DIVERSIFICAREA (8)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

bine v-am gasit fetelor si Cristos a inviat!!

am si eu nevoie de un sfat de la fetele cu experienta.
am o fetita de 5 luni care nu a prea mancat bine de la o luna.am si postat un subiect acum ceva vreme in care intrebam daca sa o fortez sau nu sa pape.fetele m-au ajutat mult si cu multa rabdare a ajuns sa pape singurica cam 600ml lapte pe zi.este putin,dar oricum ea este micuta.
acum o saptamana,cand ea avea 4 luni si 3 sapt am inceput sa ii dau cereale cu vanilie.cu lingurita.le-a acceptat surprinzator de bine si acum mananca in jur de 120-130ml la masa de pranz.e fericirea ei cand vede castronelul.lapte tot nu vrea,decat in somn,la 24 si la 5 dimineata papa cate 120ml,in rest ziua papa cate 50-60ml.
la medicul cel vechi nu ma mai duc,ca nu am fost multumita de el si am gasit un alt pediatru care va veni luni sa o vada.pana atunci am si eu o intrebare:ii pot da doua mese pe zi de crema de vanilie(cereale cu lapte) daca tot nu vrea lapte??
sau e cazul sa introduc si altceva?nu as vrea fructe ca nu sunt prea hranitoare,as vrea pireu de legume.insa nu e cam devreme dupa numai o saptamana de cand am introdus cerealele?pot sa ii dau doua mese de cereale(ora 10 si ora 17) pana cand una din mese o voi inlocui cu legumele?


va multumesc din suflet!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Energy...draga mea..iti raspund pe rand...
1. Ma bucur ca totusi ati inceput sa mancati!
2. Da, poti sa-i dai doua mese de cereale, dar sa fie la distanta mare una de alta pentru ca altfel isi umfla burtica excesiv si le vomita
3. Despre fructe poti spune absolut orice numai ca hranitoare nu sunt nu poti spune...fructele sunt extrem de hranitoare....sau poate ai vrut sa spui satioase... oricum ai incepe, cu fructe sau cu legume...tot cu cate o lingurita- doua vei incepe...deci tot va dura pana vei ajunge la o portie pe care s-o numesti portie!
4. Eu una zic ca nu este devreme sa le introduci chiar daca a trecut doar o saptamana de la cereale...nu in acest caz...daca spuneai ca ai inceput diversifcarea si voriai sa mai bagi ceva...poate era devreme...dar cerealele sunt extrem de bine tolerate de burtica, nu sunt agresive si "permit" ca sa spun asa...introducerea a ceva nou...
5. Daca imi permiti un sfat...eu ti-as sugera o combinatie (fructe cu legume)- adica mar cu morcov...nu amandoua odata, evident, dar ordinea asta...morcov ras pe razatoarea de sticla sau pe o razatoare foarte marunta, mar de asemenea...incepi cu o lingurita dintr-unul...mergi doar cu acela o saptamana crescand cu cate o lingurita la doua zile (ca sa lasi burtica sa se acomodeze) si dupa o saptamana il bagi pe al doilea independent de primul...mergi si cu ala separat o saptamana...si de abia dupa aia le combini si faci o masa...in felul asta dai si fructe dai si legume...ideea este ca bebe nu este obisnuit sa inghita si daca-i dai exclusiv pulpa (de la inceput!) fara sa o amesteci cu zeama....s-ar putea sa refuze....desi daca mananca deja cereale...poate ca nu!
Succes si sa ne spui cum merge!

