si nu am auzit pe nimeni plangandu-se de ceva,sau criticand pe cineva.
Mie personal mi a placut f mult si as putea lasa copilul acolo in grija infirmierelor ptr ca sunt sigura ca va fi ingrijit f bine,la fel ca acasa.Va urez multa sanatate si sa ne vedem din nou la sanatoriul de copii din Techirghiol la vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa76 spune:

n-am avut de a face personal cu acest sanatoriu dar pentru ca mi-a trezit curiozitatea primul post am dat un search.si un articol... ce-i drept mai vechi.oare care e adevarul?
http://www.hotnews.ro/stiri-presa_regionala_arhiva-1732450-internati-pentru-recuperare-victime-ale-adultilor-invalizii-sanatoriul-techirghiol-exploatati-infirmiere.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veralari spune:

te rog vreau sa vorbim despre sanatoriul techirghiol. Daca poti da-mi un nr de telefon sa te sun. Avem programare pe 26 oct. cu fetita de 4 ani- tetrapareza spastica

Mergi la inceput