Sa nu astepti, mama !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

anca,nu e vorba de asteptarea ca stare,ci ca nazuinta.care-s fericirile unei mame,decat pasii astia ai copilului ei,milestones,cum le spun americanii?

poti sa te bucuri de fiecare clipa si asteptand.randurile de mai sus sunt scrise de mine,acu' ceva timp ,cand asteptam:-D sa-mi creasca plodul.still waiting:-D,desi parca cresc(ca am 2) prea repede.

ps:unde-l gasirati?pe Supereva?

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">An apple a day,www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Prima comuniune,

Mere verzi
www.flickr.com/photos/24759233@N04/sets/72157607879622477/show/with/2926721528/" target="_blank">Atelier dulce



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Dar toate mamele trec prin asta. Cand ati citit articolul v-ati gandit si la mama voastra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Frumos, emotionant si adevarat articolul, desi sunt cu asteptarile la inceput de drum!Bebelusa mea se va naste in iunie anul acesta.E cea mai frumoasa perioada din viata mea, chiar daca ma dor toate alea, nu sunt nici pe departe sexy, ma misc ca o babuta si trec de la o stare la alta destul de repede.Si da, astept:sa miste minunea din burtica in fiecare zi si cat mai mult, sa treaca durerile de oase, se treaca saptamanile una cate una, sa merg la doctor si sa vad galusca pe monitorul ecografului si sa dau iama prin magazine sa ii cumpar tot ce e mai frumos, dupa ce se va naste(babutele sunt supewrstioase, nu?).E cel mai frumos si tainic lucru din lume sa iubesti o fiinta pe care nici macar nu ai vazut cu adevarat!E totul o minune de cand se formeaza in burtica si pana ajunge sa ne spuna mami si tati!Si apoi sirul minunilor continua, dar le luam una cate una, ca sa nu ne copleseasca de tot!
O primavara insorita si vesela tuturor mamicilor si viitoarelor mamici!

Gabrilici, graviduta in 24 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Mie nu-mi place articolul.
Ma intreb de ce trebuie sa astepti in permanenta altceva?
De ce nu poti sa te bucuri de prezent si atat?



Children's advocate


Nici mie nu-mi place. O adunatura de false profunzimi, clisee si sentimentalisme zaharisite. In subtext ma duce cu gindul la nerabdarea de a vedea copilul acela crescind, ca si cind nici n-ar fi o persoana pina la majorat. Si cind ajunge major si scapa in sfirsit de sub protectoarea aripa materna, mama n-are liniste pina nu i se intoarce puiul in cuib. Si iar asteapta, saraca. Oh, oh.

"Today is the tomorrow I was so worried about yesterday".

Andra si Vladut (14.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Nici mie nu-mi place pentru ca am impresia ca am nevoie de "un standard" sa ma bucur, de niste clisee, ori viata bate filmu,cartea, forumu si asa mai departe...cate dintre voi nu s-au bucurat si din simplul fapt ca v-a bagat mana plina de mancare in par sau chiar daca v-ati trezit a nspea oara pe noapte, numai cand i-ati vazut guritza ca o inimioara zambind catre voi, ai lasat la o parte orice nervi sau oboseala.
Si mai e ceva, mie una nu-mi place sa astept, eu traiesc, dar nu ca in sala de asteptare din gara ci traind efectiv clipa de clipa...deci pe mine m-au pierdut deja de la titlu.
"carpe diem".


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Foarte frumos si adevarat!!
Adina, cand am citit textul prima data chiar la mama m-am gandit.

adelina si piticii
Vacanta 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilsedeci pe mine m-au pierdut deja de la titlu.
"carpe diem".


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor


Titlul mi se pare singurul lucru bun . Ia sa nu mai astepte atita mamele sa le cresca pruncii; in loc de asta, sa traiasca si sa se bucure alaturi de ei. Si mai ales, sa nu aiba expectante de la copii. Ca asteptarile astea-s cele mai periculoase.

"Today is the tomorrow I was so worried about yesterday".

Andra si Vladut (14.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

acum , fiecare cum il intelege....
pe mine una, ma face sa ma gandesc ca timpul trece mult prea repede,, ca ei (copii) cresc mult prea repede si ma ingrozeste gandul (ca sa zic asa) ca o sa vina vremea cand o sa ma sune sa-mi zica : Sa nu astepti, mama !...si imi dau seama ca ziua aia o sa vina, si mai imi dau seama ca trebuie sa profit la maxim de toata perioada cat inca mai sunt sub aripa mea. (sa ma joc cu ei, sa le cant si sa cant cu ei, sa dansam, sa iesim cu totii in parc, sa le citesc povesti, sa ii culc....stiti voi)
si celor care nu va place ... sa nu-mi spuneti ca voi nu ati asteptat cel putin un lucru din cele din articol...nu ati astepat sa vedeti rezultatul testului (cel putin un minut ), nu ati asteptat la coada
(sau, ma rog, in sala de asteptare) la eco sa va vedeti puiul, nu ati asteptat sa va vedeti puiul (9 luni )? hadeti, ca ceva tot ati asteptat! numai sa creasca mari si sa-si ia "zborul" nu cred ca asteapta nicio mamica


Mamica fericita de Filip (06.03.2007) si Anastasia (03.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

Imi aduc aminte de prima noapte,dupa nastere cand am realizat ca s-a dus somnul linsitit,si fara probleme,somnul copilariei din viata mea,
urma un somn cu griji,intrebari si mai apoi cu asteptari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui eloise

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Mie nu-mi place articolul.
Ma intreb de ce trebuie sa astepti in permanenta altceva?
De ce nu poti sa te bucuri de prezent si atat?



Children's advocate


Nici mie nu-mi place. O adunatura de false profunzimi, clisee si sentimentalisme zaharisite. In subtext ma duce cu gindul la nerabdarea de a vedea copilul acela crescind, ca si cind nici n-ar fi o persoana pina la majorat. Si cind ajunge major si scapa in sfirsit de sub protectoarea aripa materna, mama n-are liniste pina nu i se intoarce puiul in cuib. Si iar asteapta, saraca. Oh, oh.

"Today is the tomorrow I was so worried about yesterday".

Andra si Vladut (14.10.2006)



Am citit de doua ori pana sa ma prind ca vorbesti serios



Children's advocate

Mergi la inceput