AJUTOR! Mononucleoza, amigdalita si keratita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

In nici un caz sa nu treci pe Augmentin,Amoxacilina sau Ampicilina.
Trebuie gacut numaidecat exudat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Ella, Diana, multumesc mult!

Nu, in nici un caz nu trec pe antibiotice fara rezultatul analizelor prelevate marti. F util ce ai scris tu Ella, sigur va fi de folos si altora.

Intr-adevar, si eu ma gandesc tot la o cauza alergica. Test de acuitate vizuala i-au facut toti cei 4 oftalmologi consultati. La primul a iesit cu -2 la un ochi si 0 la celalalt, dar eu sunt f sceptica fiindca am vazut ca nu a stat linistit. La celelalte 3 teste a fost ok. Tragand linie si adunand cred ca pot rasufla usurata pe partea asta, e ok vedera (eu am miopie -5 asa ca duc mare grija...).
O sa cumpar azi lacrimi artificiale sa ii pun pana ajungem iar la medic, fiindca se vaita de mancarimi. Am incercat ser fiziologic da la mine in ochi mi se pare ca ustura, asa ca trebuie sa il cred si pe el cand se vaita (eu imi pun constant lacrimi artificiale din cauza ochelarilor). Azi dimineata avea si urdori, saracu.

Acuma intrebarea urmatoare: cine -mi recomanda si oftalmologul minune? Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate tuturor.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Nu se da antibiotic la mononucleoza, face o eruptie urata, asa a facut fata mea fiind ca au suspectatode amigdalita. A luat antibiotic si s a umplut de iritatii aspre. De
fapt pare amigdalita dar este tot de la monoculeaoza, se depunde la gat o membrana care arata ca puroi.
http://www.pennhealth.com/encyclopedia/ency_images/encymulti/print/2936.jpg

Noi analiza pt Epstein Barr am facuto la Medicover, iti da IgG si IgM

Il doare burtica ca are ganglioni inflamati si inghinal burtica etc. Nu trebuie sa faca efort,fara alergaturi, mancare usoara si lichide.
Multa sanatate.

de Inisa Ana-Maria si Bianca Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Si baiatul meu a avut mononucleoza . Se umflasera foarte tare ganglionii.
Am mers cu el la Spitalul Panduri la ORL si dr care era de garda mi-a spus ca poate fi ceva banal sau poate fi ceva grav (vazand ca erau umflati ganglionii )
M-a trimis pt analize la Matei Bals .
Acolo cand au inceput sa ma intrebe daca a fost cumva copilul internat in spital , daca a facut tratamente stomatologice s.am.d m-am speriat cumplit .Am avut un soc .
I-au facut toate analizele .
Pana au iesit rezultatele am simtit ca innebunesc.
Apoi m-am linistit cand s-a confirmat ca este mononucleoza .
Dar am citit mult s despre acest virus Epstein Barr care poate crea probleme intrucat el ramane in stare latenta in organism .
Mononucleoza in sine trece fara tratament .
Daca nu m-as fi dus in seara aceea la spital si as fi asteptat pana a doua zi dimineata sa merg la dr de familie nu ma mai stresam atat .
Am observat ca dr de la spital te cam baga in sperieti .

Mergi la inceput