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

Oana iti multumesc mult!

nu am vrut sa spun ca fructele nu sunt hranitoare,ci ca nu aduc un aport caloric prea mare,cu toate ca au multe vitamine.la asta m-am referit.fetita mea e slabuta tare si nu papa bine deloc(la 4 luni avea 5,250kg,acum la 5 luni nu am cantarit-o inca dar sigur nu a pus mai mult de 500gr) si as vrea sa ia in greutate mai mult,de-aia m-am gandit sa incep cu legume,cu piure...

referitor la cereale,ii plac da,si desi nu stie sa inghita f bine,mai scoate afara cu limba,este relativ putin.si nu i le fac prea zemoase ,ci ca un piure subtire,eu zic ca se descurca binisor dupa numai o saptamana.o sa incerc azi sa ii dau completare cereale la masa de la 17 daca nu bea suficient lapte.oricum i-am dat si la ora 10,a mancat 100 gr plus 50 ml lapte baut inainte ca daca e sa ii dau dupa,normal ca nu ia nici macar o gura.cred ca e anti lapte bebeul meu.
oare as putea sa fac cerealele cu lapte desi au lapte in compozitie?ar fi prea grele pt stomacelul ei?ma gandeam sa fie mai consistente,sa aiba mai multe calorii.
luni ma voi sfatui si cu medicul,desi nu imi pun prea mare baza in el,am vazut ca aici medicii iti dau atentie doar in caz de boala,in rest....am vazut ca exista pe piata borcanele de crema de fructe recomandate dupa 5 luni.as incerca...

o zi buna tuturor si copii zambareti si mancaciosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Salutare!

Noi avem o mica problema: suntem tare mofturoase, in sensul ca dupa 2 lingurite ne pierdem interesul si incepem sa ne jucam mai mult cu mancarea. Daca o iau din scaun in brate mai mananca 5-6 lingurite, dar n-as vrea sa o invat asa.

Cand nu mananca, ii dai iaurt care nu il refuza niciodata, dar nici asta nu e o solutie, ca asteapta iaurtul, in loc sa manance ce-i dau. Ieri dimineata mi-o refuzat fructele, am lasat-o in pace, am alaptat-o, o adormit, si la 3 jumate i-am dat pranzul (dovlecel cu ficat si iaurt) si o mancat. Sa aplic tratamentul foamea? Ca nu-i o treaba sa-i tot dau iaurt cand nu mananca de pranz....

Cum sa fac sa-i fac un program de mancare? Papa lapte de la san la 7 dimineata, apoi la 10 as vrea fructele, dar cand mi le refuza ii dadeam san sa nu moara copilul de foame, la 2 pranzul, dar nici ala nu reusesc....La 5-6 san ca sa adoarma un pic si la 8 seara cina.

Ieri i-am facut gris in lapte normal, Napolact....i-o aparut 2 pete mici langa gurita. Tin sa precizez ca de la cereale cu lapte inclus (Milupa, Humana) ii ies instant mult mai multe pete in jurul gurii.

O sa incerc sa-i fac gris in lapte cu lapte din ala Milli UHT, am inteles ca-i mai procesat si mai tolerat de copii.

Voi cum le-ati facut program de masa la piticii vostri? Din septembrie ma intorc la lucru si as vrea ca incet incet sa o alaptez dimineata si seara, dar stand acasa cu ea, cum nu papa mancare eu ii dau san...

Va multumesc de intelegere

www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui energy79

Oana iti multumesc mult!

nu am vrut sa spun ca fructele nu sunt hranitoare,ci ca nu aduc un aport caloric prea mare,cu toate ca au multe vitamine.la asta m-am referit.fetita mea e slabuta tare si nu papa bine deloc(la 4 luni avea 5,250kg,acum la 5 luni nu am cantarit-o inca dar sigur nu a pus mai mult de 500gr) si as vrea sa ia in greutate mai mult,de-aia m-am gandit sa incep cu legume,cu piure...

referitor la cereale,ii plac da,si desi nu stie sa inghita f bine,mai scoate afara cu limba,este relativ putin.si nu i le fac prea zemoase ,ci ca un piure subtire,eu zic ca se descurca binisor dupa numai o saptamana.o sa incerc azi sa ii dau completare cereale la masa de la 17 daca nu bea suficient lapte.oricum i-am dat si la ora 10,a mancat 100 gr plus 50 ml lapte baut inainte ca daca e sa ii dau dupa,normal ca nu ia nici macar o gura.cred ca e anti lapte bebeul meu.
oare as putea sa fac cerealele cu lapte desi au lapte in compozitie?ar fi prea grele pt stomacelul ei?ma gandeam sa fie mai consistente,sa aiba mai multe calorii.
luni ma voi sfatui si cu medicul,desi nu imi pun prea mare baza in el,am vazut ca aici medicii iti dau atentie doar in caz de boala,in rest....am vazut ca exista pe piata borcanele de crema de fructe recomandate dupa 5 luni.as incerca...

