DIVERSIFICAREA (8)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Oanamada, la 1 an un ciocanel de pui la pranz e ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui fiona67

Oanamada, la 1 an un ciocanel de pui la pranz e ok?


Depinde de copil...cat mananca...cantitativ...dupa recomandarile medicilor este ok...ca foarte multa carnea nu are pe el...dar eu iti spun de exemplu ca a mea nu s-ar multumi doar cu atat...ciocanelul are si garnitura sau este simplu...daca este simplu, fara garnitura...e cam putin!

Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Sigur, am uitat sa precizez ca are si garnitura; ma refeream strict la cantitatea de carne.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Neata!

OANA, chiar ca esti enciclopedie ambulanta, cred ca strangem mana de la mana cu fetele si-ti facem o statuie

Gand la gand cu bucurie, tocmai ma hotarasem ca gata cu mofturile si umblatul cu iaurt cand nu mananca, foamea e buna bucatareasa. Mai, parca mi-a citit gandurile, o mancat tot tot dimineata, i-am dat un biscuite (din asta normal, n-am avut de unde sa iau din aia speciali de bebe), si-l ducea singura la gura si rodea din el (avem 4 dintisori).

Asta a fost la ora 10, pana la 2 jumate n-o mai capatat nimic, la pranz sa vedeti ce frumos o mancat ce i-am dat . Asa ca de 3 zile mancam la ora la care si tot ce ne da mami . Am vazut si eu singura ca daca ii dau si ei o lingurita si un castronel colorat ne descurcam mult mai bine, casca gurita, aleluia.

Ieri i-am facut cartof cu pui, morcov, telina, pastarnac, avocado si iaurt, mama ce o mai mancat. I-am mai facut mere rase cu 2 piscoturi la cuptor si putina scortisoara, dar nu i-am dat decat putin ca n-am stiut daca are voie scortisoara din aia pudra. Ma gandesc ca are tot felul prin ea, schimba gustul la mar si dupa aia n-o sa mai manance marul ca atare.

I-am luat din Metro lapte din ala UHT, diseara ii fac gris in lapte, indulcit cu para rasa. Eu ma incapatanez sa nu pun sare si zahar in mancare, desi sunt intrebata des de necunoscatori de ce nu-i pun.

Elena cred si eu ca ai tras niste nervi, eu m-am enervat doar citind. Eu is ca si Oanamada, la faze din astea is ca un vultur taios, nu ma intereseaza politeturile (bunica sotului o vrut sa-i dea la 6 luni jumate miez de cozonac si daca nu era pe faza il indesa in gurita fetei ). Ca de ce-i dau san, ca ma distrug? Poate a uitat ca pe vremea lor copiii se alaptau pana dupa un an, sau mai stii?

Va pup si va mai citesc cand prind net si am vreme

www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Musette, esti tare draguta!
Uite ca voi si prietenele mele gravide m-ati convins sa facceva ce nu credeam ca voi face- un blog!
Ei da, multa lume rade de astia de au bloguri, chiar si eu am facut-o la un moment dat pentru ca mi se pareau inutile...dar m-am convins ca incep sa uit anumite lucruri legate de alimentatia Catincai...si daca nu notez undeva ...de' s-au imputinat neuronii....asa ca, mi-am facut blog...ca sa nu incerc aiurea DC si sa nu monopolizez subiectul asta de diversificare voi pune acolo toate retetele pe care i le-am facut si i le fac Catincai+plus tot ce-mi amintesc din sfaturile alimentare si de diversificare pe care le-am experimentat. In felul asta, daca are cineva nevoie...il trimit direct la sursa (e mai comod, nu mais criu acelasi lucru de 500 de ori!)
asa ca uite adresa mea...
http://oanamada.wordpress.com/
Va pupicesc


Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Excelenta idee, Oana! Am si citit o parte , azi ii fac pui cu sos alb. Eu instinctiv faceam retetele astea, dar le numeam pe toate pireu de legume....

www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Musette, esti tare draguta!
Uite ca voi si prietenele mele gravide m-ati convins sa facceva ce nu credeam ca voi face- un blog!
Ei da, multa lume rade de astia de au bloguri, chiar si eu am facut-o la un moment dat pentru ca mi se pareau inutile...dar m-am convins ca incep sa uit anumite lucruri legate de alimentatia Catincai...si daca nu notez undeva ...de' s-au imputinat neuronii....asa ca, mi-am facut blog...ca sa nu incerc aiurea DC si sa nu monopolizez subiectul asta de diversificare voi pune acolo toate retetele pe care i le-am facut si i le fac Catincai+plus tot ce-mi amintesc din sfaturile alimentare si de diversificare pe care le-am experimentat. In felul asta, daca are cineva nevoie...il trimit direct la sursa (e mai comod, nu mais criu acelasi lucru de 500 de ori!)
asa ca uite adresa mea...
http://oanamada.wordpress.com/
Va pupicesc


Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."



Oana - si eu mai am un baietel de 3 ani si 3 luni dar pot sa spun ca am uitat ft ft multe. Desi chiar daca imi aminteam nu stiu daca foloseam multe din metodele de atunci. Fiind la inceput nu avea cine sa ma invete si multe sfaturi m-i le dadea soacra mea pe care acum nu prea le-am mai folosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Oana, super blogul tau . Retetele sunt yammy . Acum am pus si eu la cuptor o pulpa de pui cu cartof alb, morcov si ceapa, stropita cu ulei de masline. Sa vedem daca are succes.

Acum avem o alta problema, noi tot asa o tinem, cateva saptamani bune - cateva rele. Carla isi face greata cand simte mancarea in gura, nu pot sa-mi explic din ce cauza. Daca ar fi facut asa doar la legume pe care nu le prea agreaza as fi inteles dar face la fel si la fructe sau cereale. Ce poate fi? Face asa si de cate 10 ori la o masa, uneori mai si varsa din cauza asta. Poate fi din cauza dintilor? Ca sa nu mai zic cum face daca simte vreo bucatica mai mare de mancare. Offf offf mey mey . Lapte numai in somn, dar binisor, cate 230-240 ml dimineata si seara.

Mamica fericita de Carla Alexandra(13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

Oana, super blogul tau . Retetele sunt yammy . Acum am pus si eu la cuptor o pulpa de pui cu cartof alb, morcov si ceapa, stropita cu ulei de masline. Sa vedem daca are succes.

Acum avem o alta problema, noi tot asa o tinem, cateva saptamani bune - cateva rele. Carla isi face greata cand simte mancarea in gura, nu pot sa-mi explic din ce cauza. Daca ar fi facut asa doar la legume pe care nu le prea agreaza as fi inteles dar face la fel si la fructe sau cereale. Ce poate fi? Face asa si de cate 10 ori la o masa, uneori mai si varsa din cauza asta. Poate fi din cauza dintilor? Ca sa nu mai zic cum face daca simte vreo bucatica mai mare de mancare. Offf offf mey mey . Lapte numai in somn, dar binisor, cate 230-240 ml dimineata si seara.

Mamica fericita de Carla Alexandra(13.08.2008)
Piti mic se face mare


O sa incerc sa pun in fiecare zi retete..ca sa reusesc sa scriu cam toate mancarurile pe care i le-am facut si i le fac...in ceea ce priveste ceea ce povestesti..e foarte posibil sa-i bagi in gurita mai multa mancare decat stie ea sa mestece. Incearca sa bagi mai putina..pentru ca altfel si-o impinge in cerul gurii cu limba si isi face greata. Am patit si eu cu Catinca. De asemenea, Catinca mai avea un obicei...daca se satura si nu mai vroia sa manance nu stia cum sa-mi spuna sau sa-mi arate acest lucru...si continua sa pape pana i se facea scarba-greata sau mai stiu eu ce...
Ti-am trimis PM



Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Oana, multumesc . Carla face asa inca de la prima lingurita, a doua, a treia, apoi ii dau ceva in manute si uita. Isi mai aduce aminte pe parcursul mesei si face din nou. Am incercat sa-i dau putin in lingurita, am incercat cu lingurita de plastic si cu silicon - idem. Anyway, acum si-a pierdut pofta de mancare, mananca asa din inertie cu cutii, folii de medicamente, etc in manute si putin cantitativ. Ne mai salveaza laptele...Sper sa treaca si faza aceasta. Iar cu mancarea bucati n-am nicio sansa acum, mai asteptam, poate nu e inca pregatita. Incerc azi la pranz sa-i subtiez putin piureul de legume, vedem ce iese. Regresam, din pacate.

Mamica fericita de Carla Alexandra(13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput