Deci? Votati la urna. Ce e de facut cu cainii? (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

i-au anulat danei votul:)ati compromis rezultatele sondajului,nu-i corect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Sper sa vad vad si yo asa ceva pe strazile din bucuresti.

nu ti-ar place ramoneloo sa vezi o masa de ciini luminosi seara?

"O echipa de oameni de stiinta din Coreea de Sud au anuntat ca au reusit sa cloneze patru caini fluorescenti din specia Beagle. Denumiti Ruby Puppy, cainii modificati genetic sunt capabili sa produca o lumina fluorescenta rosie, vizibila cu ajutorul ultravioletei. La lumina zilei, ei au o vaga stralucire rozalie, relateaza AFP." hotnews

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

n-am timp Guestus sa-mi imaginez o astfel de absurditate...in schimb,am timp pt asa ceva http://therescue.invisiblechildren.com/en/#/watch/
asta e lumea in care traim,o lume nebuna-nebuna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Eu am o mare aversiune pentru cei care dau un picior sau arunca cu pietre in animale absolut gratuit, ca nu ii suporta, ca latra sau mai stiu eu ce. Sper ca daca exista reincarnare sa se intrupeze in caini vagabonzi sa vada si ei cum e. Nu mai zic de metode barbare gen dat foc, impuscat cu alice, turnat smoale, ace in carne, etc, la care mi se face rau numai cand ma gandesc! Sunt si ei niste suflete, care daca sunt tratate cu afectiune si ingrijire raspund cu iubire neconditionata. Sunt impotriva eutanasierii in masa, din pacate e o utopie ideea ca romanii ar da buzna sa adopte toti cainii maidanezi. Nu cred ca ar adopta nici 1% din ei.
Si oare de ce nimeni nu a pus problema cainilor vagabonzi care apar in urma imperecherilor dintre cainii cu stapan si maidanezi? Ca pun pariu ca reprezinta o proportie importanta.
On topic, oare ar fi atat de greu sa se construiasca adaposturi MARI in toate orasele importante, sa fie adunati toti cainii si pisicile, tratati, sterilizati, vaccinati, deparazitati, eutanasiati cei fara speranta, dati spre adoptie si hraniti si ingrijiti restul pana la moarte? Cat e durata medie de viata a unui caine? 10-15ani? Puii probabil au sanse mai mari de adoptie, iar restul sunt deja la varsta adulta. Nu se poate face un proiect si obtine fonduri de la UE, pe langa donatii si bani de la stat?
Raspunsuri de genul ca cu banii aia se pot cumpara haine pentru sarmani, sau daca mancam porc sunt alta gasca-n alta traista. Povestea cu banii care se pot da la orfelinate sau la saraci a devenit un lait-motiv obositor, ceva gen catzele din piata care se uita lung ca iei carne la caine cand sunt atatia copii care mor de foame. Suntem oameni, nu mai traim in epoca de piatra, ne-am civilizat si trebuie sa dam dreptul oricarei fiinte sa traiasca, chiar daca e doar un animal (exclud si eu porcii, gainile etc care sunt crescute special cu scopul de a fi consumate). Nu militez pentru trecerea la vegetarianism a intregii planete, ci pentru un comportament uman fata de niste animale de companie, care tot din vina oamenilor au ajuns unde au ajuns.


POZE

Mergi la inceput