despre tzarani

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Mi-am adus aminte de bunica cum statea la poarta cu alta batranica si vorbeau de nepotii lor de la oras:
'Auzi tu lele Verona, da ce nume'i ala - Horatiu? (asa il chema pe un var de'al meu).
-Cum suparare o sa il strige oamenii - "Bade Horatiu"??' (probabil ar fi vrut sa il cheme Ion, Vasile orice care merge cu bade:)

La care bunica: 'D'apoi tu lele Susana', p'al tau nepot - Narcis, chiar nu stiu cum o sa il strige "Bade Narcis'...'

:) Simpatice foc bunicutele!

Mi-e tare drag sa imi amintesc de sateni.. oameni asa de simpli si de sinceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cayaaimee spune:

Oooana,mi-a placut ce ai scris . Ai dreptate ,dar asa le place unora sa isi ascuta spiritul critic......le animeaza dimineata ....

Ionut Lucian - 27 decembrie 2004 -

"Nu stiu ce vreau sa fac , dar stiu ce fel de femeie vreau sa fiu "

http://s384.photobucket.com/albums/oo284/cayaaimee/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabi spune:

salutare,
AB m-am nascut in Bucuresti,dar toata copilaria(pana la 7 ani)
am crescut la bunicii mei intr-un satuc din Moldova.Doamne, ce copilarie frumoasa am avut!
Chiar astazi am gasit pe un site pentru copii filmul 'Amintiri din copilarie'.L-am revazut cu mare drag ,iar unele din traznaile lui Ionica le-am facut si eu.
Despre Maramu ai dreptate,dar a mai ramas ceva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Sunt curioasa cati dintre cei care urmaresc acest post, dar nu numai ei,au citit "Dacia Preistorica" de Nicolae Densusianu ?
Va asigur ca se gaseste la un pret derizoriu pe net si va ofera satisfactia unei lecturi care trebuie sa fie obligatorie pt.toti romanii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

lol ca nu ai voie sa zici nimic ca daca nu esti de acord cu ceva automat esti taxat ca si comentator si alte alea. Mai repet odata ca e greu sa dai cateva pagini inapoi sa citesti, si precizez ca e opinia mea strict personala nu a DC asta pentru ca am fost luata la intrebari la alte subiecte. Nu am nimic cu JAde, scrie superb dar a pus un subiect pe un forum public de discutie,si mare tragedie nu sunt de acord cu ea. Am o multime de vase de la horezu, scoarte oltenesti si covor de lana tesut de mana de Bunica Dumnezeu sa o ierte. Am ie si o port, fie-mea de asemenea. Si nu m-am omorat nici sa ma duc cu vacile la pascut si nici sa ar ogorul. Si tot nu sunt de acord ca satul romanesc trebuie sa incremeneasca si sa nu incerce sa se adapteze la ce e in jur. Daca cititi toate exemplele din postul initial si le priviti cu oarescare ingaduinta o sa vedeti ca sunt doar modalitati de usurare a muncii, e mai usor cu barca de fibra de sticla, banii din Italia sunt infiniti mai multi, portile din policarbonat sunt mai rezistente si cratitza de inox mai practica. Sunt convinsa ca poate simtul estetic e uneori deranjat dar raman la parerea ca evolutia nu e intotdeuana lina si estetica, exista o perioada de incercari cu bune si cu rele. Si cum pastrarea traditiilor nu e chiar o politica de stat in Romania oamenii se decurca si ei dupa puteri.

si apropo de Muzeul Satului...am o dilema la care nu astept raspuns...de ce poti cupara o ocarina de la Muzica cu 6 RON si la Muzeul Satului cu 35RON. Fix aceiasi, sau nu am reusit eu sa descopar diferentele, dar ma obsedeaza rau asta cu preturile in muzeul satului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

si apropo de Muzeul Satului...am o dilema la care nu astept raspuns...de ce poti cupara o ocarina de la Muzica cu 6 RON si la Muzeul Satului cu 35RON. Fix aceiasi, sau nu am reusit eu sa descopar diferentele, dar ma obsedeaza rau asta cu preturile in muzeul satului



Hmm...puteai si tu sa spui mai demult...inainte sa iau o ocarina de la muzeu. De unde sa stiu ca sunt si la Muzica?
Da, acolo preturile sunt mari, nici eu nu stiu de ce. Banuiesc insa ca se speculeaza nevoia de a avea exact subiectul discutiei: o "tara" neatinsa.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

aaa Rufus, pai e instrument muzical nu? te duci la Muzica
Daca vrei o ie sa nu care cumva sa te puna naiba sa intri intr-un Artizanat in Bucuresti....te duci la Unirii la parter la turci ca imi scapa numele magazinului si iei fix aceiasi ie hand made in Romania la jumatate de pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

taranii purtau opinci, coseau ii si faceau ulcele din lut pentru ca la vremea respectiva nu aveau de ales. cand au aparut prima oara sticlele de plastic, ce bine le-a fost, cat le-a usurat munca. la fel cu pungile de plastic, cu greu se gaseau. nu zic ca e mai bine cu sticle si pungi de plastic, dar uite ca le-au adoptat ca sa le usureze munca.
ca opincile, iile, ulcelele de lut etc au devenit traditie asta e altceva, unii (mai traditionalisti, mai melancolici) au optat pt. pastrarea traditiilor, altii (majoritatea) au optat pentru modernizare (datorita confortului in primul rand), iar altii (din pacate) au ramas la traditionalism doar pentru a incanta turistii sau strainii...

bine zicea AB, noi am vrea acum sa vedem taranii asa cum erau acum 100 de ani, cu opinci si ii, dar ca sa ne incante noua ochiul, dar cati dintre noi au facut ceva concret pentru a pastra traditiile... ti-ai dat confortabilul apartament sau vila pentru o casuta la tara, ai lasa pantofii pentru o pereche de opinci? din contra, majoritatea avem parinti sau bunici la tara, dar noi am ales sa ne mutam la oras, la bloc, nu sa ramanem sa pastram traditia.
nici nu zic sa facem asta, ar fi (aproape) imposibil. si nici nu ar mai avea farmec, ar parea ceva banal si poate plictisitor si nu ar mai fi atat de special daca am vedea zilnic lucrurile astea.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

Mi-am adus aminte de bunica cum statea la poarta cu alta batranica si vorbeau de nepotii lor de la oras:
'Auzi tu lele Verona, da ce nume'i ala - Horatiu? (asa il chema pe un var de'al meu).
-Cum suparare o sa il strige oamenii - "Bade Horatiu"??' (probabil ar fi vrut sa il cheme Ion, Vasile orice care merge cu bade:)

La care bunica: 'D'apoi tu lele Susana', p'al tau nepot - Narcis, chiar nu stiu cum o sa il strige "Bade Narcis'...'

:) Simpatice foc bunicutele!

Mi-e tare drag sa imi amintesc de sateni.. oameni asa de simpli si de sinceri.



auzi, nu imi dau seama la ora asta din noapte, e adevarata povestirea? ca mi se pare cam "rade ciob de oala sparta" Verona si Susana hmmm

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

[quote]citat din mesajul lui Mindy

Mi-am adus aminte de bunica cum statea la poarta cu alta batranica si vorbeau de nepotii lor de la oras:
'Auzi tu lele Verona, da ce nume'i ala - Horatiu? (asa il chema pe un var de'al meu).
-Cum suparare o sa il strige oamenii - "Bade Horatiu"??' (probabil ar fi vrut sa il cheme Ion, Vasile orice care merge cu bade:)

La care bunica: 'D'apoi tu lele Susana', p'al tau nepot - Narcis, chiar nu stiu cum o sa il strige "Bade Narcis'...'

:) Simpatice foc bunicutele!

Mi-e tare drag sa imi amintesc de sateni.. oameni asa de simpli si de sinceri.

/quote]

auzi, nu imi dau seama la ora asta din noapte, e adevarata povestirea? ca mi se pare cam "rade ciob de oala sparta" Verona si Susana hmmm

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."


e adevarata, Verona a fost bunica mea, Susana vecina ei. Ambele nume erau foarte comune in imprejurimi.
pai cam aste era ideea, ca radea ciobul de oala sparta.

In fine.. taranii care mi amintesc si ii stiu eu sunt din jud Cluj, Salaj sau Alba, prin alte parti nu am fost la tara. Cate regiuni, atatea traditii si graiuri.

Mergi la inceput