Nivelul de trai nu are legatura cu numarul banilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nivelul de trai nu are legatura cu numarul de bani... pe care il tipareste Banca Nationala.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu nu cred ca s-a referit la partea sentimentala.
cred ca a vrut sa spuna ca depinde de standardele fiecaruia ceea ce reprezinta un nivel bun de trai pt. fiecare. cu cat ai mai mult, cu atat cheltui mai mult.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Viviana, cel mai pertinent comentariu .

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

eu nu cred ca s-a referit la partea sentimentala.
cred ca a vrut sa spuna ca depinde de standardele fiecaruia ceea ce reprezinta un nivel bun de trai pt. fiecare. cu cat ai mai mult, cu atat cheltui mai mult.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki


pai standardele intra in discutie daca vorbim de nr de camere pe care il are casa noastra, de marca masinii, de locul in care ne facem concediul, etc... dar daca vorbim de nevoile de baza... cred ca in romania sunt oameni care nu au bani de mancare sau sa-si plateasca intretinerea... cam care e nivelul lor de trai? si e el influentat de numarul banilor sau nu?

eu cred ca o formulare corecta ar fi "nivelul de trai nu are legatura DOAR cu numarul banilor."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andusha spune:

cred ca este o confuzie, probabil isarescu se referea la numarul banilor din punct de vedere macroeconomic, adica cresterile salariale nu vor determina o imbunatatire a nivelului de trai, ci cresterea inflatiei, iata sursa:
http://www.gandul.info/economia/isarescu-cresterile-salariale-nu-vor-imbunatati-nivelul-de-trai.html?3936;3532900

nivelul de trai are legatura cu bogatia unei tari si a fiecarui individ in parte. intr-adevar, fericirea, implinirea personala depind de mult mai multi factori, nu numai de cei financiari, dar nivelul de trai este un termen mult prea practic pentru a-l lega de armonia din familie:
Nivel de trai (definitie dex) = gradul de satisfacere a nevoilor materiale si spirituale ale po****tiei unei tari, ale unor clase sau ale unei persoane în conditii istorice date

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Andusha, multumim pt. clarificari. Acum e clar ce a vrut sa spuna Isarescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andusha spune:

Intentia mea nu era sa tai avantul discutiilor , ba dimpotriva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evora spune:

De cate ori l-am ascultat sau l-am citit pe Isarescu mi s-a parut un tip extrem de pragmatic, asa ca mi-e greu sa cred ca a pus aceasta problema din perspectiva filozofica: oare nr banilor si implicit nivelul de trai crescut ne asigura fericirea?

Mai degraba se referea la faptul ca ACUM, in prezent, nivelul de trai nu mai este direct proportional cu nr banilor castigati. Concret, oamenii peste tot in lume, implicit in Romania, s-au obisnuit sa traiasca la un nivel mult mai ridicat decat le-ar permite castigurile lunare/anuale. Acest lucru e posibil ca urmare a creditelor, a indatorarii la care se supun. Deci acel nivel de trai nu are un fundament solid, bazat exclusiv pe veniturile personale. Lumea s-a obisnuit sa traiasca la un anumit nivel, dar pe credit... Isarescu se arata ingrijorat tocmai de acest aspect.

Lisaelisa, imi pare rau daca te dezamagesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Multumesc pt raspunsuri.



Intradevar, Evora.

Isarescu incerca sa avertizeze oamenii sa nu mai cheltuiasca atat de multi bani, deoarece era / este un prea mare consum, fata de castigurile reale.

De aici, si aceasta fraza : " Nivelul de trai nu are legatura cu numarul banilor ".

Asta am inteles-o mai tarziu, fiindca eu cred in continuare ca fericirea tine si de nr banilor, in masura in care ei iti asigura un trai decent, asa cum il intelege fiecare.

lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Si eu cred ca isarescu e pragmatic si ca in nici un fel nu s-a referit la aspecte sufletesti cind a facut aceasta afirmatie. indraznesc sa precizez ca nivelul de trai influenteaza intr-o mare masura spiritul. Daca sint bani imi pot permite sa vad ce spectacole vreau chiar si concerte foarte scumpe si sa stau in primele rinduri. Mi-as permite sa vizitez, sa calatoresc si deci sa-mi largesc orizontul cunostintelor. daca sint bani poate ca-mi permit sa platesc educatia copiilor mei la cele mai scumpe scoli din lume si implicit sa le largesc orizontul cunoasterii.

Mergi la inceput