retete din italia-partea II

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Multumesc muuult.... esti o dulce !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

alex,tu nu mai spui nimic???ca ai postat niste retete absolut superbe
am facut spagetti carbonara(chiar acum este farfuria langa tastatura,sunt minunate!!)
daaar..acum ceva timp am mancat la un restaurant si erau..diferite,in sensul ca plueau in sos,puteam sa le mananc cu lingura..cum se face? cu creme freche?smantana?

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brenda7777 spune:

aici(in nordul Italiei), sincer, na-m auzit de sos la carbonara,dar stiu ca multi italieni, dupa ce au amestecat pastele cu ingredientele, (chiar si orezul), mai pun ei unt sau smantana,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Brenda,

Tocmai am facut carbonara si au iesit tare bune .... dar am vazut in reteta ta ca spui ceva de 3 linguri unt si nu stiu la ce mi-ar folosi ? si am pus o lingura de smantana si e .... sau mai bine zis A FOST SUPER !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brenda7777 spune:

Simona, ma bucur ca iti place,
maine va scriu o reteta care imi place mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

multumim mult brenda sa sti ca deja acum fac macaroane de alea colorate cu pui.am sa iti spum miine cum au iesit.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brenda7777 spune:

Soufflé de branza(pt. 4 pers.):
-100gr. de parmezan ras,
-3oua intregi si 2 albusuri,
-3dl. lapte, 2 buc. praz,
-1dl. smantana proaspata,
-1dl. apa cu Knorr,
-60gr. faina,
-80gr. unt,sare, piper,
-condiment: noce moscata.
Intr-o tigaie se pun la topit 60gr. unt, se adauga faina, se amesteca bine cu o lingura de lemn,si se adauga laptele, putin cate putin, amestecand incontinuu, se fierbe la foc mic, 2-3min. Se pune sare si noce moscata. Se lasa la racit. Cand s-a racit, se pune parmezanul ras, cele 3 oua se separa si galbenusurile se incorporeaza la compozitie; se bat albusurile(5)spuma cu un pic de sare si se adauga la compozitie,putin cate putin de jos in sus.
Se varsa compozitia intr-o forma unsa cu unt si data cu faina, se pune la cuptor pt. 45min. la 180°.Intre timp se curata prazul, se taie felii, si se pune la fiert intr-o tigaie cu untul ramas, pt. 2-3min., se adauga sare, apa cu Knorr si noce moscata, se lasa la fiert 7-8min. Dupa care se amesteca cu smantana(batuta la mixer).
Sosul de praz se serveste cu soufflé-ul de branza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brenda7777 spune:

Medaglioni(friptura de porc)pt. 4 pers.:
-8 buc. carne de porc inalte de 3cm.,
-8 felii subtiri de sunca,
-150gr. pasta de carnat,
-1 catel de usturoi,
-salvie, rozmarin,
-60gr. unt,

Se piseaza usturoiul,se amesteca cu un pic de salvie taiata fin, rozmarin si pasta de carnat. Se taie buc. de carne(sa se desfaca, ca o carte),se ung cu amestecul preparat,sare si piper, se inchide buc. de carne; se pune imprejurul fiecarei buc. de carne cate o felie de sunca si se leaga cu ata de bucatarie.
Puneti untul intr-o tigaie, cu 2 foi de salvie si rozmarin tocat fin, si carnea, se prajeate la foc mare pe toate partile si pe lateral.Cand carnea este bine sigilata, se micsoreaza focul,si se mai lasa 3-4min, sa pune sare si piper.
Se mananca cu mamaliga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adamalex spune:

<b>CIAO la toate Gospodinele</b>
Brenda merci pentru inlocuire, nu am citit totul ca am
fff mult de treaba si nu ma conectam de mult.
Am inchiderea de an a Asociatiei, culesul maslinelor, agriturismul etc
cine ma urmarit stie ca am multe de facut, termin lucrurile cam peste
20 de zile si dupa aceea am mai mult timp voi reveni. Grazie di nuova...
Ce vroiam sa iti spun la carbonara: are sos se prajeste sunca un pic
si ouale se adauga la sfirsit amestecate cu parmezan (reteta basa)
in anumite restaurante amesteca la rece(a freddo) si temperatura
spaghettelor nu este de ajuns sa stringa oul bine iata de ce ramine lichid in farfurie este deajuns sa se invirta pastele intr-o tigaie
largo pe foc este deajuns 2 minute. privitor zmintinei este o varianta
imbunatatita, si se procedeaza in felul urmator:
se prajeste sunca cind se coloreaza un pic se adauga smintina si piper
megru se lasa citeva minute cam de obicei 2 si se da la o parte. Se adauga galbenusurile( in reteta clasica se pun intregi in cea cu zmintina nu ramine prea lichida) direct in tigaia si se amesteca atentie sosul cu zmintina sa fie rece, se adauga spaghetele coapte al
dente si se amesteca bine incorporind si parmezan.

Ciao voi reveni.
Alex

Mergi la inceput