Gradinita...Ajutor!!!

Gradinita...Ajutor!!! | Autor: diana904

Link direct la acest mesaj

Va rog ajutati-ma sa gasesc o gradinita particulara in zona 1 Mai (Bucuresti). Am inscris fetita la o gradinita care s-a desfintat, e aproape 1 octombrie si inca n-am gasit nimic satisfacator. Va rog mult, daca aveti idee de vreo gradinita particulara in zona 1 Mai, Domenii, Chibrit, eventual Bucurestii Noi dati-mi de veste. Multumim.
Diana si Catinca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Diana, in primavara , cand cochetam cu ideea a a-l da pe Alex la gradinita, am facut o lista cu gradinitele particulare din Bucursti.
Am sa-ti dau mai jos pe cele din zona ta sau din apropiere. Toate informatiile le-am strans de pe internet, nu am vizitat nici una din ele. Sper sa-ti fie folositoare.

Gradinita Mary Poppins (200 USD/luna x 9 luni)Adresa: Str. Vasile Alecsandri nr. 14A, Bucuresti, sector 1 (pe langa spitalul Gr. Alexandrescu prima strada la dreapta dupa service-ul Daewoo de pe str. grigore alexandrescu
contact : psih. Gabriela Novac, director educational
tel.: 210.5915, fax:212.2036, mobil : 0721/156.680
e-mail:gradinitamarypoppins@lycos.com
Toti copiii din gradinita beneficiaza de transport;
8.00 – 14.00 - $250/luna sau $225/luna daca platesti pe 6 luni sau $200/luna daca platesti pe 9 luni
8.00 - 18.00- include si activitati de dezvoltare si exersare a aptitudinilor individuale.
-sint 10 copii/grupa, cam 40 de copii in toata gradinita, cu 2 ingrijitori/grupa nu au probleme cu pampers-ul, poti aduce copilul cu scutec;curtea, larga, unde se joaca si fac activitati (teatru)
f.f.f. curat, camere spatioase, jucarii Chicco, muzica in surdina

ASOCIATIA GEORGESCU "ABC" (intre Kisselef si 1 mai)Gradinita cu predare in limbile romana, engleza si germana; initiere in utilizarea computerului, gimnastica aerobica si balet; asistenta medicala zilnica (medic pediatru); orar normal si prelungit
SSos. Iancului nr. 102, sector 2; str. Clucerului nr. 43, sector 1
E-mail: gid88@pcnet.ro web: gradinita@go.ro
Tel. 653.41.46; 0744.271.119
Orar normal si prelungit

LEGO DACTA (Dorobanti - langa inters. cu St. cel Mare)Acord MEC, acreditat LEGO
Transport inclus; engleza intensiv; initiere computer; asistenta medicala; tabere si serbari
900 USD semestrial ; 540 USD trimestrial ;225 USD prima luna La toate categoriile de contributii financiare acordam o saptamana free pentru a va convinge ca nu sunt probleme de acomodare a copilului la LEGO® Dacta
Str. Madrid nr. 6, sector 1 Tel/Fax 230.37.31 Web www.lego.ro
Orar L–V: 9–13

MAXI (pta. aviatorilor , paralela cu Dorobanti)Program de invatare a limbii engleze
Str. Pictor Barbu Iscovescu nr. 21, sector 1 Tel. 231.47.65
Orar L–V: 9–13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Revin cu o unca o gradinita:
MATEI
Gradinita cu program in limba engleza, ore de aerobic, pictura, activitati manuale, teatru, initiere PC, pregatire pentru scoala, pensiune pentru scolari clasele I–IV, cercuri pe obiecte de activitate; curte, leagane, piscina
Str. Paharnicului nr. 23, sector 1
Tel. 0722.222.702; Tel/Fax 222.65.82
Orar L–V: 8,30–13,30; 8,30–17; 8,30–18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Draga Diana, ma bucur ca ai pus problema asta...de nevoie, pt. ca si eu stau pe la P-ta Domenii si cand o s-avem nevoie nu stiu ce-o sa ne facem!
Uite, eu am totusi o idee: este vorba, culmea, de gradinita la care am fost eu cand eram mica, gradinita IPCM, pe Calea Victoriei, foarte aproape de P-ta Victoriei, eu zic ca nu e departe si pe vremuri ne aduceau cu masinile la gradi. E f. frumos acolo, e o curte mare, sunt multi copii si am amintiri frumoase de acolo!
Astept totusi sa-mi spui ce-ai rezolvat tu, poate tinem legatura.... ce zici? Eu va doesc succes, sa alegeti o gradinita buna!
Cu drag, Dana M. si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

