alaptarea si vaccinul ROR

alaptarea si vaccinul ROR | Autor: alexpa

Link direct la acest mesaj

am stabilit cu dr sa merg dupa-amiaza sa-i fac vaccinul ROR.
intrebarea mea e: stiti daca acest vaccin mai este eficient daca copilul este alaptat? eu sigur am facut rujeola cand eram mare si deci ii dau anticorpi si ma gandesc : daca anticorpii mei il impiedica pe bebe sa-si creeze raspunsul lui imun propriu?

dintre mamicile care mai alapteaza: ati facut ROR-ul, s-a pus problema sa nu mai fie eficient vaccinul?

editez ca am citit cu atentie prospectul si scrie: "Copiii sub varsta de 12 luni pot sa nu prezinte un raspuns eficient la componentul rujeolic al vaccinului, datorita posibilei persistente a anticorpilor antirujeolici materni." Adica anticorpii astia de unde sunt: din lapte sau sau cei ramasi de la nastere (pe care i-a primit din burtica), dar mi s-ar parea cam mult sa tina astia de la urma 1 an...

baietelul meu are 1 an si 2 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

buna..si edi al meu are un an si o luna. este inca alaptat seara si noaptea.
noi am facut priorix..ror..ce-o mai fi. nu ne-a spus doamna doctor nimic.
habar nu aveam de chestia de care zici tu. o sa intreb.
intre timp sper sa mai raspunda si cineva care stie mai multe despre treaba asta.
sanatate

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.c5qxmnvj&x=0&y=-v3oux6" target="_blank">poze Eduard 0-3 luni
www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.70cfcnbb&x=0&y=5th0zj" target="_blank"> poze Eduard la 3 luni
www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.3re2sve7&x=0&y=sh43dl&localeid=en_US" target="_blank">poze Eduard la 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

mi-am amintit ceva..ror nu e si impotriva oreionului??? sau nu se pune decat problema rujeolei...

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.c5qxmnvj&x=0&y=-v3oux6" target="_blank">poze Eduard 0-3 luni
www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.70cfcnbb&x=0&y=5th0zj" target="_blank"> poze Eduard la 3 luni
www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.3re2sve7&x=0&y=sh43dl&localeid=en_US" target="_blank">poze Eduard la 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Si ce ne facem atunci cu alaptarea pana la 2 ani? Sa inteleg ca toti alaptatii natural vaccinati ROR ar putea fi vaccinati degeaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Anticorpii sunt din placenta, dupa cate stiu eu, si copii nealaptatii sunt protejati impotriva bolilor copilariei pana pe la 6 luni.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihuta

Anticorpii sunt din placenta, dupa cate stiu eu, si copii nealaptatii sunt protejati impotriva bolilor copilariei pana pe la 6 luni.

mami de Sophia



ai dreptate;

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Io i-am facut vaccinul si inca il alaptez.Am discutat cu 2 pediatrii despre problema de care spui tu si au zis ca atata timp cat suge ii se trimit anticorpii tai dar asta nu inseamna ca nu poate face dupa.Deci am fost sfatuita sa-l fac pentru ca sa fie vaccinat ei spun ca nu se stie nicidata.

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

deci am sunat si eu pediatrul si mi-a zis ca pot sa-i fac ROR-ul chiar daca il alaptez, ca de exemplu la copii care se nasc din mame cu hepatita B li se face la nastere simultan si vaccinul pentru hepatita B si o doza mare de anticorpi pentru hepatita si nu s-a mai intrebat nimeni daca se inactiveaza una pe alta.

iar in prospectul priorixului scrie ca trebuie lasate 3 luni intre administrarea de gamaglobuline umane si vaccin "Vaccinarea trebuie amanata cu cel putin trei luni la subiectii carora li s-au administrat gamaglobuline umane sau transfuzii sangvine, deoarece este posibil esecul vaccinarii datorita anticorpilor antirujeolici, antiurliani si antirubeolici dobanditi pasiv."

deci recomandarile pentru hepatita B e sa se dea simultan anticorpii cu vaccinul, iar pentru ROR trebuie sa lasi 3 luni daca a primit anticorpi prin transfuzie.

or fi oare chestii diferite? pe unul il inactiveaza anticorpul, pe altul nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

ellis si mihuta, pai daca stiti ca anticoprii din placenta tin 6 luni de la nastere, de ce in prospect e trecut 1 an??? de ce nu e trecut 6 luni???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Iata un mod cat se poate de eficient de raspandire a aberatiilor
Cineva a spus: "Anticorpii sunt din placenta", afirmatie total incorecta din punct de vedere medical dar pentru ca ea suna tare bine a fost preluata si raspandita fara macar ca cei care au repetat-o sa se intrebe cum de placenta e capabila sa fabrice anticorpi, ce sunt acestia si care explicatia pentru care acestia persista cateva luni dupa nastere (cam 2-3 si in nici un caz 6)


Sfat: atunci cand cititi o informatie pe care nu o intelegeti, mai ales cand este vorba de sanatatea voastra si a copiilor, mai bine intrebati sau incercati sa va documentati, nu o preluati asa, doar pentru ca suna bine. Nu e o rusine sa spui nu stiu si sa ceri lamuriri in schimb e absolut penibil sa debitezi aberatii, preluate papagaliceste si netrecute prin procesul de gandire propriu

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:


Sheannamp, poate n-ai citit cu atentie prima mea postare, in prospetct scrie: "Copiii sub varsta de 12 luni pot sa nu prezinte un raspuns eficient la componentul rujeolic al vaccinului, datorita posibilei persistente a anticorpilor antirujeolici materni." iar eu intrebam de unde-s anticoprii astia.

bine, poate ca nu a fost exprimarea chiar cea mai corecta, dar eu cel putin asa am inteles, ca anticorpii sunt cei transmisi de la mama la fat PRIN placenta cand bebe se afla in burtica. Si ori astia persista pana la 1 an si atunci la astia se refera prospectul, ori prospectul e gresit, ori daca nici una nici alta mai ramane varianta ca sunt anticorpii transmisi prin lapte de la mama si atunci n-au luat in calcul si varianta alaptarii pana la 2 ani si deci schema cu vaccinul la 1 an nu se aplica la cei alaptati inca.

Si atunci, parerea ta care e, de unde sunt anticorpii astia care persista pana la 1 an???? daca ne poti lamuri ce si cum

Mergi la inceput