Borshul instant Maggi ?

Borshul instant Maggi ? | Autor: EDDY

Link direct la acest mesaj

Cred ca v-am obosit cu atitea intrebari in ultimul timp dar cum sintetzi singurii prieteni in care am incredere shi mai ales ca sintetzi shi parintzi...pe capul vostru stau !
Aici ,negasindu-se borsh cum nu se gasesc nici alte multe bunatatzi din ,eu acresc ciorba cu borsh instant Maggi,pe care bineintzeles ca il primesc regulat la paket de acasa.Intrebarea mea este:pot sa-i dau shi printzesei mele sa pape acest fel de ciorbitza?
shi multzam fain de ajutor ,




Eddy & Antonia Naomi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mitzi spune:

Eu ii dau Ioanei si ii place. Cred ca-i bun, nu are ce sa fie rau. Ce mai fac eu? Fac bors in casa. Se gasesc tarate, apa curge...huste mi-a adus mama la una din vizite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa_35 spune:

Nu zic ca borsul instant ar fi rau, dar eu cand i-am acrit ciorbitele lui Alecu cu el, s-a cam stricat la burtica.Daca acolo nu exista posbilitatea sa faci bors in casa, ar fi de preferat sa folosesti lamaia! Este naturala si nu schimba gustul!
Pupici!


Denisa si copilul Alecu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Nu stiu ce sa zic, dar imi amintesc ca la un moment dat a fost un scandal legat de acest bors instant si chiar l-au retras o perioada de pe piata. Mai bine foloseste lamaia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dddd spune:

lamaie sau rosii mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Draga EDDY, mai bine cauta ceva natural pentru acrit decat borsul instant, mai ales pentru bebelus nu cred ca e indicat.
Si eu locuiesc tot in Asia dar m-am decis sa caut tarate de grau si faina de porumb si cu o felie de paine de secara am facut si huste si avem bors acum. Fetita mea ar bea toata ziua bors proaspat si sotul meu la fel. Am doi "borsari"

Sanatate maxima de la
Ciufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Shi io,inainte de aparitzia lu' nea Maggi instant,acream ciorbele tot cu lamiie dar sincer,mi se par mai gustoase cu borsh,fie el shi instant;shi sotzul imi spune ca parca-i mai romaneasca ciorba cu borshul asta.Ei,dar daca zicetzi ca mai bine NU pentru Naomi,in acest caz ne intoarcem la lamiie.Cit despre facut borsh in casa...ma recunosc afoana caci nu am avut ocazia sa invatz prepararea lui.Dar poate se ofera cineva sa-mi vinda pontul???Ciufulici,aici nu se gaseshte nici malai(daca asta numeshti faina de porumb),nici piine de secara iar despre taritze iar nu shtiu nimik.Rushine mie dar asta-i adevarul.Oricum,va multzumesc mult shi va pe toate.



Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

eu il folosesc si pentru Diana si nu a patit nimic

Dana si Diana-Maria http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Si borshul maggic ca si celelate supe instant contine MSG=monosidium glutamate, sau intaritor de gust cum il numesc romanii. Desi nu-i otravitor, MSG actioneaza intr-un mod mai putzin "ortodox" Adica ajuta creierul sa produca enzimele care dau mai apoi senzatia de placere. Substantza a fost inventata de japonezi (atentie o gramada de mincaruri din japonia o contzin) si este acum interzisa in unele tari. MSG se gaseste natural in produsele procesate (salam, etc)dar in cantitate f f mica.
Eu aleg sa nu-i dau MSG (daca pot sa ocolesc), dar nu-i bai daca ii dai f rar.

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Draga Eddy,
Noua ne place foarte mult borsul si folosesc si eu bors instant de la Knor. Citiva ani am acrit borsul cu lamaie, dar parca e mai gustos cu borsul de la Knor, mai ales ca contine si leustean care nu e tocmai usor de gasit pe aici.Am incercat sa fac si bors de casa, dar avand in vedere ca facem bors ca rar am pierdut hustele de acasa si nici cind mi-a iesit nu a iesit suficient de acru. Pina acum suntem toti 3 sanatosi si speram sa ramanem in continuare la fel!

Anca.

Mergi la inceput