am uitat sa-ti spun esentialul: costa f. putin ca e de stat, cam 6-700.000/luna,nu te speria, nu sunt deloc tratati mai prost decat cei de la particular, e o casa nationalizata imensa, si am inteles ca inca mai sunt oglinzile venetiene si pianina, si fac si cursuri de engleza si calculator, du-te neaparat s-o vezi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Multumesc tuturor pentru ajutor. Tocmai am venit de la cea de pe Clucerului 43, mi s-a parut ok, am luat si fisa de inscriere. Mi-a placut ca au program lung si masa e asigurata de o firma de catering, era o lista cu micarea pe zile si parea interesant. Cu gradinita Matei am avut o experienta neplacuta. Anul trecut a fost acolo, numai ca, prin primavara educatoarea a plecat sa-si termine studiile (era studenta, avea licenta etc) iar cea care a venit in locul ei nu i-a mai invatat absolut nimic, am dat banii de pomana luni de zile, in plus, se pare ca ii mai si tragea de urechi pe cei neastimparati(nu a fost cazul Catincai, dar ea si alti copii au povestit asta). Se pare ca aceasta educatoare a fost data afara pina la urma, dar majoritatea copiilor cu care a fost in grupa Catinca au renuntat la aceasta gradinita.
Cu gradinita din Calea Victoriei am inteles ca e alta problema...de fapt cu respectiva casa, care a fost restituita proprietarilor si gredinita s-a restrins intr-un singur corp, nu mai fac grupa mica acolo, din cite am auzit.
Mai am o varianta, are numai program scurt, pe strada Emanoil Ionescu.Daca nu reusesc sa-mi conving sotul sa accepte variant programului lung, voi alege aceasta gradinita pentru ca e mai aproape de casa.
Inca o data va multumesc, va tin la curent cu ce am ales pina la urma.

Dana, tinem legatura, sigur. Poti sa-mi scrii pe mail daca vrei. Daca stai in zona poate ne vedem in parc, noi mergem in Herastrau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Si noi mergem in Herastrau la Roata Mare. Din pacate mergem doar sambata si duminica, in rest Alexandru sta la bunici. Poate ne vedem intalnim la groapa cu nisip!
Diana te rog tine-ne la curent cu gradinita pe care ai ales-o (conditii, preturi...) Si eu as vrea sa-l dau pe Alex la gradinita din primavara, cand face 3 ani. As fi vrut sa-l dau acum in toamna, la 2 ani si jumatate, dar la insistentele sotului am decis sa amanam gradinita pana la 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Si noi venim uneori la Roata, alteori la locul de joaca de linga intrarea dinspre Televiziune. Ne intilnim, numai sa tina si vremea cu noi!!
Pina la urma am ales gradinita de pe strada Emanoil Ionescu, la nr.41. Pentru cei mici, deocamdata nu au decit program scurt (8.30-13.30), fac engleza, muzica, dans, pictura, desen si costa 85$. In pret nu intra masa, deci gustarea de la ora 10 o sa i-o pun eu de acasa. E pe o straduta linistita, intr-o casa, au si o curte mica, iar directoarea , care e si educatoare e pe la 30 de ani amabila si calda, Catinca s-a lipit de ea imediat.Optional pot face germana, franceza si italiana, costa inca 15$ pentru fiecare limba straina ( eu o sa las numai engleza deocamdata).
Cea de pe Clucerului 43 am sters-o de pe lista desi arata bine din 2 motive: educatoarea era mai in virsta si destul de dura, mi-a pus in vedere sa nu cumva sa intirzii dupa ora 8.30, ceea ce se poate intimpla frecvent unui copil de aproape 4 ani, si nu stiu cum s-ar fi acomodat cea mica cu o educatoare autoritara.Al doilea motiv ar fi ca pentru programul lung parintii trebuie sa aduca de acasa asternut copilului (sotul meu a luat foc, a zis la ca 150 $ ar fi p[utut sa se ocupe ei de acest aspect).
Din punct de vedere al conditiilot la Matei era de nota 10. Trimiteai copilul cu mina-n buzunar daca nu avea vreo dorinta speciala(vreun suc anume, anumiti biscuti etc), in rest ii dadeau ei tot (mai putin pijama si papuci de interior).Aveau sala de clasa, separat sala de mese, si, in alta camera dormitor.
O sa va mai povestesc luni cum a fost prima zi in noua gradi.
Multumim pentru ajutor.
Diana, Catinca si bb Tudor

Mergi la inceput