o zi buna tuturor si copii zambareti si mancaciosi!

mami de Eva Anastasia (25 nov 2008)
http://i44.tinypic.com/21cdnia.jpg
http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg


Buna
Hai sa-ti raspund:
1. Mie mi se pare esential si execlent ca fetita mananca (bea laptic, mananca cerale )...faptul ca nu ia in greutate atat de rapid cat ai vrea tu nu este un capat de tara...nu cantitatea si numarul caloriilor sunt importante. Este extrem de important ca diversificarea sa se faca etapizat, incet, incet, astfel incat organismul si stomacelul ei sa se adapteze gradat la aceasta schimbare...si sa reactioneze bine. Ok, e slabuta...si ce? Mananca cereale, enormal s ale impinga cu limbuta afara...bea laptic...este ok...las-o in ritmul ei nu grabi lucrurile daca din punct de vedere clinic este sanatoasa veti recupera.
2. Foarte bine ca incerci s-o obinuiesti cu lingurita si cu lucruri nu prea zemoase...te va ajuta foarte, foarte mult pe viitor...va manca mai bine alimentele diversificate si veti ajunge relativ repede la bucatele.
3. Nu stiu daca este oportun sa mai pui lapte in cereale care deja au lapte...daca citesti chiar si pe cutiile de lapte forumla scrie sa respecti cantitatile si sa nu faci excese....daca vrei sa folosesti laptele tau...alege niste cereale fara lapte...sau ramai la astea asa cum sunt ele!
4.Pe mine pediatrul m-a sfatuie sa-i dau borcanele numai daca:
- a- fructele respective nu sunt in sezon si nu le gasesc proaspete
- b- daca refuza fructele, legumele in stare naturala sau preparatele facute de mine
- c ocazional, cand nu am timp sa-i prepar
- d- cand introduci un aliment nou si vrei sa vezi cum reactioneaza copilul la el (fructele si legumele din borcane sunt supuse unei procesari care le face mai usor tolerabile)
Acum ce sa-ti zic, borcanele astea sunt tare bune...am gustat si eu, dar toate, prin modul de prelucrare parca sunt mai dulcege decat "originalele"...exista riscul sa-ti refuze dupa aceea fructele in stare naturala. Eu una am inceput cu fructe si legume rase, pasate...facute de mine...i-am dat de la borcan numai ce nu era in sezon (spre exemplu la mine nu erau in sezon piersicile si i-am dat borcan de la Nestle)...in rest, i-am facut eu in casa. I-am dat borcan de exemplu inainte sa-i bag mazarea (era borcan cu pui si mazare) ca sa vad cum reactioneaza la mazare.
Sper ca ti-am fost de ajutor
Pupici


Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Musette79

Salutare!

Noi avem o mica problema: suntem tare mofturoase, in sensul ca dupa 2 lingurite ne pierdem interesul si incepem sa ne jucam mai mult cu mancarea. Daca o iau din scaun in brate mai mananca 5-6 lingurite, dar n-as vrea sa o invat asa.

Cand nu mananca, ii dai iaurt care nu il refuza niciodata, dar nici asta nu e o solutie, ca asteapta iaurtul, in loc sa manance ce-i dau. Ieri dimineata mi-o refuzat fructele, am lasat-o in pace, am alaptat-o, o adormit, si la 3 jumate i-am dat pranzul (dovlecel cu ficat si iaurt) si o mancat. Sa aplic tratamentul foamea? Ca nu-i o treaba sa-i tot dau iaurt cand nu mananca de pranz....

Cum sa fac sa-i fac un program de mancare? Papa lapte de la san la 7 dimineata, apoi la 10 as vrea fructele, dar cand mi le refuza ii dadeam san sa nu moara copilul de foame, la 2 pranzul, dar nici ala nu reusesc....La 5-6 san ca sa adoarma un pic si la 8 seara cina.

Ieri i-am facut gris in lapte normal, Napolact....i-o aparut 2 pete mici langa gurita. Tin sa precizez ca de la cereale cu lapte inclus (Milupa, Humana) ii ies instant mult mai multe pete in jurul gurii.

O sa incerc sa-i fac gris in lapte cu lapte din ala Milli UHT, am inteles ca-i mai procesat si mai tolerat de copii.

Voi cum le-ati facut program de masa la piticii vostri? Din septembrie ma intorc la lucru si as vrea ca incet incet sa o alaptez dimineata si seara, dar stand acasa cu ea, cum nu papa mancare eu ii dau san...

Va multumesc de intelegere

www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru


Pai:
1. Cand ii dai sa manance las-o in scaun si da-i si ei un castronel si o lingurita...sa se joace...noi aveam un ursulet de cauciu care manca cu noi...cand se plictisea si vroia sa plece ii spuneam ca nu poate sa plece ca trebuie sa pape ursuletul...e normal sa fie asa...dar da, nu o invata in brate ca pe urma e jale!
2. Psihologii spun ca daca creezi o rutina...din punct de vedere alimentar si din punct de vedere al orelor...este cel mai bine...daca tu ii dai san de fiecare data cand refuza o alta mancare...incet, incet ti le va refuza pe toate! Ora de alaptat trebuie sa fie de sine statatoare si sa nu aiba legatura cu refuzul celorlalte mancaruri...nu vrea sa pape fructe...ok, o lasi in pace, dar san ii dai peste vreo ora...ca sa nucreeze mental legatura...Crede-ma, chestia cu rutina chiar functioneaza...Catinca se trezeste destul de tarziu dimineata ...pe la 9-9.30 si se culca de panza pe la 1...in tot acest rastimp eu trebuia sa-i dau laptele de dimineata si mic dejun...ca de pranz nu mai putem vorbi ...si tot erau stranse rau ca timpi...ei bine, i-am creat o rutina...laptele se bea tolanita in pat cu desenele deschise...dupa care la jumatate de ora, maxim o ora...vine automat sa ceara micul dejun...la inceput, evident ca nu vroia sa manance ca avea deja burtica plina cu lapte...acum, s-a obisnuit si vine si cere ce are ea chef sa manance (si eu ii dau ce am eu chef!)
3. vezi ca exista un lapte Parmalat...la cutiute de carton mici (eu am luat din Billa si din Kaufland..raioanele de lapte pentru copii!)pentru 1-3 ani care este imbogatit si tratat...vezi...poate ii prieste cu ala!

Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Citat:
citat din mesajul lui energy79

Oana iti multumesc mult!

nu am vrut sa spun ca fructele nu sunt hranitoare,ci ca nu aduc un aport caloric prea mare,cu toate ca au multe vitamine.la asta m-am referit.fetita mea e slabuta tare si nu papa bine deloc(la 4 luni avea 5,250kg,acum la 5 luni nu am cantarit-o inca dar sigur nu a pus mai mult de 500gr) si as vrea sa ia in greutate mai mult,de-aia m-am gandit sa incep cu legume,cu piure...

referitor la cereale,ii plac da,si desi nu stie sa inghita f bine,mai scoate afara cu limba,este relativ putin.si nu i le fac prea zemoase ,ci ca un piure subtire,eu zic ca se descurca binisor dupa numai o saptamana.o sa incerc azi sa ii dau completare cereale la masa de la 17 daca nu bea suficient lapte.oricum i-am dat si la ora 10,a mancat 100 gr plus 50 ml lapte baut inainte ca daca e sa ii dau dupa,normal ca nu ia nici macar o gura.cred ca e anti lapte bebeul meu.
oare as putea sa fac cerealele cu lapte desi au lapte in compozitie?ar fi prea grele pt stomacelul ei?ma gandeam sa fie mai consistente,sa aiba mai multe calorii.
luni ma voi sfatui si cu medicul,desi nu imi pun prea mare baza in el,am vazut ca aici medicii iti dau atentie doar in caz de boala,in rest....am vazut ca exista pe piata borcanele de crema de fructe recomandate dupa 5 luni.as incerca...

o zi buna tuturor si copii zambareti si mancaciosi!




