Vrea sa se lase de baut! Ajutati-ma

Vrea sa se lase de baut! Ajutati-ma | Autor: deya

Link direct la acest mesaj

Dupa o viata de baut am auzit ceva ce nu mi-a venit sa cred de la bunicul meu.Vreau sa ma las de baut da-mi si pastile da-mi ce vrei eu nu vreau sa mai beau!Ajuta-ma
Am inceput sa ne framantam ce sa facem cum sa il ajutam!Credeti in pastilele minune?Ca mi ca aruncam banii degeaba si nu ajungem niciunde...ceva naturist stiti?
Va astept cu drag daca ma puteti ajuta,intre timp mai dau si eu search pe net.Ar fi cel mai frumos cadou de craciun!
O seara placuta!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

In primul rand - era sa ma omori cu titlul asta .

In al doilea rand, si pe bune acum - e bine daca el realizeaza ca a gresit, voi trebuie sa-l ajutati si sa fiti alaturi de el, sa-l incurajati. Am avut si eu un caz in familie, stiu ca lua si ceva pastile dar din pacate nu iti pot da mai multe detalii pentru ca mai mult nu-mi amintesc si nici nu am cum sa aflu .
O metoda de lasat de baut nu stiu, in schimb cunosc si eu o persoana care bea si nici macar nu realizeaza starea in care este , pacat ca nu exista metoda minune pentru a-l vindeca.

Dar iti tin pumnii sa ti se indeplineasca dorinta .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Recunosc ca si pe mine m-a socat titlul ! acum ca mi-a trecut dau si eu cu parerea aici.

In primul rand daca bunicul tau nu are el vointa sa nu se mai atinga de bautura degeaba poate lua toate pastilele din lume.
Daca el vrea acest lucru este un semn bun ca realizeaza ca nu-i face bine bautura.
Din ce stiu eu aceste tratamente medicamentoase contra bauturii se prescriu numai de medic. Poate gresesc dar bine ar fi sa intrebi medicul tau de familie .
Oricum, succes in aceasta anevoioasa actiune si daca bunicul tau a luat aceasta decizie voi cei din jurul lui trebuie sa-l sustineti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

are nevoie de ajutor de specialitate.
fratele meu a fost alcoolic, nu mai pune picatura in gura de peste 4 ani.
nevasta lui e cadru medical, nu a folosit niciodata pastile, au numeroase efecte secundare si la un moment dat pot si si letale..
noi suntem o familie numeroasa care am vrut sa sarim in ajutorul lui, vreme de multi ani asta a fost in zadar, nici de mama, pe care o respecta si o iubeste, nu mai asculta.
s-a lasat cu ajutorul unei asociatii, gen "ma numesc bulina si sunt alcoolic"
intra in legatura cu alti oameni cu probleme asemanatoare, isi petrec o parte din timp impreuna, au activitati diverse si interesante, acest lucru ii tin ocupati. plus ca primesc ajutor si de la psihologi.

insa asta a fost posibil numai cand nevoia de a se lasa de baut a venit de la dansul, si nu din exterior.

fetele de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Multumesc pentru raspunsuri
Adusca tu spui de un fel de alcoolicii anonimi nu?
Sincera sa fiu si mie mi s-a parut brusca aceasta decizie dar venind acu la noi la oras de la tara l-am vazut schimbat,daca pana acu in prima zi deja se imbata au trecut 3 zile si nu a baut nimic.$Sunt constienta cu o floare nu se face primavara dar....sper sa il tina noi suntem gata sa il sustinem.
Va mai astept cu sugestii

Weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Atita timp cit a facut aceasta afirmatzie inseamna ca realizeaza ca are o problema!deci teoretic,primul pas ar fi facut!

Eu chiar nu cred ca bunicul tau va dori sa mearga la o asociatzie de genul "alcoolicii anonimi",asa ca greul va reveni tot pe spatele vostru al familiei!Trebuie sa aiba dorintza multa sa scape de viciul asta si ...acum asa vad eu problema,fiind si bunicul tau,deci are o virsta ,va fi si mai dificil!Dar nu imposibil!

Mult succes oricum!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

pai,daca nu mai vrea sa nu mai bea.Totul e vointa si psihic! adiminstrati-i cate o doza de aspirina /zi,ii spuneti ca sunt contra alcoolului si gata !
Da' o minune nu tine mai mult de 3 zile ! si la anii lui.....

oricum,sa auzim de "succesuri"!


Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Teoretic ar trebui internat,deoarece este o perioada de sevraj,ca la orice alt drog,care da niste stari insuportabile fara o medicatie.Dependenta e mai puternica decit vointa ,insa fara ea nu are efect dezalcolizarea.
Grupurile de suport sint foarte bune,insa nu prea exista in orasele mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Acum cativa ani am citit in Formula as despre un produs-Fitoantialcool al unui domn din Iasi parca, Eugen Radulescu,cineva scria ca a rezolvat un caz similar in familie,nu stiu daca era doar reclama,eu am sunat atunci la dansul pentru fostul sot dar mi-a spus ca tigara si cafeaua ii taie efectul si nu am mai comandat.Intra pe google,poate gasesti noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

Exista un site www.dependenta.ro care te va lamuri in mai multe aspecte. Tot acolo gasesti si asociatii ale alcoolicilor anonimi:adrese, persoane de contact,etc.
Oricum daca a recunoscut ca are o problema deja este pe drumul cel bun.
Exista si un forum unde te poti inscrie si afla de la fosti dependenti cum au reusit.

mpopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Fostul meu sot era alcoolic. Si am incercat si cu pastilele, si nu va spun ce rau i-a fost, pentru ca el continua sa bea. Am incercat si cu ceai de cimbru, si cu tratamentul dr de la Iasi. Nimic nu a avut efect. El nu se considera alcoolic. Avea perioade de 3 -4 luni in care nu punea gura pe bautura dupa care reincepea sa bea.
Din pacate pt el viata s-a terminat mult prea repede.

Mergi la inceput