nunta din cort

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis

Heh prin 1990-91 am fost la o nunta la tara - nu la cort ci la caminul cultural - unde se striga "darul". Si a fost cam asa: "Familia cutare imprumuta tinerilor insuratei 100 de lei, o gaina si 2 butoaie" si "Familia cutarica imprumuta tinarului cuplu 200 de lei, o oaie gestanta si 2 cani de portelan" si ... cea mai cea "familia x imprumuta tinerilor casatoriti 100 de lei si ... un irigator" . Tin minte clar formula "imprumutatului" iar ai mei mi-au explicat ca ideea e ca intreaga comunitate ajuta tanara pereche sa purceada in viata de culplu iar ei la randul lor vor "inapoia" darurile primite in momentul in care vor merge si ei la nuntile organizate de famiile celor care i-au cadorisit. Eu ma tot minunam.. adica musai daca cineva a dat 2 butoaie, cand se insoara feciorul acestuia respectivii se vor prezenta tot cu 2 butoaie?

Aaa... si era si un nene care facea lista in catastif, sa se stie cine ce a dat...sa nu fie cu suparare mai incolo




Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"




ha ha haaa!!! Suuuper!!!!!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput