Cum slabim (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Tilis, e foarte bine ca nu mananci seara, dar se pare insa ca organismul tau s-a prins de smecherie si nu mai vrea sa lase...din kilograme. In cazul asta se cere un jumpstart, adica ce-ar fi sa bei apa cu zeama de la o lamaie in fiecare seara, sa mananaci grapefruit, sau apa cu o lingura de otet de mere? Ca sa fii sigura ca o sa slabesti apuca-te de ceva sport, de preferitna cardio, adica jogging, aerobic, step sau altceva. Nu cred ca nu o sa le dai jos cele 3 kilograme in 3 saptamani. Curaj, se poate!
A, permiteti sa raportez! S-a miscat acul cantarului si la mine, deci cu 3 kilograme mai putin!! Ura!! Acuma nu am timp prea mult sa va scriu dar cand revin din luna de miere am sa va dau o lista lunga cu trucuri pentru a fenta foamea si a topi kilogramele. Spor la treaba!

Cu drag,

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Distractie placuta in luna de miere!!!
Am incercat si cu sportu', dar nu prea tine. Sunt in orice caz perseverenta.
Merci ptr sfaturi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Fetelor, am promis si iata-ma. Ce am scris aici este o compilatie intre ce am gasit pe ivillage la capitolul dieta si fitness, propriile mele experiente si ce am mai citit eu de-a lungul vremii despre cura de slabire. Sunt sigura ca din lista asta care pare interminabila se va gasi ceva pentru fiecare, ca sursa de inspiratie si motivatie. Succes si la treaba!

1. Cand va tenteaza ceva beti un pahar mare de apa. E cea mai ieftin si sigura metoda de a taia apetitul.
2. Sa bata vantul in dulapurile de bucatarie, adica nu dositi tentatii de genul biscuiti, chips-uri, alune sub pretextul ca sunt pentru posibili musafiri. Cu cat aveti mai putine optiuni la mancare cu atat tentatia de a rontai va fi mai mica.
3. Mentineti-va motivate. Lipiti o poza a unei rochii care v-ar placea sa o purtati pe usa frigiderului. Cele mai indraznete, faceti-va un piercing la buric de exemplu.
4. Potrivit unor cercetari de la Kyoto University, Japonia, condimentele va pot accelera metabolismul cu pana la 25 %. Folositi, asadar, ghimbir, sos Tabasco, piper cayenne si ardei iuti de cate ori aveti ocazia. Atentie, numai daca nu aveti probleme cu colecistul si ficatul!
5. Dormiti ca sa slabiti! Nu numai ca va tine departe de frigider, dar studiile arata ca metabolismul unei femei creste cu 40 % daca doarme suficient.
6. Fiti istete la cumparaturi! Pregatiti-va o lista de acasa cu lucrurile de care aveti nevoie si nu va abateti de la ea. Pentru un plus de exercitiu lasati-va cosul la capatul raionului, astfel va trebui sa va tot plimbati cu produsele la cos!
7. Cum sa invingeti foamea de seara si noapte: incercati sa va culcati o ora mai devreme daca puteti. Asigurati-va ca aveti becuri ce raspandesc o luminca calda, fiindca tot conform studiilor, lumina asigura buna-dispozitie.
8. Nu sariti NICIODATA peste micul dejun. Va asigura energie pe tot parcursul zilei si nu va va fi atat de foame la pranz.
9. Luati gustari inteligente. O bomboana are 20 de calorii si dureaza pana la 20 de minute sa se topeasca in gura, pe cand o inghetata la cornet are 400 de calorii si se duce in 5 minute! Alegeti jeleurile ca alternativa la "ceva dulce". Cele dietetice nu au oricum decat 40 de calorii pe 300 de ml!
10. Cand vi se face pofta de ceva ascultati muzica care va place. S-a demostrat ca muzica activeaza exact aceeasi centri responsabili cu buna dispozitie pe care I-ar activa si ingurgitarea mancarurilor voastre preferate.
11. Beti ceai verde. Mareste numarul caloriilor pe care le arde organismul vostru. Ceai, mult ceai, cate 3 cesti pe zi daca puteti!
12. Concentrati-va asupra a ceea ce mancati si nu tineti la indemana rontaieli de genul chipsuri cand va uitati la televizor sau cititi. Inlocuiti-le cu betisoare de morcovi, telina, ardei.
13. Petreceti cel putin 20 de minute afara in fiecare zi. Soarele si lumina in general creeaza bun-dispozitie si ajuta la contolarea nevoii de a rontai ceva.
14. Atentie la fast-food-uri! Comandati o salata fara sos, sau macar un meniu pentru copii.
15. Spalati-va pe dinti si periati-va si limba cu cea mai aromata pasta de dinti pe care o gasiti. Folositi apa de gura si bomboane tic-tac ca sa va pacaliti papilele gustative.
16. La restaurant, atentie la portii! Doar pentru ca vi se ofera o portie imensa nu inseamna ca si organismul vostru are nevoie de intreaga portie! Mancati pana va simtiti satule dar si confortabil. Pe termen lung, ramasitele din farfurie se traduc prin centrimetri in minus in talie.
17. Incercati sa renuntati la un obicei alimentar prost. De exemplu, daca obisnuiti sa mancati in fata televizorului, mutati-va la masa din bucatarie cu mancarea.
18. Nu fiti prea spre cu voi insiva. Daca urmati o dieta care e prea saraca in calorii in comparatie cu greutatea vostra sau cu nivelul vostru de energie, o sa sfarsiti prin a va incetini metabolismul, intrucat organismul e tentat sa stocheze caloriile. Nu consumati mai putin de 1.200 de calorii pe zi. De asemenea, sa nu slabiti mai mult de 0.5-1 kg pe saptamana. Renuntati la lift in avantajul scarilor de cate ori aveti ocazia. Daca se poate cautati-va pretexte sa urcati scarile.
19. Credeati ca in masina nu puteti face exercitii? Ei, bine, v-ati inselat. Daca sunteti blocate in trafic tineti-va cu mainile de scaun si ridicati-va genunchii atat cat va permite volanul. Mentineti-i ridicati cat puteti apoi usor coborati-i. Miscarea se poate repeta in timp ce va uitati la televizor, sau stati la birou. Tot pentru cand sunteti asezata, sau pentru ori ce cate ori asteptati autobuzul in picoare, incordati-va muschii fesieri timp de 15 secunde inspirand, apoi expirati si decontractati. Excelent exercitiu si impotriva stresului!
20. Pariez ca ati uitat de…coarda. Ei, bine, nu e apanajul copilariei! Cautati-o repede si reapucati-va de sarit coarda. Copii vosatri vor fi incantati ca sariti coarda cu ei si in plus e un exercitiu cardio fantastic, numai bun pentru picioare frumoase si stomac ferm, daca vi-l contractati in timp ce sariti.
21. Chiar daca nu va permiteti sa mergeti la sala de fitness tot puteti face ceva . Daca aveti gresie sau parchet pe jos, puneti-va o pereche de sosete si…schiati prin casa. Veti arde 150 de calorii in doar 10 minute!
22. Faceti-va rost de greutati. Daca nu va permiteti sa vi le cumparati e foarte simplu sa vi le confectionati si singure. Cum? Uite asa: luati 2 sosete vechi de lungime medie in care indesati 2 pungi cu nisip de aprox 0.5-1 kg, nu mai mult, fiecare. Legati bine si incepeti antrenamentul de sculptare a bratelor si picioarelor.
23. Cand urcati scarile, urcati cate 2 scari deodata. Astfel sunt pusi la treaba muschii fesieri.
24. Gradinariti! Faceti gropi, sapati, tundeti peluza! Veti arde pana la 500 de calorii pe ora.
25. Cumparati sau inchiriati niste casete video cu exercitii. Chemati-va prietenele de suferinta si gata, aveti propriul club de aerobic la voi acasa.
26. Calorii se ard si in timp ce faceti menajul. Incercati sa faceti mai multe lucruri deodata, de exemplu gaceti patul, puneti rufele la spalat, dati fuga la etaj (daca-l aveti) si impaturiti rufele curate. Cand faceti patul tineti-va spatele drept, ca si cum ati avea o carte pe cap.
27. Mancati proteine la fiecare masa, inclusiv mic dejun.
28. Eliminati faina alba si produsele pe baza de faina din dieta. Da , asta inseamna adio spaghetti si paine alba.
29. Nu exagerati cu fructele. 2 maxim pe zi si numai acelea sarace in zaharuri si bogate in fibre (merele, perele, prunele, fructele rosii de padure). NU pentru banane. Fructele se pot manca singure sau cu nuci ori putina branza, fara a exagera. NU sucurilor de fructe!
30. Reduceti sau eliminati produsele lactate, mai ales laptele de vaca. Exceptie: branza in cantitati rezonabile si ocazional iaurt. Atentie, nu optati pentru varianta "dietetic", contine prea multe zaharuri.
31. Gata cu alcoolul. Oricum ati privi-o, nu o sa pierdeti nici un beneficiu in dezvantajul sanatatii daca renuntait la alcool. Nu exista nimic esential in alcool care sa nu poata fi luat din fructe si legume.
32. NU folositi uleiuri vegetale de floarea-soarelui sau porumb. Cele comercializate sunt rafinate si se oxideaza usor cand sunt incalzite, ceea ce contribuie la aparitia placilor arteriale. Folositi numai ulei de masline.
33. Atentie la ce tipuri de grasimi consumati. Mai important decat CATE grasimi consumati este CE tip de grasimi consumati! Cele mai nocive sunt prajelile, margarina si produsele cu continut uleiuri hidrogenate sau partial hidrogenate. Cele mai bune sunt cele din grupa omega 3, si se gasesc in peste si ulei de in.
34. Beti apa pana la obsesie, cel putin 2 litri pe zi. Asta nu inseamna ca bautul apei are legatura cu setae. Asadar, apa in fiecare zi, fara scuze.
35. Incalziti mancarea inainte sa o mancati. Consumati supe calde de legume (chiar si cea de varza) de fiecare data cand aveti un acces de foame,. Calmeaza stomacul si potoleste senzatia de foame.
36. Supa calda dar dusurile reci! Faceti dusuri scotiene dimineata (incepeti cu un jet cald cateva minute, apoi raciti treptat pana la complet rece alte cateva minute si tot asa. Terminati cu un jet rece). Va invigoreaza pe tot parcursul zilei iar circulatia sangvina se imbunatateste. Plus, va caliti impotriva gripei si racelilor.
37. Srieti intr-un carnetel absolut tot ce puneti in gura, de preferinta chiar dupa ce ati comis…infractiunea. Dar absolut tot, si prajiturica pe care ati gustat-o la birou, si cele 2 linguri de mancare ramase in farfuria copilului vostru, tot! Asta va ajuta sa realizati ce mancati toata ziua si deci sa decideti ce modificari trebuie sa faceti pentru schimbarea obiceiurilor alimentare. O sa fiti uimite cum recitind o sa va spuneti voua insiva ca "asta chiar nu era nevoie s-o bag in gura". Un pic cu inca un pic se aduna la calorii in fiecare zi!
38. Intrebati-va "DE CE?" de fiecare data cand suntei tentata sa duceti ceva la gura. De ce mananc asta? MI-e foame, sunt obosita, plictisita, deprimata, singura? Exista un singur raspuns care va autorizeaza sa mancati: "Mi-e foame", dar sa fie sincer, altfel va furati singura caciula. Daca nu va e foame, nu mancati. Incercati sa descoperiti ce puteti face ca sa veniti in intapinarea propriilor nevoilor, altele decat cele de foame: sunati o prietena, citi o carte, trageti un pui de somn, orice. Dar nu mancati daca nu va e foame cu adevarat.
39. Stoarceti o lamiae in apa pe care o beti pe parcursul zilei . E bine stiut ca ajuta la arderea grasimilor, la fel ca si otetul de mere. Atentie, numai daca aveti un stomac satatos.
40. Mancati ca sa slabiti. Chiar asa, daca nu mancati nu slabiti. De ce? Pentru ca o sa sfarsiti atat de flamande la sfarsitul zilei incat o sa mancati si o sa beti mai mult decat aveti nevoie, o sa va simtiti vinovata si o sa renuntati imediat la orice dieta. Toata lumea trebuie sa manance 3 mese pe zi, plus o gustare mica (a se intelege fruct sau iaurt). Lasati balta mancarurile alea lesinate, fade si microscopice de regim, orice masa tebuie sa includa cereale integrale, fructe, legume, proteine si chiar o cantitate mica de grasime.
41. Cand mancati, faceti-o la modul festiv. Doar pentru ca urmati un regim nu inseamna ca nu puteti scoate din dulap vesela voastra favorita. Alcatuiti o farfurie plina de culoare, sa placa si ochiului, nu numai stomacului.
42. Nu uitati ce va face placere sa mancati. Daca vreodata ati incercat sa eliminati complet felul vostru preferat de mancare si apoi v-ati pierdut orice control si ati devorat intr-o secunda o tableta intreaga de ciocolata atunci intelegeti despre ce e vorba. Daca va place ciocolata, mancati o bucatica de ciocolata de cea mai buna calitate in fiecare seara, nu foarte tarziu. Iar cand o faceti, savurati-o din plin, relaxati-va si doar savurati-o pana s-a topit in gura. Si nu va simtiti vinovate! O portie mica in fiecare zi o sa va mentina motivate sa pierdeti greutate.
43. Gasiti o parte a corpului vostru care se misca si miscati-o! Daca aveti probleme cu genunchii puteti face exercitii pentru brate sau mergeti la inot. Apucati-va de dans sau karate. Scoateti cainele la plimbare in fiecare dimineata inainte de a merge la serviciu, duceti copii la o plimbare cu bicicleta sau ascultati muzica voastra preferata in timp ce pedalati bicicleta din casa sau transpirati pe stepper. Nu exista scuze de la miscare, in fiecare zi. Incepeti cu 5 minute si cresteti portia de exercitiu pe masura ce deveniti mai rezistenta, pana ce ajungeti la 30 de minute pe zi. Puteti sa faceti miscare in mai multe reprize: aspirat 10 minute dimineata, 15 minute plimbare la pas sprintar pana la magazin inainte de pranz, bicicleta 30 de minute cu partenerul dupa cina, cainele la plimbare si gata, 60 de minute de exercitiu pe zi!



scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Mai vin si eu dupa nushcat timp sa va spun ca am mai dat jos cam 1.5 kg, fara dieta speciala, mancand f. putin ziua si seara doar pe la 5-6 si in general nimic dupa. In general mananc doar odata pe zi o masa principala (ieri o salata a fost masa asta, dar si cu paine) si inca odata pe la 5 cand ajung acasa. Si gata. Mananc si inghetzata din cand in cand, dar fara sa exagerez. Cred ca e mai bine asa lent. Ma ajuta si necazurile, ca nu mai am pofta de mancare.
Oricum, daca lumea zice ca am slabit, eu ma simt bine, cel putzin am ajuns la fel ca inainte de sarcina, ba chiar puuutzinel mai bine (cu 1-2 kg).
Scarmanus, f. bune sfaturi, multzumim.

Va pup si succes!

ruxij

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cspeana spune:

Da sa stii daca le-am pune in practica ...eu am stiut ca somnul ingrasa...multumim o sa le printez si o sa le lipesc pe frigider .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Foarte bune sfaturi! Multumesc , le-am printat si eu si sper sa reusesc sa fac o mare parte din ele.

Bicicleta am, scari de urcat am (dar am si lift de care ar trebui sa uit ), parchet ca sa "schiez" am, partea cu greutatile eu stiam alta varianta (sticle de plastic umplute cu apa sau nisip), dar cea cu sosetele mi se pare mai buna (iar nisip se gaseste din belsug in Germania - la locurile de joaca ale copiilor ma refer ) si ar mai fi, deci ma pot apuca, timp am suficient, ambitie mai trebuie.
Sper sa iti dau si eu niste vesti bune (de kg in minus) peste o perioada de timp.

Te-ai intors din luna de miere?! Cum a fost?!

Numai bine,
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Katink draga, o sa postez la calatoriile sufletului cum a fost, ca aici nu prea isi are locul, mai ales ca voi scrie poate de multe ori un cuvant periculos, care incepe cu c, continua cu iocolat, si se termina cu a. Sunt inapoi la cura! Vivat!

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:


Alexxia,
11 kg in 6 luni?
Cum?
Ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

quote:
Originally posted by acina


Alexxia,
11 kg in 6 luni?
Cum?
Ajutor.




Sorry acina,
N-am mai intrat pe net.

Cum ?
In primul rand am mers de 6 ori pe saptamana la sala ( combinatie aerobic si fitness ) + cate o 1/2 de ora sauna.
Apoi regim :
Dimineata 1 fel de paine integrala cu un ou fiet si cafea cu zaharina
sau iaurt cu cereale
Pranz salata asortata cu o lingurita de ulei de masline si soia ( cuburi de soia ) sau salata de fructe
Seara iaurt cu fructe sau peste fript cu salata
Si in ultimul rand 2 capsule de L carnitina inainte de culacare ( la mine a facut minuni )
Alexia

Lumea este plina de frumusete atunci cand inima este plina de dragoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Initial postat de Puck:

"Bun gasit tuturor si fiti atente aici: am plonjat la Paris acum un an si, singura cuc cind al meu barbat munceste, m-am dedat la activitati culturale: plimbari, muzee, cimitire (! zau; mai ales ca mi-e dor tare de mitza mea, lasata la Bucuresti, or, aici, printre morminte lustruite se incalzesc la blanitze ceva de speriat) si... experimente gastronomice. In fine, am facut tot ce NU SE FACE: am gatit cu unt, sosuri, paste de tot soiul, dulciuri in dementa etc. etc. Vazind ce talent am, mincam o data singura, ca sa ma conving ca n-o sa-l otravesc. Si apoi, cind venea el acasa, ca sa nu-i fie urit, mai mincam o data... Apoi mergeam pe la unii si pe la altii, eventual (cel mai rau!) si la unii, si la altii. Unde - ati ghicit! - iar erau zaharicale si iar mincam. Si uite-asa am luat... 10 kg in numai 2 luni (tocmai eu, care etc. etc.). Si am mai luat, si mai incolo. Pe scurt: din noiembrie 2002 pina in februarie 2003 ajunsesem, de la onorabilele mele 47 de kg, la... 60 (ceea ce e curata catastrofa pentru "une mignonnette"). Acum am numai 49 si inca lucru sa fiu ce-am fost si mai putin de-atit!

Dar pentru ca din principiu am ideea fixa ca o viata are omu' (dar ce e omu', fetelor? :-) ) si ca vointa lui merita sa fie investita in chestii mai destepte, ca tot sintem in secolul 21, am ascultat-o pe a mea mama (care stie ea ce stie) si am facut asa, de am slabit in 3 luni cit altii intr-un an (dar atentie: si cu gimnastica: in primul rind pentru muschi: sedinte a cite 2 ore de 4 ori pe saptamina, ca doar n-aveam chef sa arat mai intii ca un pepene copt si dupa aia ca o stafida zbircita). Ideea e urmatoarea: cica atunci cind consumi in draci si te furnica bulimia, e nevoie de un adjuvant care sa contracareze tot soiul de lanturi metabolice periclitate. Si exista un mineral (un oligoelement) numit CROM; in principiu, el e bun si pentru diabetici (nota bene: toti astia care avem tendinta de a hali aiuristic sintem niste potentiali diabetici!). Ma rog, ma plictiseste sa explic prea mult ce e si ce face acest crom (si nici nu am competenta necesara; poate o va face, cu mult mai bine, droaia de medici de pe forum), dar zau ca e bun si ca asta nu e o reclama mascata; adica: daca bagi in tine nitel crom, care oricum e in deficit in corp, pai te ia, nene, o liniste teribila: ti se reduce si foamea (putind deci sa maninci putin fara sa te frustrezi - frustrarea, dupa mine, e lucru urit si de evitat - si fara sa te oftici uitindu-te la altii pe strada, cum imbuca din croasante si alte cele), dar el reduce mai ales APETITUL PENTRU DULCIURI. Nu stiu in Franta sau prin alte locuri in ce forme se poate prezenta acest crom, dar eu l-am luat din Rominia, fara nimic asociat (crom simplu, a 500 micrograme patila, iar o pastila pe zi cica e suficienta; cam din a treia zi incepi sa simti ca te transformi... nu, nu-i creste par pe piept!). Zau ca scapi de griji. Si slabesti frumos, ca reduce numai grasimea din tesuturi. Mi-as dori sa pot veni si eu, la viitoarea voastra intirnire, ca sa vedeti ca nu mi-s nici babana, nici nebuna. A mai incercat asta cineva?

Succes in toate tuturor,

Puck"

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput