Unghie incarnata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

eli,sincer si eu am taiat mereu dar tre sa intrii cu foarfeca pana in carne..sotul cand se uita la mine ii venea sa lesine,daca dai cu apa oxigenata trei zile se usca si nu mai simti cum iti svacneste puroiul merue.ma trezeam si in somn si dadeam cu tetraciclina..dar apa oxi face minuni..ia du.te tu acusica si cumpara apa oxi de 10 s idupa ce te dai scrie un mesaj aici sa vad daca am vorbit degeaba..

14 martie 2008 m-am nascut!!!!deja am un anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ata apare din cauza ca nu tai corect unghiile de la picioare(doar acolo apare unchia incarnata , panaritiu(parca la cel din dreapta) apare si la maini.

Te duci la dr , iti va face o injectie locala cu Xilina care va durea putin , dar suportabil , dupa care se va taia o fasiuta mica din unghie , de partea afectata.
Nu se smulge unghia de tot , doar o fasie.
Si te poti duce acum din cate stiu eu , nu conteaza ca alaptaezi(repet , din cate stiu) , oricum intrebi doctorul.
Iar de acum cand iti tai unghiile nu taia coltul atat de adanc, sa le lasi spatiu sa creasca.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timeea spune:

Unghie incarnata e una , infectie la unghii e alta .
Daca e vorba de unghie incarnata , inclusiv puroi acolo in locul dureros , trebuie sa va zic si varianta cum am scapat eu de problema , la sfatul cuiva : badijonare cu spirt nonstop (mai ales noaptea , am invelit vata inmuiata in spirt pe deget). Umflatura si puroiu dispar repede si se poate interveni in coltul unghiei , adica am putut sa-l tai si gata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

neliacris astept sa vina sotul de la scoala sail trimit sa imi cumpere si voi face si ceea ce mi-ai sugerat
timeea varianata cu alcoolul am incercat.o si eu in fiecare seara si dimineata mi-a desumflat picioarele, dar infectia nu dispare
cat priveste taiatul numai unei fasi din unghie nu se poate doctorula fost cat se poate de clar ca o zmulge cu totul la ambele picioare..
luni merg iarasi ...sper sa zica ca nu o taie pe toata data trecuta era si f inflamata unghia...a si nu am numai puroi eu am si niste carnoteli crescute peste unghie..off nu credeam sa apuc sa traiesc asa ceva

Eliza mami de
ingeras Ionut Pavel
si de

Dimitrie Gabriel 12.11.2008 botez
*******************************************
"Ai curaj! Sterge-ti ochii!Adesea caderea e un mijloc de a te ridica mai sus"
William Shakespeare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

Pentru infectie iti recomand Mercurocrom face minuni crede-ma . Te duci la o farmacie care are laborator si ei iti prepara solutia La noi a fost ca o ultima solutie....baietelului meu nu ii cadea buricul avea aproape 2 luni , doctorii il nitratase de 7 ori si un dr mai batrin si-a amintit de solutie ...de 2 ori i-am aplicat si gata ...este un antiseptic foarte bun ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

eli nu te duce la nici un doctor....te rog...suferi degeaba...cum sa iti scoata unghia? eu am avut identic ,si nici nu ma gandeam la asa ceva...carnea aia o sa se duca inapoi,iti jur.....da cu apa oxigenata.stai cu ele libere...nu prea mere la plimbare sa nu iti transpire degetul si sa iese uroi cu sange....stii ce rau imi pare de tine...daca ai drum si pana la farmacie cumpara si o crema cu tetraciclina...eu am dat si cu de aia..acum nu stiu daca asta a ajutat mult dar trecea durerea..apoi cand trece unflatura sa zicem maxim 3 zile..fa o programare la pedichiura,una mai speciala nu una ieftina...sau la cineva in care ai incredere...si apoi o sa iti dea incet incet inapoi...sa nu te lasi dupa cu apa oxigenata,,,sa mai dai 1 luna...unghia o sa creasca iar grasa si la parti dar trebuie sa o tai iar...dar vad ca esti curajoas aca mine si dua le tai tu in continuare...eu cand am auzit de apa oxigenata am crezut ca glumeste...dar stia ea ce stia...sa intrii si sa imi povestesti..sincer...eu am avut mult mai mare infectia..la un mom dat stul spunea ca am ceva in sange si ma enerva...sa imi promiti ca nu te duci la nici un doctor....la mine a functionat...sa dai cu apa din ora in ora..cum se usca sa mai dai si seara pune tetraciclina..se da si fara reteta parca....astept raspuns maine....
bebe ce mai face...mai trageam si eu un ochii pe la cozanecei...parca tu te mulgeai mereu si dadeai lapte la bebe sau ma insel..pupici