Buna
Hai sa-ti raspund:
1. Mie mi se pare esential si execlent ca fetita mananca (bea laptic, mananca cerale )...faptul ca nu ia in greutate atat de rapid cat ai vrea tu nu este un capat de tara...nu cantitatea si numarul caloriilor sunt importante. Este extrem de important ca diversificarea sa se faca etapizat, incet, incet, astfel incat organismul si stomacelul ei sa se adapteze gradat la aceasta schimbare...si sa reactioneze bine. Ok, e slabuta...si ce? Mananca cereale, enormal s ale impinga cu limbuta afara...bea laptic...este ok...las-o in ritmul ei nu grabi lucrurile daca din punct de vedere clinic este sanatoasa veti recupera.
2. Foarte bine ca incerci s-o obinuiesti cu lingurita si cu lucruri nu prea zemoase...te va ajuta foarte, foarte mult pe viitor...va manca mai bine alimentele diversificate si veti ajunge relativ repede la bucatele.
3. Nu stiu daca este oportun sa mai pui lapte in cereale care deja au lapte...daca citesti chiar si pe cutiile de lapte forumla scrie sa respecti cantitatile si sa nu faci excese....daca vrei sa folosesti laptele tau...alege niste cereale fara lapte...sau ramai la astea asa cum sunt ele!
4.Pe mine pediatrul m-a sfatuie sa-i dau borcanele numai daca:
- a- fructele respective nu sunt in sezon si nu le gasesc proaspete
- b- daca refuza fructele, legumele in stare naturala sau preparatele facute de mine
- c ocazional, cand nu am timp sa-i prepar
- d- cand introduci un aliment nou si vrei sa vezi cum reactioneaza copilul la el (fructele si legumele din borcane sunt supuse unei procesari care le face mai usor tolerabile)
Acum ce sa-ti zic, borcanele astea sunt tare bune...am gustat si eu, dar toate, prin modul de prelucrare parca sunt mai dulcege decat "originalele"...exista riscul sa-ti refuze dupa aceea fructele in stare naturala. Eu una am inceput cu fructe si legume rase, pasate...facute de mine...i-am dat de la borcan numai ce nu era in sezon (spre exemplu la mine nu erau in sezon piersicile si i-am dat borcan de la Nestle)...in rest, i-am facut eu in casa. I-am dat borcan de exemplu inainte sa-i bag mazarea (era borcan cu pui si mazare) ca sa vad cum reactioneaza la mazare.
Sper ca ti-am fost de ajutor
Pupici


Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."




Oana,esti mana cereasca!o adevarata enciclopedie?cine mai are nevoie de pediatru??

asa e,ai dreptate,mananca de mancat dar putin.am fost plecati pt 3 zile undeva la mare de Paste si s-a vazut o diferenta imensa.cred ca aerul de mare ii faceau pofta de mancare si de somn ca lapte bea mai mult,aproape dublu si dormea f bine.o sa incercam sa ajungem in fiecare saptamana cate 3-4 zile acum ca s-a facut vremea frumoasa.noroc ca de acolo sunt bunicii sotului ca ajungeam la sapa de lemn daca trebuia sa stam la hotel.

asa e,nu ia mult in greutate pt ca nu mananca mult.e logic.insa atat vrea ea.

daca am inteles bine,ar trebui sa incep cu fructele proaspete sa vad cum le tolereaza si daca e ok sa iau si borcanele.eu ma gandisem la borcanele ca am citit pe unele ca sunt bio,in schimb cam greu sa gasesc fructe si legume bio si chiar daca le gasesc,eu nu am incredere ca sunt chiar 100% bio.daca nu e din curtea/gradina mea eu nu bag mana in foc pt nimic.

iti multumesc inca o data.
pupici

ps:si grisul asta cu aroma de vanilie e taaare bun,ma gandesc mereu ca ce ramane in castronel o sa pap eu..numai ca nu ramane...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

Hristos a inviat!

va salutam si noi. am trecut cu bine peste sarbatori desi cu multi nervi....din cauza oamenilor care nu inteleg ca pe copilul meu il hranesc cum vreau eu si cum cred eu ca e mai bine. am facut o mica criza de nervi cand un vecin mi-a indopat copilul cu ciocolata ( de proasta calitate) si nu am reusit sa scap de el decat parasind locul de joaca. ii tot punea copilului in mana tot felul de cioco si bineinteles ca cel mic urla daca i le luam din mana.....ufff.am trecut peste...avem si mofturi la papa...mai nou vrea sa-si aleaga el din frigider ce sa pape...daca-l refuz e mare jale.

Musette..Oana are dreptate in legatura cu sanul..eu am facut la fel ca tine , la inceput, si am mai observat ca prefera sanul atunci cand era obosit sau foarte flamand. eu i-am dat lui edi papa si in brate si pe geam si la tv( ocazional) dar cel mai adesea in scaunel cu diverse cutiute, capace si alte jucarii care-l distrau de minune...a fost o perioada cand nu manca decat jucandu-se cu ceva....ptr mine important era sa pape sa se obisnuiasca cu mancarea, iar acum papa frumos chiar si singur fara probleme...rar mai luam cateceva sa ne jucam..succes.

o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui velenamaria

Hristos a inviat!

va salutam si noi. am trecut cu bine peste sarbatori desi cu multi nervi....din cauza oamenilor care nu inteleg ca pe copilul meu il hranesc cum vreau eu si cum cred eu ca e mai bine. am facut o mica criza de nervi cand un vecin mi-a indopat copilul cu ciocolata ( de proasta calitate) si nu am reusit sa scap de el decat parasind locul de joaca. ii tot punea copilului in mana tot felul de cioco si bineinteles ca cel mic urla daca i le luam din mana.....ufff.am trecut peste...avem si mofturi la papa...mai nou vrea sa-si aleaga el din frigider ce sa pape...daca-l refuz e mare jale.

Musette..Oana are dreptate in legatura cu sanul..eu am facut la fel ca tine , la inceput, si am mai observat ca prefera sanul atunci cand era obosit sau foarte flamand. eu i-am dat lui edi papa si in brate si pe geam si la tv( ocazional) dar cel mai adesea in scaunel cu diverse cutiute, capace si alte jucarii care-l distrau de minune...a fost o perioada cand nu manca decat jucandu-se cu ceva....ptr mine important era sa pape sa se obisnuiasca cu mancarea, iar acum papa frumos chiar si singur fara probleme...rar mai luam cateceva sa ne jucam..succes.

o zi buna tuturor


www.kodakgallery.com/ShareLanding.action?c=6w4zuyz.8ii63ebn&x=0&y=-68o2yy&localeid=en_US&cm_mmc=site_email-_-site_share-_-core-_-view_photos_album" target="_blank">poze Eduard 10-13 luni


Velena, Adevarat a Inviat!

Offf...mor cand aud din astea cu binevoitoriiii.....mor. Fi-mea nu mananca ciocolata...nu i-am dat deloc si nici nu-i dau decat cand nu o sa mai am loc de "intors"...se joaca cu bomboanele, dar nu mananca pentru ca ea stie ca doar mami si tati papa asa ceva...si eu am patit faze din astea...doar ca am fost foarte rapida de mana si de gura si le-am luat pana sa ajunga in mana ei si le-am explicat extrem de ferm (ma doare-n cot de privirile lor chiorase!) ca fata mea nu stie ce sunt alea si nu are voie sa manance asa ceva! Nu trebuie sa te sfiesti la din astea...serios...este copilul tau, responsabilitatea ta, decizia ta, pana la urma nebuneala ta...lasa-i frate sa dea marunt din buze cat vor ei...


Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

ADEVARAT A INVIAT!

Va rog sa imi mai dati si mie meniuri de papa pentru 7-8 luni, pentru ca sunt putin in pana. Vrea sa ii mai variez si nu prea mai stiu ce sa ii mai dau.

Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput