secretie ciudata 2,9 ani

secretie ciudata 2,9 ani | Autor: mirciulix

Link direct la acest mesaj

Buna! Avem o problema de circa 4 luni-fetita are o secretie vaginala albicioasa care nu mai trece. Arata ciudat, in sensul ca e localizata intre labiile mari si cele mici, dar parca nu se curata la atingere.
Prima data am fost la pediatru - dr. Marcu de la Medlife. Ne-a prescris Triderm, dar nu s-a rezolvat nimic.
Am fost deja la 2 dermatologi. Primul, doctorita Chelemen de la Medlife, a zis ca probabil e candidoza si ne-a dat Travocort si Lomexin - cat a durat tratamentul a fost OK, apoi iar a revenit. Am facut examen de secretie. La cel micologic nu a iesit nimic, la cel bacteriologic a iesit E coli - tratament cu Zinnat. Apoi, urocultura sterila.
Al doilea dermatolog, dr. Olga Simionescu, ne-a zis saptamana trecuta ca e totusi candida asociata cu iritatie si ne-a prescris tratament local cu o crema Avene si doua preparate in farmacie - glicerina cu nistatina si alta cu hidrocortizon si oxid de zinc. Dupa circa 5 zile si cheltuiala de aprox. 300 lei, lucrurile par sa stea mai rau ca inainte. Joi mergem iar la control, dar pana atunci, daca cineva s-a mai intalnit cu asa ceva, impartasiti-mi, va rog, experienta. Mai rau e ca asta mica nu ma mai lasa mai deloc sa ating zona, mi-e tare greu cu administrarea tratamentului, zice ca o ustura. Help, please! Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

am baiat :) vad ca nimeni nu s-a mai lovit de problema ta
Cauta pe internet inclusiv la femei adulte simptomele! A luat antibiotice recent?
Fa-i o cura de probiobiotice - rau nu-i fac oricum ar fi si din experienta multor mame iti spun orice analiza in RO este bine sa o repeti si la alt laborator inainte sa infunzi copilul cu medicamente!
Repeta analizele si pana atunci cauta inclusiv ceva ceaiuri cu care sa o speli macar sa-i linistesti usturimea! Saracuta ce rau trebuie sa-i fie!
Multa sanatate!

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galu spune:

Eu am avut o problema similara..pe care cred ca inca o am...dar fetita mea e multa mai mica...are tot asa o secretie albicioasa aderenta intre labiile mici si mari care se curata ffff greu si numai cu betisoare de urechi cu apa bicarbonatata..am fost la medic si mi-a spus de asemenea ca e infectie vaginala cu E coli si mi-a dat sa-i pun copilului ovule...auzi la 6 luni(atat avea atunci) si oral Cedax suspensie, e antibiotic. Am cerut parerea altui medic, de data asta neonatolog, cel dinainte era ginecolog pediatru, si mi-a spus sa nu-mi fac probleme ca e criza genitala care la unii copii tine cat timp primesc lapte de la san :). Facusem tot felul de lame si probe dar toate aratau E.coli, bacterie care se gaseste in mod fiziologic in intestinul copiilor, si probabil de acolo provenea...Dar in cazul tau nu se potriveste nimik, nici criza gentitala(ca banuiesc nu mai alaptezi), nici E coli din intestin(ca doar nu mai face in pampers). Imposibil sa fie o candidoza sau ceva de genul..ca ar fi trebuit sa iasa pe lama. Eu zic sa repeti anlizele si-mi spunea o prietena(e biolog)sa ceri un examen microbiologic colorat, adica sa identifici daca sunt leucocite pe lama sau nu....imi spunea ea, atunci cand am avut eu probleme, ca daca apar leucocite inseamna ca acolo e un proces inflamator si trebuie neaparat tratat ca atare. Fetitei mele i-au aparut leucocite, dar totusi am luat de buna chestia cu criza genitala, dar acum nu mai sunt la fel de sigura. Asa ca s-ar putea sa fie totusi infectie cu E. coli..Sa stii ca sunt f curioasa cum o sa se rezolve..si te-as ruga sa ne mai scrii..sau poate imi scrii mie pe PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirciulix spune:

multumesc. mergem maine la doctor si sper sa ma mai lamuresc. mi s-a parut total nesatisfacator rezultatul dupa ultima consultatie (si n-a fost decat 150 lei...). cat despre alte analize, deja mi-e groaza, asta mica e terorizata de medici in general ]si de manevre in zona respectiva, in special. sper sa fie bine, ca deja am ajuns la disperare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabi spune:

salutare,
Mirciulix,daca te ajuta,stiu ca la maternitatea Polizu au in clinica
si medic ginecolog pediatru.Intereseaza-te si acolo(cel putin mergi cu bilet de trimitere).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galu spune:

Si Olivia a fost de-a dreptul traumatizata pt ca i-a introdus in vagin un recoltator si a urlat pur si simplu de durere...Sper sa treceti cu bine peste tot si astept vesti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

mirciulix ? nu ai zis daca acea secretie o deranjeaza pe fetita?daca e mirositoare ,daca e f abundenta?
daca nu o deranjeaza,daca nu e urat mirositoare ,nu inteleg dece vrei sa faci neaparat ceva....eu as lasa organismul ei sa treaca de perioada..sa stii ca 4 luni nu e f mult pana la urma....
ei au sistemul imunitar in dezvoltare..au tot felul de reactii : le mai apre pe piele un alata ,sau prin diverse locuri..nu trebuie neaparaty intervenit daca nu ii deranjeaza si daca urmarim indeaproape evolutia acelor "simptome"

corect: tebuie sa faci analize (paote chiar sa le repeti ca sa fii sigura de rezultat),deci analize plus sa o vada un medic...Daca nu pare a fi o prblema care sa o deranjeze nu mai acgtiona cu medicamente care vor deregla sigur flora locala.lasa organismul ei sa rezolve problema,daca pe ea nu o deranjeaza
tot ce ai putea sa faci intra-devar : apa cu bicarobonat din cand in cand si ceai de musetel
dar chiar sunt curioasa: pe ea o deranja acea secretie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirciulix spune:

sorry ca nu am mai scris, dar am fost plecati in w-e. am fost joi la dr. si ne-a zis ca e foarte ok, iritatia a disparut, iar secretia "pare normala". mai mergem iar peste 2 saptamani, timp in care sa o spal doar cu sapun Klorane si atat. m-am mai linistit, dar mie tot nu mi se pare ca chestia aia arata normal. din cate stiam eu, fetitele asa de mici nu ar trebui sa aiba nicio secretie, sau stiu eu prost?!!!
de deranjat, nu o deranja decat iritatia locala, care insa ar fi putut fi si rezultatul tratamentelor cu diverse, inclusiv cu corticoizi. oricum, nimic nu i-am dat dupa capul meu, totul a fost la recomandarea pediatrului (nu medic de familie) sau a dermatologului. la ginecolog nu am ajuns inca, insa daca mi se va parea ca chiar nu e ok, probabil ca vom merge si acolo. multumesc pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirciulix spune:

revin cu problema mea, care nu s-a rezolvat. dupa inca o vizita la ginecolog care a prescris clotrimazol ("mai mult ca sigur e o ciupercuta") si la pediatru, am repetat examenul de secretie vulvar#259; si rezultatul indica
EX. BACT. SECRETIE VULVARA

EX. MICROSCOPIC
EPITELII INTERMEDIARE RARE
PMN FRECVENTE
FRECVENTI BACILI GRAM NEGATIV
ABSENTE LEVURI

CULTURA IN CONDITII AEROBE - PREZENT PROTEUS SPP FRECVENTE COLONII
SENSIBIL:
Ampicilina
Augmentin
Ceftriaxon
Cefuroxim
Ciprofloxacin
Cloramfenicol
Gentamicina
REZISTENT:
Doxiciclina
Tetraciclina
CULTURA FUNGI - NEGATIV

Acum, problema mea e ca Proteus e din tractul digestiv si nu cumva putea sa apara in secretie prelevat#259; de "jos" din cauza vecinatatii? In plus, acum o luna am facut tratament intravenos cu gentamicina - nu ar fi trebuit sa killareasca nemernicul? Adica, ce vreau sa spun e ca nu as vrea sa dau copilului al n-lea rand de antibiotice anul asta, daca nu e absolut necesar. Am de gand sa ii fac si o urocultura- daca iese infectie, e clar, dar daca nu?!!! Indiferent cum ar fi, problema cu secretia persista, deci ceva e clar in neregula.
Daca cineva ma poate ajuta cu ceva informatii, ca sa ma pot dumiri eu, ca tratament nu ii fac oricum dupa capul meu, va rog mult impartasitimi-le. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns derya spune:

draga mirciulix,aceeasi problema o am si eu cu fetita mea de 4 anisori.are o secretie albicioasa,nu se curata f usor si uneori miroase.am fost la medicul de familie si mi-a spus ca este candida,a luat antibiotice.am spalat-o cu ceai de galbenewle seara timp de o saptamina si apoi am uns o cu o crema medacter se numeste.a disparut.insa acum am urmat un tratament cu antibiotice si a reaparut problema.dupa 2 zile de ceai de galbenele si crema din nou nu mai prezinta nici o simptoma.vreau sa spun ca aceasta candida a aparut si in perioada in care nu am luat nici un antibiotic si dupa spusele medicului trece f greu o data aparuta poti sa o ai toata viata.incearca cu mectacter,la noi a mers,sper ca de data aceasta sa nu mai apara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cerica2007 spune:

Si eu a avut o problema cu fetita si am mers la Budimex la ginecologie pediatrica la d-na dr Mariana.Are program in fiecare zi, si este super ok.Fetitei i s-a recoltat secretie si a primit si un tratament preventiv, si acum este f bine.Cand i s-a recoltat secretie fetita nu a facut nici un gest.D-na dr este de nota 100, si este foarte fina, stie sa se poarte cu copii.Am avut nevoie de trimitere, si altceva nimic.Numai ca am considerat sa fiu draguta , ca a fost super ok.Si fetita mea are 2 ani si 2 luni.
Sanatate

Mergi la inceput