polipii- anestezie generala sau locala

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

stie cineva daca exista o anume perioada din an cand se fac aceste operatii? perioada calda sau rece? sau nu conteaza?
o amica si-a operat fetita in februarie, iar in urma unui control la un alt medic (copilul racise f tare dupe operatie)i s-ar fi spus ca aceste operatii se fac vara, iar dupa aceasta copilul trebuie "testat" cu inghetata.
daca totusi, operatia, din anumite motive, trebuie facuta neaparat si se nimereste a fi anotimp rece, copilul trebuie dus imediat, 2 saptamani in salina.

medicul la care initial ne-a consultat si a avansat ideea operatiei, ne-a spus ca "suntem in perioada optima pentru operatie" si se referea in mod sigur la vremea rece in care ne aflam la ora aceea.

cati medici, atatea pareri!!
oare daca e unul si acelasi copil, ce de nu pot fi si tot atatea diagnostice indiferent cati medici consulti?

apoi, medicina ii filosofie??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mussette spune:

baietelul meu a fost operat acum 3 ani ldar in luna ianuarie. dr ne-a spus ca daca unui copil ii este absolut necesara operatia si indeplineste si toate conditiile (adica nu e racit) i se poate face oricand operatia fara a se mai astepta nu stiu cate luni (timp in care el mai raceste de mai multe ori si mai inghite alte doze de antibi0tice) pana primavara. Daca operatia se face cand afar e mai frig se recomanda sa nu-l scoti 2 saptamani afara dupa

succes!

mussette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Si noi suntem candidati pt operatie iar evolutia din ultima perioada a confirmat ca nu avem incotro.

Programarea initiala a trebuit amanata (din cauza de mucisori abundenti). Din pacate, la controlul ORL de ieri a fost diagnosticat si cu un inceput de otita (asimptomatic, fara febra). Tocmai cand ne bucuram ca otita de anul trecut nu a recidivat... Facem tratament si vineri suntem programati la operatie (la Budimex).

Desi teoretic stiu ca este o interventie minora, practic nu pot sa nu am inima stransa. Mi-ar prinde bine sa imi dati ceva detalii daca ati trecut alaturi de puii vostri prin asa ceva. Stiu ca fiecare organism reactioneaza diferit, dar mi-ar prinde bine ca macar orientiativ sa stiu ce ma asteapta pe durata "spitalizarii", cum se recupereaza copilasii dupa aceasta interventie, daca sunt ceva masuri speciale care trebuie luate (referitor de exemplu, la alimentatia din perioada imediat urmatoare).

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunlaura spune:

Si noi suntem din Galati si trebiue sa operam baiatul de 3 ani de polipi. Am fost la dr Codreanu de la spitalul Sf Andrei Galati si dupa 1 mai il operam cu anestezie locala. Trebuie ca deja auzul ii este putin afectat si sper sa se rezolve prin aceasta operatie si problema aceasta. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui paunlaura

Si noi suntem din Galati si trebiue sa operam baiatul de 3 ani de polipi. Am fost la dr Codreanu de la spitalul Sf Andrei Galati si dupa 1 mai il operam cu anestezie locala. Trebuie ca deja auzul ii este putin afectat si sper sa se rezolve prin aceasta operatie si problema aceasta. Doamne ajuta!


Nu exista posibilitatea sa ceretzi anestezie generala?

Cum am mai spus,cu anestezie locala pot ramine niste traume de care cu greu se scapa!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

Adriana, cum a decurs operatia? parca vineri, 10.04 daca am inteles bine, trebuia sa aiba loc, la ce dr l-ai operat? Pentru ca si Rares are polipi mici si moi, majoritatea dr la care am fost m-au sfatuit sa-l operez. Din pacate, am auzit numai de operatii nereusite printre cunoscuti si sunt cam reticenta. Cea care mi-a inspirat un pic de incredere in operatie a fost o dr de la budimex, Zamfirescu Luiza, la care am fost acum o luna la camera de garda pentru ca facuse otita. La noi episoadele de otita au inceput la o luna de la nastere si au o frecventa de 2-3 ori pe an. Inca mai oscilez daca sa-l operez sau nu, dar cred ca in curand ma voi decide sa-l duc la operatie.
Multumesc frumos si multa sanatate puiului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Mirela, nu mai oscila! Chiar este o interventie foarte usoara. Nu pot evalua inca pe deplin beneficiile (pt ca de abia dupa o saptamana se presupune ca nu ar mai trebui sa aiba deloc secretii), dar primele semne sunt incurajatoare.

Totul a decurs ca la carte, la ora 7 eram la spital, la ora 10 eram deja acasa in fata televizorului. Recuperarea a fost foare usoara in cazul nostru. Iar medicul a fost de nota 10 (dacavrei detalii, da-mi PM).

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Eu am fost operata cu anestezie locala.Nu va sfatuiesc sa alegeti anestezia locala, desi au trecut 10 ani nu pot uita prin ce-am trecut.A fost oribil am simtit tot si am avut dureri groaznice.

Anita si Rachella -17.o1.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_gia spune:

Pe Alex (6 ani) l-am operat saptamana trecuta la Budimex cu anestezie generala. Si eu am fost f.stresata de anestezie, am discutat cu anestezistul daca se face test la anestezie.. Nu faceau, dar ne-a spus sa stam linistiti ca nu exista riscuri.
Bine ca e vorba doar de maxim 15 minute pana aduc copilul in salon de la blocul operator.
Alex a fost f. agitat cand l-au adus, nu intelegeam de ce urla, a avut o reactie diferita de ceilalti 2 copii din salon. Bine ca s-a linistit relativ repede, a dormit putin.
Si pentru noi a fost foarte greu sa ne facem curaj sa mergem cu Alex la operatie, dar acum ne dam seama ce bine e pentru el.
Cred ca parintii sunt cei traumatizati, copii nu au nicio problema.

Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

Adriana, ti-am dat mesaj privat. Cand poti astept raspuns
Multumesc

Mergi la inceput