medicamente din strainatate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

multumesc, nici nu-ti imaginezi ce serviciu imens mi-ai facut
motilium e de 10 mg iar salazopirina de 50 mg, practic e o pastila de 500 mg impartita de farmacist in 10
si asta ma seaca: daca tot dai la copii un medicament, de ce nu il faci si n varianata cu o conecntratie mai mica ?
kreon e fara concentratie, o tableta si atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Salazosulfapyridin vad ca e pe lista imunosupresoarelor...nu cred ca il vei primi fara reteta. o sa intreb la farmacie ce medicament exista aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

ok, acum vad ca eu am abordat problema to complet gresit. In definitiv tu nu vrei medicamente cu aceeasi substanta activa ci alte medicamente. Salazopyrin se gaseste si aici si tot de 500.
Uite ce am gasit eu ca se foloseste aici ca tratament (nici pomeneala de Salazopyrin): Laxantien (pt cei cu simptome predominante de constipatie) sau Loperamid (pt cei cu diaree). Mai sunt niste medicamente noi ALOSETRON si TEGASEROD. In Germania inca nu au primit licenza si prin urmare nu se comercializeaza, producatorul il lauda ca pe un produs minune.
Mai exista ceva pe baza de plante: MEDACALM (pe baza de ulei de menta) sau GASTROVEGETALIN (pe baza de galbenele) si au dat rezultate foarte bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Vad ca ALOSETRON a fost retras de pe piata complet. TEGASEROD a fost lansat in 2006. Ambele sunt produse GlaxoSmithKline.
Produsele naturiste sunt de provenienta germana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

imi dau seama ce esti in domeniu
eu zic ca cele naturiste se dau fara retete
caut acum sa vad daca gasesc ceva despre ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

ai inteles corect
eu vreau alte medicamente pt acest diagnostic, mai bune decat cele din Ro pe care le primeste acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui AYSHA 2

imi dau seama ce esti in domeniu
eu zic ca cele naturiste se dau fara retete
caut acum sa vad daca gasesc ceva despre ele


sunt jurist si lucrez in finantze
Medicamentele naturiste se dau intr-adevar fara reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Buna subiectul potrivit la momentul potrivit. am nevoie de mare ajutor.

trebuie sa ii cumpar la bb vaccinul Paspat care evident il pot gasi doar in Germania. dar .... ajung eu acolo dar cum il iau?
cu reteta in Ro? cum aflu ce farmacie din Nurnberg are pe stoc Paspat? sau daca vor sa imi recunoasca reteta? sau cat costa? eu tre sa iau 10 fiole. va multumesc anticipat pt ajutor.

sa nu uit... cum fac cu vama? vreau sa le bag in avion nu la cala sa se sparga. imi tre ceva documente in plus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui monu

Buna subiectul potrivit la momentul potrivit. am nevoie de mare ajutor.

trebuie sa ii cumpar la bb vaccinul Paspat care evident il pot gasi doar in Germania. dar .... ajung eu acolo dar cum il iau?
cu reteta in Ro? cum aflu ce farmacie din Nurnberg are pe stoc Paspat? sau daca vor sa imi recunoasca reteta? sau cat costa? eu tre sa iau 10 fiole. va multumesc anticipat pt ajutor.

sa nu uit... cum fac cu vama? vreau sa le bag in avion nu la cala sa se sparga. imi tre ceva documente in plus?

Monu


So: iti raspund punctual
1. Pt a cumpara vaccinul iti trebuie reteta din Ro.
2. Aici, farmaciile iti comanda medicamentul chiar daca nu il au pe moment, si dureaza cam cateva ore pana il primesc, deci nu e o problema la ce farmacie te duci.
3. Cat costa nu stiu sa iti spun (si pana la urma chiar nu conteaza...daca il vrei neaparat il cumperi..si pretul il afli la fata locului)
4. Cum procedezi cu transportul, te poti interesa la serviciul vamal ( da un google si suna). Pt orice eventualitate ar fi bine sa ai cu tine bonul de la farmacie.

Daca mai ai nevoie de infromatii...intreaba.

P.S. O varianta ar mai fi farmaciile on-line unde produsele sunt cu pana la 50% mai ieftine, dar au fost destul cazuri de marfuri contrafacute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

saru mana de raspuns. banii nu sunt o problema numai ca orientativ vroiam sa stiu cat sa iau la mine. daca e comada de cateva ore e super. acu sa incerc sa gasesc farmacii. exista si la ei lanturi de farmacii cum sunt la noi gen reteaua de farmacii help net, sensibu, dona sau mai stiu eu care?
am inteles ca la vama nu am probleme. si poate ma lasa in avion cu ele sa le bag la frigider.

Mergi la inceput