nunta din cort

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Mie chestia cu strigatul darului mi se pare de prost gust. Va inchipuiti cat de umiliti se simt cei care nu isi permit sa dea foarte mult?



Paza buna, trece primejdia rea! Pai, stii cate tzepe se trag daca nu esti cu ochii in 4?
Nu e nimeni umilit, se stie "scorul" si te duci cu suma pregatita. In plus, mai ales la tzara, darul obisnuit nu-i mare, acolo nu e vorba de pretul aberant al unui tacam dintr-un restaurant de la oras. Atata e pretul, atata dai, mai ales ca in aceste comunitati este un fel de schimb, toata lumea merge la toata lumea, sunt obligatii, un fel de CAR la nunta...sunt reguli clare!
Distractia, insa, nu se compara intre nunta de la tara si cea de la oras. In defavoarea orasului, normal...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Corect, toata lumea stie cat "merge masa" la o nunta si cine nu isi permite nu merge. Mai degraba se iau tzepe cu plicurile... goale sau cu sume infime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui makydenis

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Mie chestia cu strigatul darului mi se pare de prost gust. Va inchipuiti cat de umiliti se simt cei care nu isi permit sa dea foarte mult?



Paza buna, trece primejdia rea! Pai, stii cate tzepe se trag daca nu esti cu ochii in 4?
Nu e nimeni umilit, se stie "scorul" si te duci cu suma pregatita. In plus, mai ales la tzara, darul obisnuit nu-i mare, acolo nu e vorba de pretul aberant al unui tacam dintr-un restaurant de la oras. Atata e pretul, atata dai, mai ales ca in aceste comunitati este un fel de schimb, toata lumea merge la toata lumea, sunt obligatii, un fel de CAR la nunta...sunt reguli clare!
Distractia, insa, nu se compara intre nunta de la tara si cea de la oras. In defavoarea orasului, normal...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Corect, toata lumea stie cat "merge masa" la o nunta si cine nu isi permite nu merge. Mai degraba se iau tzepe cu plicurile... goale sau cu sume infime.

Infinitului de viata i-am zis MAMA


Acum..depinde si cu cine faci nunta. Daca chemi oameni care nu au rusine sau bani...atunci cine e de vina?


Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
cum..depinde si cu cine faci nunta. Daca chemi oameni care nu au rusine sau bani...atunci cine e de vina?


Daca ai prieteni/rude care nu au bani, ei nu trebuie chemati la nunta?


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
cum..depinde si cu cine faci nunta. Daca chemi oameni care nu au rusine sau bani...atunci cine e de vina?


Daca ai prieteni/rude care nu au bani, ei nu trebuie chemati la nunta?





Ei bine, daca va aduceti aminte de o farsa pe care le facea (le mai face?) Buzdugan: a sunat acasa la un tip care se insura, a vorbit cu maica-sa, s-a dat un prieten din copilarie, de la tara; mirele avea bani, sau viitoarea nevasta, nu mai stiu, faceau o nunta de fitze la o carciuma bengoasa. Si i-a zis Buzdugan ca vrea si el la nunta, insa tanti aia i-a taiat-o, l-a intrebat daca are bani de nunta, macar 500 euro; asta ca n-are, ca nu are servici , ca are vreo 2 milioane...si i-a zis soacra mare ca nu se poate sa vina, ca nici rudele baiatului nu vin la nunta, ca n-au bani, dar ca or sa dea o masa, dupa nunta, acolo, de unde era mirele, cu neamurile amarate.
Si sa vezi ce filozofic ii explica cumatra ca nu se poate, daca n-are bani...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Denizel, probabil ca ideea e ca produsul dintre rusine si bani sa fie egal cu o anumita constanta, de exemplu 1. Una poate merge la zero, cealalta la infinit ... traditions, traditions, ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Nici fara dar nu e bine,am facut noi si n- iesit, toata plaja de reactii, de la n-au putut si astia sa faca nunta ca lumea, la eu te-am scos cu taica-tu din maternitate si acum darul meu nu mai e bun pt tine.
Ca de aia sunt traditii, sa fie respectate, nu?
(well pana la un punct. Personal m-am maritat in rochie scurta. Ajungem noi la biserica, vine popa si-l ia pe barbatu-meu in sedinta cica avem o problema, d-na a mai fost maritata si se aplica alt tipic ; habar nu aveam ca rochia tb sa fie lunga la prima casatorie si abia dupa aia ai voie sa mai tai din ea )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Noi am fost invitati,dar cand le-am spus ca nu avem bani chiar acum ci mai peste fro saptamana,ne-au spus ca nu putem veni :(. asta da prieten...
mi-a lasat un gust amar.

in plus,mie nu imiplac nuntile la local, si mai ales alea unde se striga darul. o fi traditie, nu stiu, dar niciodata nu m-am simtit confortabil.

e normal sa dai un ban, macar sa se acopere cheltuielile si in cel mai fericit caz sa le ajunga si de niste bilete, dar sa te apuci sa strigi in gura mare... bleah. parerea mea.

de aceea cununia am facut-o acasa si botezul primului copil undeva la curte.


eu , cu (DPN 20.08.2010), andi (24.06.2003) si tati
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Aoleu, am simtit iz de loc geometric in aer si m-a luat cu ameteala :)).



Citat:

e normal sa dai un ban, macar sa se acopere cheltuielile



Pitzi, eu nu consider normal asta. O fac si eu (adica achit nunti la Marriott si la restouri de la Sosea ), dar nu e normal.
Vreau sa spun ca nu e normal sa faci nunta pe spinarea rudelor, a prietenilor si a colegilor.
Si e atat de distractiv cand, intotdeauna apare la un anumit moment al nuntii cineva care stie cat a costat tacamul :)))))).



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

Noi am fost invitati,dar cand le-am spus ca nu avem bani chiar acum ci mai peste fro saptamana,ne-au spus ca nu putem veni :(. asta da prieten...
mi-a lasat un gust amar.


ce oameni ma....la nunta la sor'mea au fost niste prieteni de-ai nostri,care erau intr-o pasa financiara foarte proasta,care au refuzat sa vina,ca nu au bani,insa sor'mea a insistat sa vina indiferent daca au bani sau nu.erau prietenii ei,ce conta ca nu au bani,i-au dat bani pentru nunta peste vreo 5 luni,dar chiar si daca nu-i mai dadeau,nu conta.Important era ca au fost alaturi de ea la un asemenea eveniment important din viata ei.
Dupa Paste,ma duc la 2 botezuri facute la tara,in cort!Abia astept!

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Heh prin 1990-91 am fost la o nunta la tara - nu la cort ci la caminul cultural - unde se striga "darul". Si a fost cam asa: "Familia cutare imprumuta tinerilor insuratei 100 de lei, o gaina si 2 butoaie" si "Familia cutarica imprumuta tinarului cuplu 200 de lei, o oaie gestanta si 2 cani de portelan" si ... cea mai cea "familia x imprumuta tinerilor casatoriti 100 de lei si ... un irigator" . Tin minte clar formula "imprumutatului" iar ai mei mi-au explicat ca ideea e ca intreaga comunitate ajuta tanara pereche sa purceada in viata de culplu iar ei la randul lor vor "inapoia" darurile primite in momentul in care vor merge si ei la nuntile organizate de famiile celor care i-au cadorisit. Eu ma tot minunam.. adica musai daca cineva a dat 2 butoaie, cand se insoara feciorul acestuia respectivii se vor prezenta tot cu 2 butoaie?

Aaa... si era si un nene care facea lista in catastif, sa se stie cine ce a dat...sa nu fie cu suparare mai incolo




Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput