DIVERSIFICAREA (8)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodicaosoian

Dragele mele
Vin si eu cu mici probleme,sper sa ma ajuta-ti putin
Fetita mea are 8 luni,este alimentata la san,dar de la 4 luni jumate am inceput usor ,usor cu mancarica .Niciodata nu sa omorat cu mancare,manca putin,cateva lingurite,cateodata ba mai mult.De la 6 luni ia-m mai dat sa guste si din mancarea noastra,intotdeauna se lingea pe buze,acum la 8 luni nu ii place daca ii dau de ex.morcov fiert(ca doar nu are nici un gust),iam facut cartof dulce la cuptor,nici asta nu il mai mananca,deci ,tot ce nu are gust ei nu ii place,cand ne vede la masa deja incepe sa se linga pe botisor
Acum ce sa fac?sa ii dau ce mancam noi?eu de obicei nu gatesc cu multa sare,dar totusi este.
in ciorbite sa ii pun niste paine?sau ce altceva?este prea mica sa mance mancare de a noastra?
multumesc foarte mult

rodicaosoian

Rodica si eu cred ca este cam devreme...tu pui in mancare condimente, ulei, nu numai sare...ori unele din acestea nu sunt indicate nici dupa un an. Catinca a facut 2 ani si tot nu mananca ce mancam noi pentru ca refuz sa-i pun vegeta, condimente de la pachet, ulei in cantitati mai mari etc! Asa cum zicea si Puisorul...este relativ simplu sa-i faci mancaricile ei sa capete gust: mult patrunjel, usturoi, ceapa (fierte), pasta de rosii proaspete.
Un lucru pe care mi l-a zis mie pediatrul: copilul nu are cum sa "pofteasca" la ceva daca nu-i stie gustul...poate cel mult sa fie curios! Ca atare, daca nu-i vei mai da sa "guste" din mancarurile voastre nu va pofti. Catinca a mancat tort, pentru prima data in viata ei duminica...de ziua ei! S-a intalnit cu aceasta "prajitura pentru mamici" de cateva ori, dar stia ca este pentru mamici si nu cerea. Acum insa ca-i stie gustul...am dat de belea!
Multa bafta


Oana siCati mica (2 ani)

CATI POZE NOI

Povestea iepurasului Bocanila

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodicaosoian

cum ii gatesc spanacul? va rog sa imi dati o reteta
multumesc


rodicaosoian


Eu l-am gatit si il gatesc asa:http://oanamada.wordpress.com/2009/04/27/spanacul-la-inceput-de-diversificare-si-dupa-1-an/


Oana siCati mica (2 ani)

CATI POZE NOI

Povestea iepurasului Bocanila

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Oana,iti multumesc foarte mult pentru sfat.Este adevarat ca ea stie gustul ca ia-m tot dat noi sa guste,cand ne vede ca mancam se linge pe botisor.Eu nu gatesc cu vegeta sau alte parfurii din comert de ani de zile.Pentru mine sarea si piperul este sfant.Si mai folosesc si boia din cand in cand.Astazi puisorul meu nu a mancat nimic ,este bolnaviaora(of Doamne)are temperatutra mare,doctora a zis ca este ceva viral.Nu a vrut nimic altceva decat sanul,si de acolo acum nu mai este aproape nimic ,dupa ce o supt toata ziua.
Sa iti traiasca minunea si frumusetea de fata.
Multumesc de reteta de spanac si o sa mai fur si altele de pe site-ul tau daca imi permiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodicaosoian

Oana,iti multumesc foarte mult pentru sfat.Este adevarat ca ea stie gustul ca ia-m tot dat noi sa guste,cand ne vede ca mancam se linge pe botisor.Eu nu gatesc cu vegeta sau alte parfurii din comert de ani de zile.Pentru mine sarea si piperul este sfant.Si mai folosesc si boia din cand in cand.Astazi puisorul meu nu a mancat nimic ,este bolnaviaora(of Doamne)are temperatutra mare,doctora a zis ca este ceva viral.Nu a vrut nimic altceva decat sanul,si de acolo acum nu mai este aproape nimic ,dupa ce o supt toata ziua.
Sa iti traiasca minunea si frumusetea de fata.
Multumesc de reteta de spanac si o sa mai fur si altele de pe site-ul tau daca imi permiti

rodicaosoian


Rodica, multa, multa sanatate..si noi avem viroza (eu si fi-mea!), dar am scapat fara febra, doar cu muci si tuse!In perioada asta, cat este bolnavioara (poti si dupa)...ca sa pape fructele incearca sa-i pui un varf de cutit de zahar vanilat..la fi-mea mergea cand facea mofturi
Cat despre retete...esti invitata mea...ce aceea le-am si pus pe blog(ca sa le faca cine mai doreste si cine mai pofteste)!
Pupici si sa va faceti bine repede!

Oana siCati mica (2 ani)

CATI POZE NOI

Povestea iepurasului Bocanila

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Dragi mamici,

Din cate stiti voi, ii pot da lui fi-miu (1 an si 5 luni) carne de ratza? Voi o pregatiti in vreun fel mai special?

Multumesc!


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare. Fetita mea are 8 luni. Am inceput diversificarea de la 4 luni, treptat bineinteles.Acum mananca, pe langa mesele de lapte, dimineata piure de fructe, seara legume cu carne.
Intrebarea mea este daca pot sa-i adaug in fructe, struguri negri.Deobicei ii dau banane, mere, piersici si pere.

Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tenorov spune:

Fetita de 6 luni a unui prieten ieri manca struguri albi, fara seminte si coaja. Si negri a incercat, nu din cei de masa ci din soiul Capsuna din care se face vinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Poti sa ii dai dar cu grija ca sunt purgativi.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Multumesc fetelor

Andra.

Mergi la inceput