alaptarea si vaccinul ROR

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

deci dupa mine sensul informatiei "anticorpii sunt din placenta" e ca sunt anticorpii trasmisi de la mama la fat prin placenta...
zau asa, iti puteai da seama si tu care e sensul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Anticorpii sunt niste molecule care se ataseaza de substantele straine si favorizeaza distrugerea lor de catre sistemul imun.
Sunt de mai multe feluri si au diverse "posturi" in organism.
In laptele de mama se gasesc in special anticorpi de tip Ig A care practic sunt cei care apara la portile de intrare in organism (caile aeriene si digestive superioare) si nu permit microbilor/virusilor sa intre in organism.

ca sa concluzionez, protectia oferita de laptele matern este in principal impotriva infectarii si secundar prin maturizarea mult mai rapida a sistemului imun propriu al sugarilor alaptati decat a celor hraniti cu formula.
Cum vaccinul ROR (cu virusi atenuati) ajunge pe alta cale decat cea prin care ajunge virusul care da boala in organism (pe cale aeriana) atunci modalitatea de stimulare a sistemului imun in a recunoaste mai apoi virusul si a fabrica rapid arme cu care sa lupte eficient impotriva lui (scopul vaccinarii) ramane integra.

Din ce am citit, alaptarea favorizeaza raspunsul organismului la vaccinare (adica vaccinul este mai eficient in a proteja de boala) si in nici un caz nu interfera cu acesta.
Nu stiu exact la ce se refera prospectul dar nu am gasit undeva date care sa sustina afirmatia respectiva.

In ceea ce priveste anticorpii preluati de la mama in timpul vietii intrauterine, ei sunt de alt tip decat cei din laptele matern si persista o perioada de timp egala cu durata lor de viata. In plus, pe masura ce titrul (cantitatea de anticorpi din sange) scade va scadea si eficienta acestora de a pazi bebelusul de a contracta boala pentru ca propriul sistem imun nu stie si nu este inca in stare sa fabrice anticorpi ca sa mentina un titru eficient.

Iar daca mama nu are deloc sau foarte putini anticorpi impotriva unei anumite boli pentru ca nu a facut-o niciodata/nu a fost vaccinata impotriva ei atunci nu va avea ce sa transmita copilului.

Ar fi multe de spus si si mai multe lucruri necunoscute despre imunitate. Daca mai aveti intrebari, puneti-le, incerc sa va raspund (daca stiu).

A, si inca un lucru, pentru a vedea ce efecte adverse ar putea avea vaccinarea s-au facut mii de studii, s-au urmarit zeci de mii de copiii si s-a stabilit clar ca beneficiile ei depasesc cu mult riscurile.
Pana la urma raul cel mai mare si cel cunoscut e mai important de combatut decat raul ipotetic, spectral si de cele mai multe ori inventat

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexpa


Sheannamp, poate n-ai citit cu atentie prima mea postare, in prospetct scrie: "Copiii sub varsta de 12 luni pot sa nu prezinte un raspuns eficient la componentul rujeolic al vaccinului, datorita posibilei persistente a anticorpilor antirujeolici materni." iar eu intrebam de unde-s anticoprii astia.

bine, poate ca nu a fost exprimarea chiar cea mai corecta, dar eu cel putin asa am inteles, ca anticorpii sunt cei transmisi de la mama la fat PRIN placenta cand bebe se afla in burtica. Si ori astia persista pana la 1 an si atunci la astia se refera prospectul, ori prospectul e gresit, ori daca nici una nici alta mai ramane varianta ca sunt anticorpii transmisi prin lapte de la mama si atunci n-au luat in calcul si varianta alaptarii pana la 2 ani si deci schema cu vaccinul la 1 an nu se aplica la cei alaptati inca.

Si atunci, parerea ta care e, de unde sunt anticorpii astia care persista pana la 1 an???? daca ne poti lamuri ce si cum


Anticorpii respectivi (adica pentru bolile copilariei la care mama are anticorpi ) trec la fat prin placenta. Asta e motivul pentru care bebelusii (din mame imunizate) pana in 6 luni au risc foarte mic de a face bolile copilariei. Acesti anticorpi de fapt sunt "valabili" pana pe la 1 an si in multe cazuri nu permit o imunizare completa prin vaccinare, asta e motivul pentru care se face vaccinarea dupa un an.

Am mai spus mai devreme 6 luni pentru ca in anii trecuti a fost o epidemie de rujeloa (pojar) in care au fost afectati si bebelusi sub 1 an, si stiu ca in perioada accea s-a facut vaccinul anti-rujeola la 7 luni.

Deci, alaptatul nu te impiedica sa vaccinezi copilul.


Sheannamp,

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihuta

Citat:
citat din mesajul lui alexpa


Sheannamp, poate n-ai citit cu atentie prima mea postare, in prospetct scrie: "Copiii sub varsta de 12 luni pot sa nu prezinte un raspuns eficient la componentul rujeolic al vaccinului, datorita posibilei persistente a anticorpilor antirujeolici materni." iar eu intrebam de unde-s anticoprii astia.

bine, poate ca nu a fost exprimarea chiar cea mai corecta, dar eu cel putin asa am inteles, ca anticorpii sunt cei transmisi de la mama la fat PRIN placenta cand bebe se afla in burtica. Si ori astia persista pana la 1 an si atunci la astia se refera prospectul, ori prospectul e gresit, ori daca nici una nici alta mai ramane varianta ca sunt anticorpii transmisi prin lapte de la mama si atunci n-au luat in calcul si varianta alaptarii pana la 2 ani si deci schema cu vaccinul la 1 an nu se aplica la cei alaptati inca.

Si atunci, parerea ta care e, de unde sunt anticorpii astia care persista pana la 1 an???? daca ne poti lamuri ce si cum


Anticorpii respectivi (adica pentru bolile copilariei la care mama are anticorpi ) trec la fat prin placenta. Asta e motivul pentru care bebelusii (din mame imunizate) pana in 6 luni au risc foarte mic de a face bolile copilariei. Acesti anticorpi de fapt sunt "valabili" pana pe la 1 an si in multe cazuri nu permit o imunizare completa prin vaccinare, asta e motivul pentru care se face vaccinarea dupa un an.

Am mai spus mai devreme 6 luni pentru ca in anii trecuti a fost o epidemie de rujeloa (pojar) in care au fost afectati si bebelusi sub 1 an, si stiu ca in perioada accea s-a facut vaccinul anti-rujeola la 7 luni.

Deci, alaptatul nu te impiedica sa vaccinezi copilul.


Sheannamp,

mami de Sophia



Era chiar atat de greu sa te exprimi astfel de prima data in loc de gugumania cu anticorpul din placenta?

Mergi la inceput