AZI e verdictul cu Ucraina - la Haga

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Uite ce este Iileana, daca se reziliaza contractul acela pagubos,pentru romanul de rand in primul rand, chiar daca se muta concesiunea dintr-un buzunar in altul dar in conditii rezonabile pt. tara, iti promit ca il pup pe chelie pe Basescu si pe Boc pe nas.Na!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Hai ma Ileana :)
Stiu ca te pricepi la rezervele subsolului in calitate de Zana dar totusi tariceanu a transformat (prin OU si HG) o participatie a statului de cel putin 45 % intr'o redeventa de cel mult 13%. Rapid si secret. S'au suparat si antenele ce dracu!!! Pai daca facea Dna Cocos asa, nu va apucau dracii.

Iar ca tariceanu e un ticalos a realizat'o pana si Norica. Uite ce "frumos" vorbeste despre el:

"am avut un schimb de replici elegant si consider in continuare ca domnul presedinte Tariceanu este o persoana de tinuta, mai ales ca a fost si prezentator de moda"



Come to The Dark Side ... we have cookies!



Xeno, oricine a avut cat de cat tangenta cu lumea petrolului stie ca explorarea este cea mai scumpa si paguboasa afacere a unei companii. Poti sa cheltuieli zeci de milioane de dolari sa sapi enshpe mii de sonde si sa gasesti praful de pe toba. In contextul asta ma irita la maxim comentariile unor jurnalisti care spun "cum dom'le din contract de explorare l-au facut contract de exploatare!? Hotie!"
Cum pana mea sa te astepti ca o companie sa aiba doar "dreptul" de a cheltui zeci de milioane pe explorare? Normal ca trebuie sa aiba si drept de exploatare, e absolut logic. Iar redeventa inteleg ca este in marjele legale.
Se mai intreba Dragoteasca indignata, cum de nu s-au revoltat celelalte mari companii petroliere in cazul asta? Pai iti spun eu de ce nu s-au revoltat: pentru ca nu au niciun interes sa verse milioane de dolari acolo ca sa caute petrolul lui peste prajit. De-aia. Nu vor sa investeasca in cioara de pe gard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Uite ce este Iileana, daca se reziliaza contractul acela pagubos,pentru romanul de rand in primul rand, chiar daca se muta concesiunea dintr-un buzunar in altul dar in conditii rezonabile pt. tara, iti promit ca il pup pe chelie pe Basescu si pe Boc pe nas.Na!


pai de ce crezi ca este pagubos?
pentru ca asa zice Boc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mai Eliza,usor ca ne ,chiar asa de paguboasa este exploatarea petrolului?
Hai sa vedem ce fac "nefericitii" care traiesc din painea amara...obtinuta din sudoarea sondelor in diverse zone ale lumii binecuvantate ca si noi cu astfel de bogatii, dar mai putin fraieri ca noi,sau poate mai putin blestemati si pe care nu cred ca trebuie sa le mai numesc;ca s-au gandit unii sa intre peste ei si sa-i opreasca sa se mai speteasca asa in paguba este drept.
Parol soro!Ca ne iau astia de prosti inteleg, dar tu ce ai la afacere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
a transformat (prin OU si HG)

si cum ar fi putut altfel upgrada, conform noii legi a petrolului, un contract (semnat de alt guvern) aflat in derulare?

Citat:
o participatie a statului de cel putin 45 %

in acea vreme statul era partener. inclusiv la investitie. Acum nu contribuie cu un sfant la cheltuielile de explorare si exploatare.

Raspund si io cum am inteles, specializarea de "zana" nu ma ajuta prea tare, de aceea si intreb care-i practica pe plan mondial cu concesiunile de acest tip. Si (dar asta, recunosc, intreb doar din pura rautate:) care-s conditiile in relatia OMV-statul roman.

In asteptarea raspunsurilor nu pierd vremea, sa stiti.
Imi ascut coasa.
Subminarea economiei nationale tre' pedepsita.
Dar mai intii trebuie dovedita.


P.S. asa, si?
Acuma afli si tu ca asta e un partid ai carui membri nu prea au de obicei chef sa pocneasca din calciie si sa ia pozitie de drepti in fata shefului?
Meciurile din PNL din acest moment sint semn de sanatate si normalitate.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Uite ce este Iileana, daca se reziliaza contractul acela pagubos,pentru romanul de rand in primul rand, chiar daca se muta concesiunea dintr-un buzunar in altul dar in conditii rezonabile pt. tara, iti promit ca il pup pe chelie pe Basescu si pe Boc pe nas.Na!


pai de ce crezi ca este pagubos?
pentru ca asa zice Boc?



Pentru ca au spus toti:in 2008 s-a schimbat contractul si in loc de macar 40% participare ca la Petrom tariceanu a dat dintr-un condei redevente intre 3 si 13% procente si straveziu de pe sest fara semnaturi de ministrii(erau bolnavi,cu piciorul in ghips/);de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Pai e paguboasa explorarea si nu isi regaseste intotdeauna cheltuielile in exploatare (adica frecvent se merge in pierdere). O sa caut si niste resurse sa probez ce spun. Ideea e ca multe companii mari chiar au renuntat de tot la departamentele de explorare.
Mie personal nu-mi iese nimic la afacere numa' ca ma irita cand vad ca circula informatii false, atata tot .

Am gasit niste info

http://www.opec.org/library/faqs/petrolindustry/q9.htm

http://www.opec.org/library/FAQs/PetrolIndustry/q10.htm

How long does it take to discover oil and bring it to market?
Frequently asked questions about crude oilFrequently asked questions about OPECFrequently asked questions about the petroleum industry

There is no standard answer to this question, but as a rule of thumb it can take 3-10 years from the decision to explore, through to discovery, testing, development and the delivery of oil from a new field.

The time required depends on where the oil is and thus how difficult it is to discover, test and develop.

For instance, an offshore oil field in deep water can take much longer to discover and test, due to the challenging technical requirements. Drilling in deep water is also difficult and can be very expensive, so the explorers need time to raise the necessary money as well as meet the new technical challenges.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Vine guestus cu scenariul filmului...citeva zeci de milioane or sa se duca de la statul roman pentru a cauta petrol si gaze in insula serpilor si concluzia o sa fie ca pretul sa-l aduca la suprafata e prea mare pt a justifica investitia.

care face pariu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

si ca sa-ti raspund, b.nica, marile companii nu prea castiga din exploration & production (explorare si productie) ci din rafinare si cateodata din distributie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Guestus asta era solutia de rezerva daca nu leiesea scamatoria facuta de alde tariceanu ,in 2008, cu redeventele.

Mergi la inceput