Ce vor sotiile ca sotii lor sa stie..

Ce vor sotiile ca sotii lor sa stie.. | Autor: Elena

Link direct la acest mesaj

...despre femei.
Asta este titlul unei carti care mie mi-a placut foarte mult(in engleza "What wives wish their husbands knew about women", de dr. J. Dobson) .

Am tradus pentru voi (de fapt sunt mai mult spicuiri si in unele cazuri am facut un rezumat) din capitolul "Probleme sexuale in casnicie". Sper sa va placa......

-------------------------------------------------
"In capitolul de fatza sunt tratate aspecte ale vietii sexuale pe care femeile ar vrea ca sotii lor sa le inteleaga.
In principiu, sunt doua aspecte importante:
1. Diferenta critica intre femei si barbati
Exista doua diferente majore in apetitul sexual al femeilor si barbatilor. In primul rand, barbatii sunt excitati in special prin stimulare vizuala. In schimb, femeile sunt mult mai putin orientate vizual decat barbatii. Bineinteles, sunt interesate de corpuri masculine atractive, dar mecanismul fiziologic pentru sex nu este stimulat de obicei de ceea ce vad; femeia este stimulata in primul rand de atingere. Astfel, apare prima sursa de neintelegere in dormitor: el vrea ca ea sa apara dezbracata cu lumina aprinsa, iar ea vrea ca el sa o mangaie pe intuneric.
In al doilea rand, barbatii nu fac prea mare discriminare cu privire la persoana care traieste intr-un trup excitant, in timp ce femeile sunt mult mai discriminatorii. De obicei ele nu se excita foarte mult atunci cand vad un tip bine facut sau daca vad poza vrunui fotomodel paros; in schimb, dorinta lor se indreapta spre un barbat pe care il admira sau respecta. O femeie este stimulata de aura romantica care-l inconjoara pe barbat, si de caracterul si personalitatea lui. Bineinteles ca sunt si exceptii de la cele expuse mai sus, dar un fapt e sigur: sexul pentru barbati este mai mult o chestie fizica; sexul pentru femei este o experienta profund emotionala.
Ei bine, si ce-I cu asta ?"....Si aici autorul dezvolta subiectul cam pe o pagina, si daca va intereseaza o sa traduc.
In final el zice:
Daca as avea puterea sa comunic numai un singur mesaj fiecarei familii , as specifica importanta dragostei romantice (romantic love) in orice aspect al existentei feminine. Dragostea romantica constituie fundamentul pentru increderea in sine a femeii, bucuria ei de a trai, si raspunsul ei sexual.

2. Variatia in dorinta
Barbatii si femeile sunt de asemenea diferiti in manifestarea dorintei lor sexuale. Majoritatea barbatilor se pot excita mai repede decat femeile. Ei pot atinge punctul final inainte ca sotiile lor sa aiba timp sa-si scoata din minte ce va prepara maine la masa sau cu ce-i va imbraca pe copii a doua zi. Un barbat intelept este cel care recunoaste aceasta inertie feminina si este in stare s-o aduca in aceeasi stare cu el in ritmul ei propriu.
Este deasemenea evident ca barbatii sunt mai dornici de relatii sexuale mai des decat femeile. Si aici autorul povesteste o istorioara simpatica. Doua cupluri s-au dus sa fac ski nautic. Unul din soti era incepator si a incercat timp de cateva ore sa se tina pe skiuri, dar nu reusea deloc, cadea mereu, dar incapatinat fiind nu se lasa si o lua mereu de la capat. In final ajunsese stors de oboseala. Atunci sotia lui ii spune prietenei ei: gPoti sa-ti imaginezi ca dupa toata oboseala asta, diseara o sa vrea se facem sex ?"
Intorcandu-ne inapoi la variatia in apetitul sexual, nu numai barbatii difera de femei dar diferente enorme exista intre femei. Aici el face un grafic, care arata ca o unda si care contine 5 categorii: f. putin senzuale (frigide), putin senzuale , mediu (average), senzuale si f. senzuale. El spune ca marea majoritatea a femeilor se incadreaza la average.
Si mai spune ca se estimeaza ca in jur de 20-25% din femei sunt in zona putin senzuale. Ele rareori (sau chiar niciodata) au orgasme si privesc sexul ca o datorie maritala si ca o munca pe care trebuie s-o indure.

Cum ar putea sotul sa ajute femeile care sunt mai putin senzuale (eu aici as spune cum ar putea sotul sa-si ajute sotia, in orice categorie ar fi ea, sa se simta cat mai bine) ?
Autorul ofera 6 posibile cai:
1. In primul rand, elementul romantic este dublu sau triplu important ca preludiu.
2. Un sot trebuie sa recunoasca/admita ca unele femei nu au nevoie sa aiba orgasme ca sa se simta bine in timpul actului sexual.
3. Un sot trebuie sa discute deschis cu sotia atunci cand au o problema la capitolul asta.
4. Sotul poate creste senzualitatea sotiei lui dind o mai mare atentie tehnicilor sexuale. Femeile pot fi mult mai usor distrase decat barbatii; ele sunt mult mai afectate de ce le inconjoara, de zgomote sau de mirosuri decat sotii lor; de ex. posibiliatea de a fi auziti de copii le deranjeaza mai mult pe femei decat pe barbati.
5. Un alt inhibator sexual pe care sotii ar trebui sa-l inteleaga este oboseala.
6. Sotul ar trebui sa fie constient de importanta relatiei intre increderea in sine (self-esteem) a sotiei lui si implinirea ei sexuala.

Cu drag,
Elena

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Sunt cu desavirsire si-n totalitate de acord cu ce-a scris nenea asta!Adica barbatu-i sexual ,femeia-i cerebrala ...Mersi Elena!Interesant!

Smile! It's free therapy...www.wtv-zone.com/PageBreak/MSNTV/flashbf.gif" border="0">
Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reliana spune:

Adevarat, adevarat graieste Mr. Pacat ca barbatilor nu le place prea mult sa citeasca :((((!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nano spune:

Este foarte adevarat,daca stam bine si ne gandim ca femeile sunt de pe Venus iar barbatii de pe Marte.Nu stiu daca ati citit cartea,e destul de interesanta cel putin din punctul asta de vedere si anume,ca fiecare dintre noi,barbat si femeie vedem lucrurile diferit.Sper sa reusim.Bafta si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ani35 spune:

Fetelor,ce mai? Cine stie...cunoaste!!!Sau era invers?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana spune:

Expert dr.J.Dobson,pai nu???...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaruth spune:

Elena draga,

Ma bucur ca l-ai descoperit pe James Dobson, are un talent deosebit sa scrie carti pe teme ... casnice, dintre care eu imi amintesc un titlu: "Copilul indaratnic"...

Daca va place autorul, iata un link: www.alibris.com/search/search.cfm?wauth=James%20Dobson" target="_blank">http://www.alibris.com/search/search.cfm?wauth=James%20Dobson unde gasiti titluri interesante, cu o scurta descriere, carti pe care le puteti comanda (cine poate...).

Dana si Iubirea ei, Oana-Ruth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Draga Dana,

Multumesc mult pentru link !! Wooow, nu stiam ca Dobson are atitea carti !! Am citit si eu "copilul indaratnic" si am auzit ca foarte bune sunt si "Dare to discipline" si "Preparing for adolescence"...ei, stiu ca e cam devreme sa ma gandesc de acum la problemele adolescentei, dar vreau sa fiu pregatita din timp

Elena&Laura

Mergi la inceput