cate grade in camera bebelusului?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

22-23° constant, in toate camerele, 24h din 24.

Baita i-am facut de la inceput in baie, asa cum spuneam temperatura e aceeasi peste tot, o scot in prosop si o usuc, c r e m u i e s c, imbrac in dormitor. A facut sotul un suport, un grilaj de lemn pe care il pun deasupra cazii mari, iar pe el asez cadita lui bb. Bine, asta cat a fot micuta ... acum in cada mare direct facem baita.

Fara caciuli in casa sau infofoliri ... a avut de la inceput par mult, o usuc un pic cu uscatorul ca sa nu stea uda la cap si gata. Imbracata in pijamaluta de bumbac cu maneca lunga ... iar vara in body ...

Nu a fost deloc racita grav, doar mucisori ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu zic sa nu te agiti prea tare. Important e ca in toata casa sa fie aceeasi temperatura.
La mine sunt 24-25 pt ca eu sunt friguroasa. Asa ca stam in tricou cu maneca scurta si noaptea copiii dorm in pijamaluta subtire si neinveliti. Evident, eu ma invelesc cu pilota chiar si vara.

Lasa peste tot temperatura la care va simtiti voi bine si copilul, de obicei, se adapteaza. Daca va transpira sau i se va parea rece, veti observa.

Baita le-am facut in camera lor pana pe la 5 luni pentru ca era singurul loc in care puteam pune o cadita. De la 5 luni, le-am pus un scaunel special in cada mare si au facut baie acolo. Usa la baieam tinut-o totdeauna deschisa ca sa se egalizeze temperatura/umiditatea. I-am scos in prosop sau fara si i-am sters pe patul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

- problema ramane umiditatea... cum sa fac sa o mai scad? am verificat si azi: fara sa dau drumul la umidificator/calorifer temperatura era de 19-20grade dar umiditatea 80%; am deschis geamul vreo ora si a mai scazut dupa la 60%



Exista niste aparate, deumidificatoare de camera, care scad umiditatea. Sunt destul de scumpe, cam 7-8 milioane, dar sunt mai mult eficiente decat alea cu pastila.


Printesa

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Sorry, Porumbita,n-am citit cu atentie mesajul tau... Acum am vazut ca te refereai la umiditatea din camera in lipsa umidificatorului. Intr-adevar, asa cum a zis cineva mai sus, exista aparate pt reducerea umiditatii. Pana de curand locuiam intr-un complex de apt unde se forma usor mucegai si proprietara a venit cu ideea sa instaleze aparate dintr-astea in fiecare debara (acolo se forma in principal). Nu am vazut insa cum aratau, ne-am mutat inainte sa le puna. Dar am inteles ca se gasesc de vanzare in magazine, probabil sunt si in Ro.

Vad ca lumea tot aduce vorba de caciulite. Sper ca nu din cauza ca am mentionat eu cuvantul magic Metoda de uscare a parului cu caciulita n-are nicio legatura cu omniprezenta caciulita romaneasca cu care ne infofoleau parintii pe vremuri...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto
Metoda de uscare a parului cu caciulita n-are nicio legatura cu omniprezenta caciulita romaneasca cu care ne infofoleau parintii pe vremuri... [/size=1]





Metoda de uscare a parului cu caciulita nu e indicata ... cel mai indicat e uscarea naturala. Asa cum se discuta si la celalalt subiect ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Tocmai am scris si acolo, abramburica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Citat:
citat din mesajul lui paisacodruta

Buna,
Am intrebat si eu pediatru cand aveam fetita micuta ce temperatura sa ii fac in camera ....raspunsul lui a fost "tine copilul la temperatura care ti se pare tie a fi cea mai confortabila tie"
Asa ca noi am tinut 22 de grade in toata casa nu numai in camera ei .
Noi stateam in tricou , pe fetita o imbracam in tinuta lejera de bumbac ( ori salopetica , ori pantaloni si un bady cu maneca lunga).
Baia i-o faceam in camera ei si ridicam temperatura la 24 de grade , o spalam o imbracam si pe urma scadeam temperatura la 22 grade ( care bieneinteles scadea treptat)
Mie temperatura de 18-20 grade mi se pare mica , intodeauna am tinut 22 de grade in casa chiar si inainte de a avea fetita ...noi suntem mai frigurosi din fire .
Sanatate multa

Absolut exact asa am procedat si noi cu Iulia
As mai avea o remarca. Porumbita, asta e asa, la modul general, pentru Romania. Unde sa fim seriosi, nu toata po****tia are centrala proprie de apartament si nici aer conditionat in fiecare camera. Stau si eu si ma intreb, in verile din Bucuresti, cum poti tine copilul la 18-20 de grade; sau, cu aer conditionat in cap, daca chair ar fi o solutie...La fel iarna, pt cine considera ca 23 de grade sunt prea mult. Noi avem incalzirea prin centrala comuna pt 3 blocuri, cu calorifere (inca) vechi, de la care nu se poate regla caldura venita; avem 23 de grade. Ce as putea face, presupunand ca as considera ca e prea cald? Sa tin geamul deschis? Hai sa ne gandim ca nu intotdeauna depinde de noi cate grade exact avem in casa...De asta mai conteaza si cum imbracam copilul; e cald?-imbracat lejer! E destul de simplu.

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Eu iti zic cum fac eu:
Temperatura in camera si in casa oscileaza pe la 22-24 de grade. 18 mi se pare prea frig. Eu stau in tricou si Sanziana in body cu maneca lunga si dres sau pantaloni cu soseta. Eu zic ca la temperatura la care te simti TU bine, se simte si bebele bine.

Baie in camera nu i-am facut niciodata. Am incercat doar o singura data in bucatarie (printre primele zile acasa - ca ziceau cartile ca trebuie sa fie cald in camera... ). Am renuntat si am folosit camera de baie pentru toate baile. O luam apoi infasurata in prosop, si o duceam in dormitor sa o imbrac. Soacra-mea era oripilata ca trec cu copilul ud dintr-o camera in alta... N-a patit niciodata nimic.

Gradele din baie nu le stiu, ca nu le-am masurat niciodata. Dar pot sa-ti spun ca nu am facut niciodata cald in baie pentru copil. Caloriferele din baie stau inchise, pentru ca nu mi se pare ca e nevoie de ele. Probabil tot atatea grade ca in casa sunt, pentru ca usa sta deschisa.
Dar e adevarat ca fii-mea s-a nascut primavara si era cald. Daca tu nasti in ianuarie, pentru nou-nascut ar trebui sa fie mai cald in camera de baie.

Acum m-am uitat la higrometru si arata 40% umiditatea in camera. Umidificator nu am cumparat, deci nu stiu ce sa-ti spun la capitolul asta. Oricum, mie personal 70-80 mi se pare cam mult.



Raluca mamica de Sanziana - o mititica



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Porumbita,deci pana la urma cred ca te-ai lamurit.Faci in casa cald cat va simtiti voi bine.
Familia mea(mai ales fetele)nu suporta caldura.in casa avem permanent centrala pusa la 16-18 grade,dar pana la urma cine nu are centrala proprie se adapteaza conditiilor.Copiii se fac tot la fel de mari si frumosi.
Va doresc un 2009 de vis!


adelyna si piticii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

m-am lamurit... ca e complicat rau....

nu avem centrala si categoric nu e aceeasi temperatura peste tot in casa... o sa ne adapatam...

dezumidificatorul mi se pare fff scump 700-800 ron...

Mergi la inceput