Totul despre vaccinuri (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Softurela, eu l-am vaccinat cu ROR si dupa fix o luna a facut o otita urata.
La vremea aceea nu am facut nici o legatura cu vaccinul, dar in urma unei consultatii la homopat luna trecuta, mi-a spus ca mai mult ca sigur otita a fost reactie secundara la vaccin.
Insa eu nu stiam nimic despre obligativitatea vaccinarii ROR. Cand l-am facut noi, ianuarie 2007, era optional si l-am facut tot fiindca ma batea pediatrul la cap. Vrei sa spui ca acum este obligatoriu si ca ma VOR OBLIGA sa-i fac urmatoarele doze??? Nu pot sa cred...s-o creada ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui danutz
Cand l-am facut noi, ianuarie 2007, era optional si l-am facut tot fiindca ma batea pediatrul la cap.


probabil faci o confuzie, vaccinul ROR este obligatoriu din 2004. vezi si schema MS din primul post.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Buna
Ce stiti despre fosfatul de aluminiu prezent in componenta vaccinurilor (Prevenar spre exemplu)? Stiu ca aluminiul este toxic pt organism, chiar cancerigen, dar nu stiu daca cantitatea de aluminiu din vaccin ii poate afecta in vreun fel pe copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Am o intrebare ?

Imi poate recomanda cineva un link legat de o campanie impotriva vaccinarii cu ROR.

As vrea sa cunosc toate mamicile ale caror copii au avut reactii adverse de la vaccinarea ROR si sa incepem o campanie.
Cel putin sa se scoata obligativitatea vaccinarii cu ROR.

Multumesc din suflet,
O mama care nu vrea sa-si mai vaccineze copilul cu urmatoarele doua reperuri de ROR.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


ceea ce ai patit tu cu copilasul tau dupa vaccinul de 1 an am patit si eu cu fetita mea cea mica, dupa ce a facut vaccinul de 1 an a facut bronsiolita de 2 ori, pneumonie, si a tinut-o langa cu weezing si muci pana acum vreo luna jumete, episaode repetate, acum are 1 an si 10 luni aproape, mi s-a spus de la spital cand i-am facut analize ca are si niste alergii, incep si eu sa cred ca de la vaccin a fost. revin cu informatiii, incep sa pun si eu cap la cap mai multe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

[/quote]

ceea ce ai patit tu cu copilasul tau dupa vaccinul de 1 an am patit si eu cu fetita mea cea mica, dupa ce a facut vaccinul de 1 an a facut bronsiolita de 2 ori, pneumonie, si a tinut-o langa cu weezing si muci pana acum vreo luna jumete, episaode repetate, acum are 1 an si 10 luni aproape, mi s-a spus de la spital cand i-am facut analize ca are si niste alergii, incep si eu sa cred ca de la vaccin a fost. revin cu informatiii, incep sa pun si eu cap la cap mai multe...
[/quote]

La noi s-a declansat dupa 4-5 ore de la vaccinare. Dimineata deja era varza. Infectiile respiratorii nu sunt recunoscute ca fiind reactii adverse la vaccin dar cert e ca vaccinul a sugrumat sistemul imunitar la care s-a mai adaugat si ineficienta sistemului medical. Am avut 3 luni de chin, scapam de una dadeam de alta. bronsita > E.coli digestiv > bronsita > penumonie > e.coli urinar.
Pana la acest vaccin, fetita nu a luat nici o pastila, nu a avut absolut nici o problema medicala. Iar dupa el, a urmat ce a urmat.
Acum suntem bine, de fapt sunt 6-7 luni de cand nu am mai avut probleme. A ramas cu o hiperreactivitate bronsica (manifestata prin tuse+weezing la anumiti stimuli) dupa acea lunga boala. Antibiotice nu a mai luat tot de 6-7 luni, se pare ca sistemul imunitar si-a revenit la normal.

Eu sunt convinsa ca totul a fost reactie la vaccin.
Daca vrei mai vorbim pe private.
Sanatate micutei !

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

as vrea sa le fac la copii (5 ani & 2 ani) vaccinul impotriva Hepatitei A.
l-a facut cineva..pareri..

multzumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

eu am refuzat sa-i fac copilului vaccinu impotriva ROR.
vreau sa va intreb daca exista mamici care au doi sau trei copilasi si daca vreunul dintre ei au facut una din bolile copilarie, vaccinat fiind, au transmis-o si fratiorului sau surioarei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Reactivez subiectul! Am citit si alte subiecte asemanatoare si consider ca a aici pot expune prb mea!

Caut Pentaxim si Euvax....nu gasesc Euvax si nici dr de familie n-a primit inca Hepavax. Cine ma sfatuieste in alt sens?


Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Crix pai nu astepti sa vina tetraxim-ul si hepavax gene la medicul de familie? mie se pare mai simplu decat sa alergi tu dupa ele...

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

DidiAlex, poate ca este cam tardiv raspunsul meu.

Noua pediatra nu ne-a recomandat vaccinul impotriva hepatitei A. Zicea ca la varsta asta, boala se manifesta exact ca o viroza, si da imunitate pe viata. In consecinta, noi nu l-am facut, desi Dudu merge de 1 an la gradi.

Va ca disputa referitoare la vaccinuri continua; eu nu stiu daca am gasit solutia optima, dar noi am procedat in felul urmator (ma gandesc ca poate este de folos mamicilor incepatoare).

Am optat din start pt alta schema de vaccinare decat cea gratuita, vaccinarea s-a desfasurat acasa (deci risc minim de expunere, in sala de asteptare la cabinet). Am agreat din start cu pediatra faptul ca nu vrem sa facem vaccinuri optionale, decat daca este vorba despre boli cu potentiale pericole majore. Am ales sa facem ROR (pe vremea cand era optional) si Prevenar (nu l-am facut inca). Oricum, inainte de orice sesiune de vaccinare, copilul a fost consultat in detaliu; de fiecare data cand temperatura corporala depasea 37.5, am amanat vaccinul (criteriu stabilit de pediatra). Nu am facut niciodata 2 vaccinuri in acelasi timp (de exemplu, ROR si Pentaxim), am lasat o perioada de 1 luna intre ele. Am fost printre norocosii care, dupa nici unul dintre vaccinuri nu au avut reactii secundare de nici un fel.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput