decalotarea si gradinita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Nici eu nu-mi gasesc cuvintele de furie! Pai una e a consulta si alta este a interveni in mod abuziv la organele genitale ale copiilor!!! Doctorul trebuie dat in judecata!

Erika, si te mai asteptam la scutecele!


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David

Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii (vezi Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000). Informati-va cat mai bine si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.

Pentru mamicile anti-vaccin sau cu copii vatamati in urma vaccinurilor: ne intalnim www.jabs.org.uk/" target="_blank">AICI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetmelon spune:

jozsaerika, cere-i educatoarei/directoarei nr de tel ale parintilor(in cazul asta ai acest drept) si organizati o intalnire. Mi se pare f grav si nu trebuie lasata asa. Chiar daca directoarea este de buna credinta tot tr sa iei atitudine, ca doar nu ii faci ei vreun rau. va trebui sa inteleaga reactia ta. Si, insist, da-l in judecata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Daca copilul are dreptate , si sincer cred ca are , atunci trebuie sa iei masuri imediat . Chiar sa-l dai in judecata pe medic si chiar gradinita . Este inacceptabil ceea ce s-a intamplat . Oricum incearca sa iei legatura si cu alti parinti si actionati impreuna . Medicul acela ori este idiot ori este pervers. Cine stie ??? Oricum nu trebuie sa lasi lucrurile asa chiar daca copilul pare in ordine !

crismar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Si eu sunt tare pasnica....enervant de pasnica....dar pentru asta l-as da in judecata si pe doctor si gradinita.
Nu are nimeni voie sa se atinga de copilul meu, sa-l examineze, sa-l dezbrace, sa-l atinga in zone intime, sa-l fottografieze, etc fara acordul meu SCRIS. Acel doctor a executat manevra medicala pe copii fara acordul parintilor. E caz penal.



Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Este un abuz. Si din pacate in Romania se intalneste asa ceva. Eu a trebuit sa ii spun direct pediatrei sa nu se atinga de obiect caci ea nu avea nici o intentie sa ma consulte in privinta asta.
Cu atat mai grav este ca s-a intamplat la gradinita.
Trebuie vorbit cu educatoarea si directoarea.

Ma revolta cand aud cate isi permit fara sa intrebe parintii. Fratilor nu exista o lege, un regulament ceva pe care sa il stim si noi? Ca ele se pare ca oricum nu il stiu

cu Fabian si Dorian
AMR 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Eu am zis ca sunt francezii exagerati, ca nu au voie la gradi sa ii stearga la poponeata chiar daca au 3 ani (ca imi venea zilnic copilul cu kk in chilotei).
Insa mai bine asa, decat ca in RO.
Doamne fereste!

Dar nu se vedea nimic la penis? Ma gandesc ca daca a tras de el, ar trebui sa fie ceva urme.. Nu?
Iar procedura asta nu se face in cabinet, in mediu steril?

lui David Andrei 4.5 ani si 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dar cum e posibil sa nu-ti dai seama daca e adevarat sau nu? Ma gandesc, la mine de exemplu: Filip e doar partial decalotat si daca l-ar decalota vreun medic, fortat, ma rog in aceleasi conditii ca la voi, s-ar vedea cu ochiul liber... Sau pe voi va deranjeaza ca l-a controlat la putzi? Nu inteleg...

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Eu as fi curioasa ce raspunsuri a primit mama azi de la educatoare /directoare.
Daca intradevar asa au stat lucrurile, eu as da gradinita in judecata si mi-as retrage urgent copilul de acolo.
Este inadmisibil sa se faca astfel de controale fara instiintarea si acordul parintilor.

Anca si Alex (1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

abia acum am un pic de timp de scris
ieri seara am reusit sa dau de o mamica care a confirmat ca copii au fost controlati in acest fel dar ea era perfect de acord....

scuzati-ma poate nu am folosit bine termenul de decalotare...dar ma gandesc ca asa ii spune cand se trage pielea de pe penis indiferent daca se forteaza sau nu .Copilului meu i se decaloteaza penisul deci nu se pune problema de fortare -sper- si totusi mie nu mi se pare normal ca asta sa faca un medic, in primul rand fara acordul parintilor apoi nu vad necesitatea ....chiar si medicul de fam ma intreaba intai daca avem probleme si daca vreau sa se uite la penisul lui...

si totusi, azi, am intrat la directoare sa cer explicatii...se pare ca gradinita are contract cu spitalul clinic judetean care le "furnizeaza" o asistenta si un doctor sa consulte copii la un anumit interval de timp...si ca nu stia si de acest control sa ii spunem pt fimoza...si ca va vb cu medicul -era d-na doctor- si ca se bucura totusi ca am sesizat-o.Am intrebat -evident- ca pe nimeni nu a deranjat consultul asta fara acordul parintilor si se pare ca sunt singura impotriva sistemului.Si ne va anunta de acum incolo cand se mai fac consultatiile.
am vorbit si cu educatoarea numai ca nu cea de azi a fost si vineri acolo si ea s-a mirat de acest sistem de la gradi

nu stiu ce sa mai zic...cam asta a fost....sa vedem maine daca imi mai zice ceva directoarea ca sigur se va documenta asupra faptelor

multumesc fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Acum am inteles, probabil de-aia si plangeau ceilalti copii, cei care s-au lasat consultati pentru ca i-a durut. Bine ca macar ai obtinut promosiunea ca te vor anunta de acum inainte. Sanatate multa.

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput