2, 6 ani foarte agitat, nu se joaca singur

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

Si eu care ma credeam singura pusa la zid de fie-mea...ohoo,ma inscriu si eu la una bucata 2 ani si o luna,plina de energie"frica de babau" daca sta 2 minutele singura-treaba cu babau,cred ca-i place,sincer,ii explic de 10 ori pe zi ca nu exista,a auzit ea undeva-in fine,nu pot face o baie singura,si imi este atat de dooor,nu pot sta 1 minut la tv,cum ma vede ca ma asez,poc!incep tipetele,smiorcaielile,ma vrea numai in dosul dansei,cateodata imi vine mie sa ma smiorcai;-)
Si eu am fost foarte anti tv,dar sa ma ierte d-zeu si alte mamici,parca si alea 3 minute conteaza enorm de mult,ma simt libera,pot spala o farfurie,pot sa ma uit pe pereti,pot sa...pot orice;-)
Am incercat cartile de colorat,bineinteles,ca toti peretii sunt cu autografele ei,dar macar ma multumeste faptul ca,este harnicuta,cand mamii spala vasele,gateste,orice la bucatarie,Brianna spala frigiderul,aragazul,ii dau si ei putina treaba,uita ca trebuie sa traga de fustele mele,macar asa imi pot face treaba in liniste.
Tu spui ca iese destul de mult afara,dar tot nu-l ajunge oboseala....hmm...probabil vrea sa fie mai mult in preajma ta,ii lipsesti foarte mult,cate ore pe zi sunteti impreuna?
Am trecut si noi prin astfel de faze,lucram eu foarte multe ore,schimbarea s-a simtit in viata copilului,era foarte irascibila,greu de stapanit pot spune.
Mai nou ii respect dorintele,vrea desene,ok,stam in pat amandoua si comentam,apoi incep sa-i explic foarte calm ca mamii are ceva de facut,lipseste cateva minute,la alegerea ei,sta cu mamii,dar cuminte si ii dau ceva de lucru,sau poate ramane in continuare la tv,cand are nevoie de mine,ma poate striga.Merge,cateodata,in caz ca nu-i fac fatza,las totul pe mai tarziu,si ne jucam amandoua,pana o vad ca este prea ocupata,ma retrag usor,pana incepe iar circul;-)
Multa bafta si sa-ti traiasca bebelul...

Mergi la inceput