14 martie 2008 m-am nascut!!!!deja am un anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si eu am problema asta de multi ani. CInd eram mica dr Pesamosca (de la spitalul de copii MArie Curie) mi-a operat un deget jumate. Adica la un deget in ambele parti si la celalalt doar in partea in care era incarnata unghia. De atunci unghia creste drept si nu mai am probleme. In schimb, in partea neoperata e dezastru si trebuie sa am maaaaaare grija. La mine ajuta betadina (sau iodina, varianta mai ieftina) cu care imi badijonez unghia. Din pacate la tine dureaza de prea multa vreme ca sa se mai poata vindeca fara interventie chirurgicala. Nu conteaza daca alaptezi, nu te adoarme pentru asta, cantitatea de anestezic e mica. Nu risca sa faci cine stie ce infectie urita!! Dureaza putin si ai scapat. Problema e ca nu inteleg de ce dr respectiv vrea sa smulga toata unghia. Altul nu mai e in oras? O clinica particulara? O fuga pina la Bucuresti? Sotul meu a fost la spitalul de urgenta pentru asa ceva, acolo nu aveti? GAseste o solutie sa te operezi pentru ca nu e de gluma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

si eu am aceeasi problema...in vremea studentiei a aparut dintr-odata, desi nu purtam pantofi ingusti, m-am dus la chirurg si era o d-na tare dragutza, mi-a zis asa "daca iti iau ungia jos, creste la fel si te si doare", si m-a trimis la pedichiurista ei, de care mi-e dor si in ziua de azi...
mai am problema si in ziua de azi, insa imi scot singura coltzul, cateodata nu reusesc si se mai infecteaza, insa aici la pedi nu merg fiindca nu am fost multumita deloc.

numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Am avut scoasa unghia mare de la piciorul drept de 4 ori si pe cea de la piciorul stg de 2 ori ( eram adolescenta si am ascultat de medici) Am suferit ca un caine fiindca in RO medicii stiu sa recomande direct scoaterea ei si pe mine ma durea asa de tare ca nu ma puteam atinge. Daca eu nu ma puteam atinge, m-am gandit ca nici o pedichiurista nu poate? Gresit, intr-un final, dupa ce mi-am facut praf unghiile fiindca nicio data nu au mai fost frumoase ca la inceput si dupa ce m-am chinuit ani de zile, mi-am rezolvat problema la pedichiura. Efectiv cu piciorul bine inmuiat, cu spray eventual anestezic de suprafata gen ca pt stomatologie, cu multa rabdare mi-a scos colturile. Dupa care de cate ori am fost la ea a facut cocoloase mici de vata pe care cu grija le-a pus sub unghie si le-a fortat sa creasca peste santul care si-l facusera.
Incercati la pedichiura ca la chirurgie este un chin infernal! Daca ai puroi la unghie nu-si face efectul anestezicul si te doare de faci pe tine cand iti smulge unghia!

www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Incearca sa ajungi la sp Floreasca si cauta dr Mihaela Rosca.
Este un medic excelent, tanara, deschisa la discutii, care are experienta si a citit multe, Iti va explica cu lux de amanunt ce si cum.
SI va decupa efectiv unghia acolo unde ai crescuta carne pe dedesubt si unde creste incarnata, In nici un caz nu iti va smulge unghia.
Ai incredere,
Cat despre anestezie, daca ai nascut natural, cu sau fara epidurala, este floare la ureche.


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput