Mami, s-au dus anii mei?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui danuta_t

Mihai va face in curand 4 anisori. I-am spus ca a muri inseamna ca te duci la Doamne-Doamne si atat. Spui ca fetitei tale i-ai mai spus ca nu o sa-i mai vezi niciodata pe cei ce mor. Poate asta a speriat-o.
Noi nu am dat detaliul asta si vad ca a trecut usor. Chiar ma enerveaza cand tot spune ca ne impusca si ne omoara, sau cand se tranteste in pat si spune ca a murit.



atunci poate bine e sa li se spuna ca cei vii vor fi despartiti de cei morti pana merg si ei acolo...
ca ceva trebuie sa ii sperie putin sa nu ia moartea in ras dar nici sa ii speriem ingrozitor...

deci..calea de mijloc...
zic si eu


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Si fetita mea m-a intrebat ce inseamna sa mori.

I-am explicat ca este normal sa mori.
Ca toti cei care mor se duc intr-o alta lume, dar ca ne vad si stiu tot ce facem.

Imi pare rau pt trauma pe care o traieste fetita ta.
Daca nu gasesti nici-un sfat bun pe forum, intreaba un psiholog.
Nu lasa sa treaca timpul fara rezolvi aceasta situatie.




lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabi spune:

salutare,
la noi ,solutia a venit tot de la fetita:mami,sa cumparam niste
pastile speciale de la farmacie ca sa nu muriti si sa le iei devreme.
Am lasat-o asa pentru ca ma speriase ideea de a explica unui copil de patru ani ce este moartea.Dar discutia revine de fiecare data cand aude de un om care a murit(si au trecut trei ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

se pare ca varsta de 4 ani e cea la care copiii-si pun probleme din astea...si eu am fost si mai si sunt oarecum speriata de ce probleme existentiale pune copilul meu incepand cu implinirea celor 4 ani si pana in prezent, la 4 ani ajumate...a inceput prin a opina din senin cum ca statuile din oras nu sunt construite de oameni ci ca de fapt sunt oameni morti si impietriti asa, apoi intreba ce inseamna ala cimitir, apoi cum mor oamenii, apoi s-a speriat ca oamenii imbatranesc si mor, si ca nu vrea ca eu sa imbatranesc. Recent ma sfatuia ca atunci cand obosesc sa ma intind in pat, sa ma relaxez sa nu imbatranesc prea repede, pt ca lui n-o sa-i placa de mine daca ma fac baba, ca babele-s urate etc etc.....ar vorbi fara incetare pe subiecte din astea si pe de o parte ma exaspereaza pe de alta ma intriga si vreau sa-i urmaresc rationamentul, si motivele pt care isi pune asa proleme.

Tin minte ca eu la 4 ani eram terorizata de ideea ca o sa raman singura pe lume din cauza ca parintii mei vor avea un accident si vor muri, ceea ce evident nu s-a intamplat dar eu am continuat sa plang zilnic dupa ei icnepand cu ora 2 si pana la ora 4 cand plecamacasa de la gradi

Mergi la inceput