Olita - un sfat va rog

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Janina eu ma consolez cu spusele sotului ca nimeni nu merge cu pampers la gagici si ca vom scapa pana la urma, ce ma deranjeaza este ca il irita la spate si se tot scarpina si avem probleme cu asta,nu pot sa il lasa fara body cu acces la spate ca e jale. Pupici Carlitei si noua curaj ca rezolvam noi si problema asta pana la urma

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

va multumesc la toate pt raspunsuri ...
mariamunteanu sa stii ca nu-s disperata, dar recunosc ca ma "framanta" problema
m-am gandit si eu sa-l las fara pampers si cand s-a vazut domnisorul fara, a inceput sa urle: mami pune pampersu' .... of, si-atunci m-am gandit, gata, o sa-l insor cu pampers ...
Silvi_2005 sa stii ca si pe Alex il deranjeaza putin pampersul, se mai scarpina, dar tot nu vrea sa renunte la el.
Anya merci de ideea cu borcanelul, trebuie sa incerc si eu, poate va avea succes.
cat despre purtatul de chilotei, l-am intrebat: nu vrei si tu chiloti asa ca mami si ca tati? la care raspunsul a fost: nu, Alex are pampers.
in concluzie, cred ca o sa-l lasam in pace o perioada, n-o sa-i mai amintim nimic de olita sau wc si mai incercam mai incolo.
daca va fi ceva care va da rezultat va anunt .

va multumesc inca o data

Geta, mami de Alex

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Vlad 3.5 ani face numai in pampers, nu l-am strasat cu olita decat foarte rar de pe la 2 ani, acum suntem mai insistenti dar degeaba, nici la wc nu vrea (cu sau fara colac), nici exmplele cu alti copii nu au mers, nimic, il las fara pampers se tine cateva ore dupa care inevitabil face in pantaloni si nu ii place, vine sa il schimb, o sa incerc varianta care am incercato la suzeta (a scapat de ea la 3 ani) nu mai avem pampers si gata(desi nu stiu daca o sa ma creada ca nopatea tot o sa ii pun), dar cred ca pentru asta o sa astept sa se mai incalzeasca.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005

Janina eu ma consolez cu spusele sotului ca nimeni nu merge cu pampers la gagici


Exact !

Nu va faceti griji, vor renunta la pampers cand vor ei, nu cand vor mamele . Daca nu vor sa se desparta de pampers, inseamna ca inca nu sunt pregatiti.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinam

Vlad 3.5 ani face numai in pampers, nu l-am strasat cu olita decat foarte rar de pe la 2 ani, acum suntem mai insistenti dar degeaba, nici la wc nu vrea (cu sau fara colac), nici exmplele cu alti copii nu au mers, nimic, il las fara pampers se tine cateva ore dupa care inevitabil face in pantaloni si nu ii place, vine sa il schimb, o sa incerc varianta care am incercato la suzeta (a scapat de ea la 3 ani) nu mai avem pampers si gata(desi nu stiu daca o sa ma creada ca nopatea tot o sa ii pun), dar cred ca pentru asta o sa astept sa se mai incalzeasca.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)




mai fetelor... si eu care ma gandeam ca e ceva ciudat cu al meu baietel care la aproape 2 ani nici macar nu vrea sa auda de olita.....m-ati mai linistit

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Eu am reusit sa-mi dezvat fetita de pampers la 2,4 ani.
Iata cum am procedat:

Am asteptat sa vina caldura si, la 2,2 ani nu i-am mai pus pampers decat noaptea.
Doua luni am spalat pipi dupa ea fiindca facea peste tot, numai la olita nu. Caca facea la olita.
Tinea pipi pe ea pana ieseam la plimbare, si stia ca urma sa ii pun scutecelul. Atunci, il umplea de atarna greu la funduletul ei.
Doctora ei mi-a zis sa nu i-l mai pun nici atunci.

Dupa 2 luni de spalat pipi de peste tot, in sfarsit a inteles ca
trebuie sa foloseasca olita.

Editez fiindca nu am spus ca a renuntat singurica la pampersul de noapte dupa ce a inceput sa faca pipi la olita.



lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Pe fetita mea am facut-o sa vrea la olita punandu-i papusa ei preferata pe olita si ii spuneam ca face pisu si caca. O dadea la o partea si se punea si ea. Incercati si asa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Am incercat....tot neamul papuseresc sta pe olita..in olita ..langa olita,numai Ana nu .Si eu ma gandersc serios la problema asta.Stie cand face,vine si imi spune ca face caca sau pisu,o dezbrac repede o pun pe olita si stam..si stam ,degeaba.Dupa ce ne ridicam ,facem in scutec.
Am incercat si pe wc(ea a cerut,ca mami si tati)avem si colac din acela special,degeaba.Sta pe el, are bunavointa ,dar nu iese nimic.
Mai astept sa vina vara ,sa vedem,poate scapam de nesuferitul de scutec,pe care uneori nici ea nu-l suporta.


Mergi la inceput