copil cu astm?

copil cu astm? | Autor: kiwwy

Link direct la acest mesaj

Sunt o mamica a unui copilas de 4 ani si 11 luni,si sunt foarte ingrijorata pt fiul meu deoarece a facut foarte des bronsita(de multe ori astmatiforma)cu respiratie suieratoare si weezing.
Din luna noiembrie(anul trecut)are medicamente ce trebuie sa le ia zilnic sub forma de aerosoli(Flixotide,si uneori ventolin) de 3 ori pe zi + singulaire in fiecare seara...
de o luna am inceput sa rarim Flixotide-ul sa ii dam doar seara(o sedinta)si in acest timp a racit de 2 ori,acum 2 saptamani a facut rosu in gat(e prima data in viata lui) si se auzea weezing-ul,apoi i-a dat prednison,ventolin,si de data asta fara antibiotic...iar la 5 zile dupa incetarea tratamentului a facut febra 2 zile,si automat s-a instalat iar tusea si respiratia suieratoare,l-am dus la urgente si i-a pus cateter in vena si ii dam Axetine,si Hemisuccinat de hidrocortizon. Vreau sa va spun ca daca face 5 pasi mai repezi sau alearga putin,incepe tusea chinuitoare.
sunt cu nervii la pamant,si nu mai stiu cum sa imi ajut copilul,stiu doar ca atatea medicamente cate a luat acest copil nu ii fac bine,il distrug,dar nici fara ele nu ar putea trai,pt ca il ajuta sa respire.Noaptea dorm cu el,pt ca mi-e frica sa nu i se opreasca respiratia.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, orice,daca aveti copii in aceiasi situatie cu a mea sa imi spuneti despre medicamente bune pt cresterea imunitatii,multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Imi pare rau, stiu cum e sa treci prin asta.
Din cite spui clar trebuie sa evitati efortul. Asta presupune si plins sau ris mai cu forta.
Ati testat pentru alergii alimentare? De multe ori la copilul mic acolo e buba. Asa a inceput la fiul meu, a trecut neobservat (reactii atipice, nu s-a gindit nimeni la varianta asta), apoi avea crize la efort, am vazut ca raspundea la fum de orice fel (poluare), schimbari de vreme, coloranti si alti aditivi alimentari.
Daca nu ai facut teste pina acum va trebui sa mai astepti pina poti sa scoti medicamentele, altfel vei avea rezultat fals.
Poate ca eu am exagerat, dar am ferit copilul de tot ce m-am gindit ca i-ar putea dauna unui astmatic. Am pregatit camera lui sa nu aiba praf (scos tot ce era in plus, parchet pe jos, spalat/schimbat asternuturile foarte des). Am scos lactatele cu totul - chiar daca nu e alergic la lapte daca are multe secretii copilul e o idee buna sa faci chestia asta). N-a fumat nimeni in jurul lui, evitat poluarea cit de cit. Am lasat-o usurel la joaca, mai mult cu plimbari, chestii fara efort. Evitat crizele de plins/ris.
Medicatia am incercat s-o tinem sub control, de cite ori se putea reduceam doza.
Inainte sa iesim la joaca ii dadeam doza maricica de vit. C. Suplimente ii mai dadeam calciu/magneziu, plus tot felul de antioxidanti.
A mincat foarte sanatos, o multime de salate si fructe.
Din pacate nimic nu functioneaza peste noapte. Acum e bine, dar au fost citiva ani de chin pentru toata lumea.
Plus vacante la mare si la munte, pe unde ne gindeam si noi ca gasim un pic de aer curat.
Sanatate multa!
Era undeva un subiect cu bebei cu alergii, acolo am impartasit mai multe fete din experienta noastra si daca te uiti in urma sint multe sfaturi bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Am facut fiului meu analize(de sange)pt depistarea unor posibile alergii,dar nu este alergic la nimic si asta ma ingrijoreaza,pt ca astmul este de 2 feluri,alergic si nonalergic.
la el am observat ca raceste imadiat ce scade temperatura si il scot afara,mai ales iarna,dar acum este cald,si chiar nu stiu de ce a racit intr-un interval atat de scurt,nici macar o saptamana nu a trecut de la ultima raceala.
La noi este o mare problema pt ca fiul meu nu accepta nici un fruct,abia il pot face sa manance o banana,foarte rar nu bea nici macar sucurile de fructe.Nu l-am obligat niciodata sa manace fructe,si nu stiu de ce refuza,dar ma gandesc sa incerc cumva sa il oblig,in ultima instanta,pt ca i-ar face bine.Are predispozitie la ingrasat,are burtica mare,si ii e mai tot timpul foame,nu pot sa spun ca mananca sanatos,bineinteles ca evit zaharul,dulciurile si chipsurile.
Acuma evit sa il duc la gradinita o saptamana pt.ca mi-e frica de un nou virus ce l-ar putea contacta in colectivitate.

Nu stiu cum sa caut in arhiva,sa gasesc subiecte mai vechi ce ar putea sa ma ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Tratamentul banuiesc eu ca este dat de un pneumolog... De la pneumologul la care am mers cu fiul meu zicea la un moment dat ca astmul "de efort" este un tip de sine statator. Adica nu neaparat legat de alergii etc. Copilul meu e alergic la acarieni. Deci experienta noastra nu are cum sa te ajute foarte mult...
Multa sanatate. Poate reusesti sa il tii acasa o vreme (fara colectivitate).

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu stiu ce sa zic, in orice caz daca ai facut testele o singura data eu zic sa mai incerci.
Astmul non-alergic e mai des intilnit la adulti, dar sigur ca e posibil sa il aiba si la virsta asta.
Predispozitia la ingrasare poate fi de la Prednison, mai ales daca are citeva doze pina acum. Cred ca stii sa nu-i dai copilului alimente sarate in timpul tratamentului.
La fiul meu tot perioada asta a fost cea mai grea, intre patru si cinci ani. Eu am hotarit atunci sa-l retrag de la gradinita. Tot asa facea si el, una-doua avea simptome de raceala si ajungea la wheezing si alte cele. In anul ala l-am ferit cit am putut de colectivitate, de aer rece si ceata, de efort, plins si ris si nu stiu cite alimente. Nu-i de ris, dar iti spun ca sa vezi ca tot asa a fost si la noi.
Am avut noroc ca si el a cooperat. I-am dat tot soiul de suplimente, a mincat foarte sanatos, l-am tinut cite doua luni la mare... Nebunie, ce mai!
Important este ca acum e bine. Sper sa-i dati si voi de capat. Multa sanatate micutului!
Edit ca uitasem sa-ti spun despre cautarea in site, poti bifa sa-ti dea si subiecte din arhiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Kiwwy, m-am uitat in urma ca parca mai citisem un subiect asemanator deschis de tine. Am vazut ca ai scris cu un timp in urma ca fiul tau are IgE marit. Pai asta inseamna ca are alergie la ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

http://www.lungusa.org/site/c.dvLUK9O0E/b.22782/k.8D9C/Childhood_AsthmaOverview.htm

au fost mai multe subiecte pe tema asta "pneumonii repetate", "bronsita astmatiforma".

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111946&SearchTerms=pneumonii,repetate

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130861&SearchTerms=bronsita,astmatiforma



sunt multi copii in situatia asta. incearca sa cauti subiectele, sunt multe explicatii acolo si citeste din linkul de sus.

multa sanatate si incearca sa te informezi bine sa nu mai fii asa speriata. daca mai ai intrebari dupa ce ai citit din subiectele respective raspund cu placere.

pentru moderatori: problema astmului apare la multi copii mici si e chiar o problema de actualitate. s-ar putea face un subiect "sticky" pe tema asta?

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Kiwwy multa sanatate la baietel!

Incearca sa fii mai relaxata. In primul rand astmul trebuie tinut sub control cu pufuri, daca i-ai redus pufurile si nu i-a fost bine, atunci trebuie sa revii la doza la care se simtea bine copilul.

Eu nu sunt de acord ca trebuie ferit de efort dar aici cred ca depinde de fiecare copil. Eu am evitat sa il fac constient ca are o problema si sa il las sa faca atat cat poate face. La inceput nu iti spun ca si eu dupa ce alerga putin stateam numai cu urechile ciulite sa vad daca nu apare weezingul. Acum m-am relaxat si sa stii ca sportul le face bine astmaticilor. Nu mai stiu unde am citit asta dar gasesti si tu daca dai o cautare pe net.

Si eu zic sa refaci analizele pentru mai multi alergeni, poate prima data ati omis exact cel la care e el alergic. Asa macar vei sti cu ce te lupti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

va multumesc frumos pt raspunsurile date de voi,inca nu am apucat sa citesc link-urile,dupa ce trimit acest mesaj,asta intentionez.
IgE-ul i-l-am facut mai demult in timp ce era racit,de aceeia a iesit marit,ma gandesc sa ii repet din nou analizele pt ca nu sunt sigura daca le-a facut corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Kiwwy, IgE nu iese marit de la raceala ci de la alergie. Daca am citit eu corect in urma el a avut si probleme cu dermatita. Mie mi se pare destul de evident ca el are alergii nedepistate, judecind dupa ce ai mai scris tu de-a lungul timpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Kiwwy, valoarea IgE este marita numai in caz de alergii si infectii parazitare. Nu are legatura cu faptul ca e racit sau nu.
Daca ai posibilitatea mergi sa-l vada si alt medic. O parere in plus nu strica. Si cere sa faceti alte teste pentru mai multi alergeni.
In rest am vazut ca fetele ti-au dat sfaturi bune, nu stiu ce sa mai adaug.
Sustin ideea lui Arla cu subiectul sticky despre astm.

Mami de Denisache

Mergi la inceput