Povestea nasterii Adelitei :=D (Franta)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Am citit si eu povestea nasterii Adelitei pe prima pagina a site-ului DC si mi-a placut. Printesa ta e o mica vedeta, iar tu ai calitati de scriitoare!!! Felicitari!

Catalina+Andrei(bb-6 luni pe 27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Felicitari Otilia,

Cu intarziere, dar acum am citit mesajul tau. Desi am vazut multe lucruri in spitale (lucrez "in breansa") povestirea ta m-a emotionat. Sora mea a nascut in Franta (alte prietene in alte tari), iar sotia mea se pregateste sa nasca in Romania, stiu care este situatia si "afara" si in Romania. Sa nu crezi ca doctorii nu ar vrea ca si in spitalele noastre oamenii sa traiasca in conditii omenesti. Dar noi nu primim nici macar de 50 de ori mai putin decat in spitalele de "afara". Ba mai mult daca o internare sau o analiza este considerata "in plus" medicii platesc din salariul lor. Eu daca internez intr-o luna un unul din toti bolnavii fara sa aiba toate actele cerute de Casa de Asigurari, ar trebui sa platesc tot salariul meu pe o luna. Daca nu il internez sunt acuzat ca l-am lasat sa moara. Dar am si eu de hranit o familie. Dar nimeni nu se gandeste asa la noi, ne vede ca pe niste oameni care castigam enorm si nu ne gandim la pacienti. Sunt sigur ca sunt si medici care castiga mai mult, dar acestia reprezinta o minoritate. Sa va dau un exemplu: un spita contracteaza cu Casa de Asigurari servicii medicale de 500 miliarde pe an. Asigura servicii medicale de 520 miliarde intr-un an. Casa de Asigurari plateste (la o luna dupa incheierea anului) 75 miliarde. Dupa care se prezinta la stiri, in ziare ca spitalul are datorie 445 miliarde, nu ca banii care au fost adunati de la po****tie nu au ajuns la spital. Ca doctor iti vine sa urli, oamenii nu inteleg ca tu nu ai nici o vina, ei stiu ca au platit, deci iti reproseaza tie ca nu beneficiaza de servicii medicale de calitate. Eu am un aparat din 1960, dar imi cer rezultate ca la unul din 2000. Sunt doua lumi diferite.

Scuze Otilia, de fapt am vrut sa te felicit, dar m-a luat gura pe dinainte.

Felicitari,

Dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia spune:

Sa va traiasca bebeii la toate sa aveti parte doar de bucurii.
Ma simt impacata atunci cand aflu ca se naste si in conditii decente, spre deosebire de situatia mea, care am nascut la cluj intr-un spital groaznic cu personal flegmatic si nepasator.M-au lasat sa ma chinui de vineri seara pana duminica dimineatzade am ajuns sa spun ca-mi tai venele poate asa ma va baga cineva in seama. S-au hotarat sa-mi faca cezariana de urgentza abia cand bebe nu mai respira.
E o poveste f trista a carei urmari le resimt si acum.
Important e ca am nascut un baietel de 4,200 kg,58 cm, frumusel foc.Comoara vietii noastre.Acum are 7 luni e foarte cuminte,jucaus si mancacios.
Va pupic pe toateprietenele mele de suflet.

Mergi la inceput