polipii- anestezie generala sau locala

polipii- anestezie generala sau locala | Autor: crisalida

Link direct la acest mesaj

Indiferent cat de greu imi este, trebuie sa il operez baietelul meu de 3 ani si jumatate de polipi.
Acum va cer sfatul, dragi parinti, cei care ati trecut prin asta si nu numai: sa optez pentru o operatie cu anestezie genrala (cu acel aparat la Spit Gr. Alexandrescu) sau pentru operatia clasica, cu anestezie locala?
Imi trec prin minte tot felul de aspecte :
- riscurile pe care le implica o anestezie genrala
- trauma copilului in varianta operatiei clasice;
- modalitatea de recuperare in ambele cazuri;
Copilul meu are o frica teribila de medici si nu stiu cum ar putea fi imobilizat pentru extractie daca nu ar fi anesteziat general.
Sunt intr-o dilema si , sincer, nu stiu pe ce drum sa o apuc.
Orice sfaturi si pareri sunt binevenite.
Am auzit si de cazuri in care copilul nu a fost operat iar in jurul varstei de 8 ani, polipii si-au redus dimensiunile.
In cazul meu singurul motiv este respiratia un pic mai dificila (sforait si gurita deschisa putin); in urma investigatiilor, medicii mi-au spus ca nu are auzul afectat de blestematiile astea.

Multumesc din suflet!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

La Cluj, cel putin, anestezia generala in cazul operatie de polipi se face cu o masca cu un gaz special anesteziant. Nu se face anestezie generala prin vena. Nu e o tragedie, sincer. E putin greu cam 1 ora dupa ce il scot din sala, insa in max. 2-3 ore esti acasa cu copilul si totul e ok. Noi am trecut prin asta in ianuarie, cu fetita cea mare la 3 ani si 2 luni. Mult succes si fara frica. E mai traumatizant pt. parinti decat pt. copii.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

buna,

operatia clasica se face si cu anestezie generala - noi am facut la marie curie operatie clasica cu anestezie generala si a fost ok.

eu am fost operata de 2 ori fara anestezie (sau ma rog locala) si pot sa-ti spun ca si acum imi aduc aminte cu lux de amanunte tot ce s-a intamplat. trauma este f mare, eu nu as supune niciun copil unei astfel de experiente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Noua medicul ne-a spus ca anestezia va fi generala, pentru ca altfel trauma ar fi prea mare pentru copil. La noi a fost ok, a fost ametita vreo 15-20 de minute si apoi si-a revenit, incetisor. Depinde si de copil. Mult succes si multa sanatate!

Ioana 33+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Buna,

Eu sunt de parere ca anestezia generala e cea mai potrivita pt. copii.Nici eu n-as rezista sa vad cum o armata de doctori se apropie de mine cu clestii aia.

Raducu meu a fost operat la 4 ani si e convins ca polipii i-au fost scosi prin deget pt. ca tot ce-si aminteste e intepatura pt. analize.
L-am internat dimineata si in jurul pranzului am fost acasa.
Nu-i placut sa treci prin asta dar nu e asa de grav pe cat iti inchipui (si eu credeam ca mor de frica atunci!).
Iti urez curaj iar piticului refacere rapida!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In spitalele din Bucuresti nu se face astfel de operatie decat cu anestezie generala. Nu stiu in alte centre cum e, dar mi s-a explicat ca este mult mai bine si mai sigur pentru copil. In timpul operatiei sunt si intubati ca sa reduca riscurile. Cel mai greu mi s-a parut sa-l tin nebaut (nici macar o picatura de apa) pana la operatie. Era foarte cald in salon si chiuveta langa patutul lui. Dupa operatie a vomat 1 data in spital si inca o data acasa (lui oricum ii e rausi de la masina) iar seara topaia prin casa. A doua zi deborda de energie catarat pe toate canapelele iar a treia zi l-am dus la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

multumesc din suflet tuturor pentru opinii; ajuta foarte mult.
La noi , la galati, operatia de polipi se face numai cu locala, iar cand am spus doctoritei ca mi-e teama ca, normal, nu o sa stea, o sa se zbata sa scape, aceasta mi-a spus sa stau linistita ca se descurca ea cu el.
am mai facut un control la dr. Toader Miorita , dar fiindca era racit, vom reveni la control.

Mi-e frica, recunosc, mi-e ingrozitor de frica.
Mi-e teama de complicatiile care pot aparea in timpul unei anestezii generale.

ma ia cu lesin de la stomac cand ma gandesc....

multumesc din suflet tuturor si sanatate maxima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu am fost operata fara anestezie generala , doar cu locala , si aveam vreo 14 ani.
Nu a durut deloc , a fost chiar interesant.

Am vorbit insa cu doctorita cu care am facut stagiile si a spus ca la copii se prefera anestezia generala ca sa nu ii traumatizezi.
E adevarat ca celor care erau acolo nu le-a facut generala , le-a dat o injectie intramuscular care i-a pus la pamant, nici nu stiau pe ce lume sunt , nu isi aminteau nimic dupa.
Dar unul dintre ei cred ca a suferit intens cand doctorul a iesit sa-l ia dupa ce ne operase pe mine si pe alt baietel , era stropit de sange din cap pana in picioare ca bietul copilas numai cand l-a vazut a inceput sa urle.
Daca ii si este frica de medici , cred ca generala e cea mai buna solutie.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Si noi am facut anestezie generala atat la polipi cat si la amigdale. In ambele cazuri a fost bine, si-a revenit foarte repede.
Oricum inainte de a intra in operatie (cu aprox. 15 min) copiilor li se face si o preanestezie, adica cateva picaturele puse in fiecare nara, picaturele care ii mai linisteste.
Multa sanatate.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

stau si ma intreb:
oare pentru acesti polipi nu exista o alta varianta decat operatia? adica sunt si forme care nu necesita operatie?
ati auzit pe cineva care sa spuna ca a fost diagnosticat cu vegetatii iar in urma unui tratament a fost totul ok si nu a mai necesitat interventie chirurgicala.

o cunostinta mi-a spus ca fiica ei suferea de dureri de urechi ingrozitor, se trezea noaptea plangand; in urma unui control orl i s-a spus ca aceste dureri sunt de la polipi care apasa pe timpan si i s-a recomandat imediat operatie. a consultat si un alt medic care a sfatui-o sa nu opereze copilul pana in jurul varstei de 8 ani, varsta pana la care polipii ar putea regresa singuri.
intr-adevat , dupa varsta de 8 ani, fetita nu s-a mai vaitat de urechi si acum totul e ok.

ati intalnit cazuri similare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Crisalinda,eu l-am operat pe Andrei prima oara in Galatzi la judetzean,cu anestezie locala!Avea 5 ani,bineintzeles ca a urlat saracutzul in permanentza,nu stiu daca chiar l-a durut sau a fost trauma aceea provocata de instrumentele chirurgicale,tampoane,asistente,doctor!Si sala aia semiluminata...brrr,inspaimintator crede-ma!Eu bineintzeles ca stateam si urlam la usa salii de operatzie!

A doua oara l-am operat aici in Germania,sub anestezie totala,a fost extrem de relaxat(atit cit se poate la o operatzie)am intrat cu el in sala de operatzie si l-am tzinut de mina pina a adormit!Cind s-a trezit iar eram linga el asa ca a fost ok pentru el ca si copil!

Deci daca tu ca si parinte ai dreptul sa decizi tipul anesteziei,din experientza mea personala itzi spun ca anestezia generala e indicata!Nu trebuie sa-tzi fie teama de anestezie ca doar sunt profesionisti cei de acolo,stiu exact ce si cit sa administreze si mai ales cum sa intervina in situatzii neprevazute!(nu stiu cine va opereaza pe voi dar medicul care l-a operat pe Andrei prima oara nu l-a curatzat bine asa ca am fost nevoitzi sa repetam dupa 3 ani operatzi)

Multa sanatate!

Dana

Mergi la inceput