nepasarea oamenilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandraaaa spune:

Imi pare rau pentru incident, din fericire nu toti oamenii sunt asa. Femeile sunt mai rautacioase intr-adevar (mai ales in trafic!!!!!). Eu acum vreo 10 ani am intalnit exact situatia opusa. Eram copil si un betiv de pe strada m-a pocnit asa, din senin. Asta s-a intamplat la 10 metri de o statie de tramvai. Am fost surprinsa de promptitudinea celor care au vazut, cativa barbati au sarit si l-au luat la bataie pe betiv, si o vanzatoare de la un chiosc mi-a adus apa si servetele sa ma sterg de sange. Ce-i drept insa eram copil, aveam 14 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

e pacat ca suntem asa de nepasatori, pentru ca nici eu nu ma bag daca vad ca se bat doi pe strada... am vazut odata niste tigani care rapisera tot o tiganca si se raboiau intre ei... in situatii din astea nu prea ai sanse daca te bagi... dar in cazul in care cineva cade, din orice motiv, este inadmisibil sa nu ajuti... iar uneori nepasarea este chiar nesimtire... mi se intampla de multe ori sa intru in magazin cu caruciorul si sa ma chinui sa tin si usa si in acelasi timp sa imping si carutul, iar oamenii intra pe langa mine fara sa se opreasca o clipa sa tina usa... si multe altele... cred ca fiecare a patit-o...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

monalac...din pacate chiar in halu asta suntem..nu eu ..nu tu...altii.Fratele meu a patit-o si mai rau.Era intr-o intersectie mare la o ora de varf...s-a inecat cu o bucata de corn (stupid nu?) se uita la lume si chiar a oprit pe cineva si ii facea semn cu mana spre gat si nimeni nu l-a ajutat!Slava domnului ca intre timp bucatica de corn se inmuiase banuiesc si a reusit sa o inghita...Altfe...nu shtiu ce s-ar fi intamplat. nu inteleg cum unii oameni pot fi atat de nepasatori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Eu a trebuit sa ajung urgent undeva si, neavand cu cine sa las fetita de 1 an pe atunci am luat-o cu mine. Era o distanta pe care taxiurile nu te iau (prea scurta pentru ei) asa ca am luat autobuzul Am stat tot drumul in picioare, cu fetita in brate in timp ce o doamna - careia i-am multumit din suflet - ma sustinea sa nu ma dezechilibrez. Nmeni nu s-a ridicat de pe scaun chiar dupa ce doamna respectiva le-a atras atentia.
Iar de lasatul in fata la casa daca esti gravida sau esti cu bebe in carucior - ati observat ca de fiecare data va invita sa mergeti in fata doar cei care sunt in spatele vostru si oricum nu pierd nimic? Oare daca ar fi in fata ar mai fi la fel de amabili?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorikay

Iar de lasatul in fata la casa daca esti gravida sau esti cu bebe in carucior - ati observat ca de fiecare data va invita sa mergeti in fata doar cei care sunt in spatele vostru si oricum nu pierd nimic? Oare daca ar fi in fata ar mai fi la fel de amabili?



yo unul din ala care nu te lasa sa te bagi in fata.
daca scrie ca ai prioritate atunci da...daca nu scrie sint nesimtit
...
si in plus nu fac asta sa-mi fie mie bine....ci sa te antrenez pe tine sa rezisti in orice conditii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Monalac sanatate multa piciorului tau si refacere grabnica.
Nu iti mai face sange rau. Priveste partea buna a lucrurilor: te-a ajutat cineva pana la urma. Asta conteaza si asta iti dovedeste ca inca nu e totul pierdut.


De ce ar trebui sa dai locul cuiva de la coada care are carucior? Ca si eu am avut copil+carucior si nu mi-a trecut prin cap sa cer mai in fata. Si nici nu m-a deranjat.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui karfe

ceea ce ma socheaza pe mine este rautatea noastra a femeilor.
Cand eram insarcinata(am avut o sarcina usoara),niciodata nu am cerut stat la casele speciale ptr gravide,stateam la rand normal,NICI O FEMEIE nu s-a oferit sa trec in fata pe cand unii barbatii s-au oferit sa ma ajute.odata chiar am fost apostrofata de o cucoana sa ma misc mai repede sa pun cumpraturile in cos neimpachetate.

In trafic daca vrei sa te bagi pe un drum principal etc.,NICIODATA nu-ti face loc o soferita.
SUNTEM F.RELE.





Nu poti sa pui o eticheta pe baza a 5 femei care nu te-au ajutat.
Iar in trafic , da , majoritatea femeilor nu te lasa . Eu sunt amabila cu toata lumea si ii las sa treaca atat pe pietoni chiar daca inca nu s-au aventurat pana la mijlocul trecerii de pietoni in speranta ca opreste cineva , si pe soferi.
Cu toate astea , imi amintesc de acum vreo 2 saptamani cand vroiam sa trec pe alta banda , semnaliam evident si cred ca au trecut vreo 20 de masini pana m-a lasat un tip sa intru si eu . Cred ca o singura femeie era in acel card. Asa ca , sa nu generalizam , ca sunt oameni si oameni peste tot.
Sincer , nu ar trebui sa te macine ce face o pers. pe care ai vazut-o la un magazin prima oara i pe care probabil nu o vei mai vedea .N-are rost!

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus



yo unul din ala care nu te lasa sa te bagi in fata.
daca scrie ca ai prioritate atunci da...daca nu scrie sint nesimtit
...
si in plus nu fac asta sa-mi fie mie bine....ci sa te antrenez pe tine sa rezisti in orice conditii


ce dragut esti!! imi vine sa te pap! cum te gandesti tu la rezistenta feminina!



peste tot, oameni si oameni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandraaaa spune:

In trafic nu am avut probleme prea mari. Chiar daca nu te lasa 3, 4, 5, tot se gaseste cineva care iti face semn sa treci. Eu las multi sa treaca sau sa se bage in fata mea, cata vreme nu trebuie sa franez foarte mult sau sa opresc. Sunt si neciopliti in trafic dar din cate am constata de cand conduc (sunt incepatoare) se gasesc si destul de multi soferi amabili.

Acum vreo doua zile mergand pe un drum cu o singura banda pe sens, am primit flash-uri si claxoane la greu de la un camionagiu din spatele meu, care banuiesc ca vroia sa-i eliberez drumul.... dar nu aveam unde sa ma dau. Nici nu mergeam chiar asa incet, aveam 60 km/h deci nu mergeam ca melcul. Vreo 2 kilometri a insistat pana cand eu am facut dreapta pe un drum lateral. Unii isi lipesc mana de claxon si nu vor sa o mai ia de acolo....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Da de ce nu propuneti reguli...ceva gen in autobuz femeile sa stea jos si barbatii in picioare....daca ai stop la intesectie si esti femeie ai mereu prioritate...la casierie o femeie la menopauza are cale libera... pe strada barbatii care merg in acelasi sens cu femeile strebuie sa fie obligati sa le care bagajele....etc etc. Si mereu altii trebuie sa faca...altii...tu esti scutit de orice...nu?

Mergi la inceput