traheobronsita acuta

traheobronsita acuta | Autor: ioana2004

Link direct la acest mesaj

Am un baietel de 3 luni jumate si am fost cu el la pediatra care i-a prescris augumentin 1ml la 12 ore.Azis ca e rau ca la virsta asta are asa ceva...Apoi m-a mai intrebat daca fumam si am zis ca ...da.Sunt speriata ca e totusi mic si fluiera prin somn, a zis sa il tin pe o pernuta cind doarme.La el in camera sunt 19 -20 de grade e rau sau e bine ?
Voi ce ziceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Te referi la temperatura din camera sau la faptul ca fumati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Ca fumati nu e de bine..mai ales acu ca se aeriseste in casa greu, nefiind vara si bebe iese din casa rar. Ce pot sa zic, si eu am fumat, acu cica ma las...dar tatal tot fumeaza, insa am protejat-o si iarna am fumat pe balcon doar. Insa, traheobronsitele declansate pe cale sa zicem.. chimica... sunt produse de acizi...acetona...vopsea, nu de fum de tigara!

Antibiotic ... nu stiu ce sa zic, are febra de i-a prescris ?

Daca a fost racit, chiar si un pic inainte, poate face traheobronsita din cauza asta, ca bacterii din nas s-au dus aiurea pe caile respiratorii.

Si mai poate face daca a contactat-o, caci sunt si forme virale, de la cineva, oricine..care a fost sau este racit sau tuseste etc...

Nu a facut din cazua ca fumati, asta sa iti fie clar, dar famptul ca fumati il sensibilizeaza si predispune la asa ceva plus ca il face sa isi revina mai greu din infectiile rspiratorii.

Tocmai ce discutam cu fetele de la 'odiseea' in care se incadreaza fiica mea, si am ajuns la concluzia ca in cazuri de genul asta cel mai bine este sa folosesti un aparat cu aerosoli, in care pui substante prescrise de medic, sau ma gandesc ca al tau fiind mic, poate iti va prescrie daor ser fiziologic.

Succes si insanatosire grabnica...si tot nu inteleg rolul antibioticului....

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Ramona ,ma refeream la temperatura din camera .uite acu ca m-am speriat am mai ridicat-o cu 1-2 grade..
ang3lt0uch,nu am inteles partea cu aerosolii si serul fiziologic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Exista aparate cu aerosoli (ptr inhalatii). Se gasesc si prin farmacii..presupun ca stii. Nu am, nu am folosit, ma gandeam sa im icumpar ptr ca pare a fi faorte eficient tratamentul afectiunilor respratortii asa. In aparatu respectiv se pot baga diverse medicamente sau pur si simplu ser fizologic , din farmacii. Oricum, chiar daca te decizi sa cumperi nu folosi pana nu te consulti cu medicul.

Doar mi se pare o alternativa mult mai buna ptr un copil de 3 luni decat antibioticul...

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

despre fumat - eu nu fumez, insa sotul, da, dar incearca sa se lase, adica n-a mai fumat de 2 sapt; dar de cand avem bebe ,nimeni nu a mai fumat in casa, numai in balcon, poate sa fie musafisul musafirilor si nu fumeaza in casa; sau in cel mai rau caz, in bucatarie langa hota;
- temperatura este cea care se recomanda, dar sincer eu nu am putut tine cont de ea; daca pui un termonetru mai jos, la nivelul patutului, oricum temp e mai mica cu 1-2 grade; eu am in casa 22-23 de grade, nu suport eu mai putin, dar acum depinde si de cum e imbracat bebe;
- eu cred ca traheobronsita a facut-o de la o raceala, si fetita mea la sfarsitul unei raceli, sau a unei per cu mucisori, mai suiera asa; dar de antibiotic nu cred ca e cazul;

- mai consulta un medic- daca aveti unul mai bun;
- il poti ajuta pt respiratie cu ulei de eucalipt(sau vezi ca sunt in farmacii de la fares niste sticlute se cheama parca - "raceala si gripa") puse cateva picaturi intr-un vas cu apa pe calorifer; face f bine pt respiratie; mai sunt niste capsule gelatinoase tot cu ulei de eucalipt in farmacii care se pun pe batista langa patul lui bebe, dar sunt ff puternice si eu tot in apa le puneam;

Sanatate multa si mai incearca sa consulti alt medic!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA[http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117356&whichpage=1]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui ang3lt0uch
....
Insa, traheobronsitele declansate pe cale sa zicem.. chimica... sunt produse de acizi...acetona...vopsea, nu de fum de tigara!
....

Gresit!
Fumatul in casa unde sunt copii mici ii predispune pe acestia la bronsite acute repetate si creste foarte mult riscul ca acestea sa devina cronice (adica nevindecabile).

Nu stiu ce ti-a spus pediatra dar faptul ca suiera si tuseste sec sugereaza ca bronsiile lui se stramteaza, lucrul acesta poate trece, odata cu infectia sau se poate transforma in astm bronsic....

Eu va sfatuiesc sa evitati sa se mai fumeze in casa sau pe langa copil, chiar si in aer liber si daca nu ii trece sau reapar manifestarile dupa un timp scurt sa mergeti si la un pneumolog...

E foarte mic si asemenea manifestari se pot complica.....

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Sincer, ma apuca batzul cind aud de fumat linga copil. Si spune asta, o fumatoare convinsa si inraita. Terminati cu fumatul in casa !!! Si nu numai cind e copilul bolnav. Nu va puteti lasa, iesiti afara ! Nu cred ca traheobronsita de acum, in conditiile tuturor virozelor de-acum e de la fumul de tigara, dar cu siguranta e agravat foarte tare de mediul imputit cu fum de tigara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Citat:
citat din mesajul lui ang3lt0uch
....
Insa, traheobronsitele declansate pe cale sa zicem.. chimica... sunt produse de acizi...acetona...vopsea, nu de fum de tigara!
....

Gresit!
Fumatul in casa unde sunt copii mici ii predispune pe acestia la bronsite acute repetate si creste foarte mult riscul ca acestea sa devina cronice (adica nevindecabile).

Nu stiu ce ti-a spus pediatra dar faptul ca suiera si tuseste sec sugereaza ca bronsiile lui se stramteaza, lucrul acesta poate trece, odata cu infectia sau se poate transforma in astm bronsic....

Eu va sfatuiesc sa evitati sa se mai fumeze in casa sau pe langa copil, chiar si in aer liber si daca nu ii trece sau reapar manifestarile dupa un timp scurt sa mergeti si la un pneumolog...

E foarte mic si asemenea manifestari se pot complica.....

Multa sanatate!


Nu ai inteles..cred, nu era gresit, chiar asta am zis, sau am incercat sa spun. Nu face din cauza fumului de tigara DAR fumul ii predispune, ii face sa le faca mai des, mai usor, si sa se vindece f greu cand le fac. Asta am zis si eu, poate nu m-am exprimat corect. Subliniam doar ca poate sa le faca efectiv din cauza unor substanta precum oja/acetona, care nu doar ii predispun la asa ceva, ci pot fi chiar cauza traheobronsitelor, iritand grav caile respiratorii ale unui bebe daca sunt inhalate. Si eu sunt impotriva fumatului lg copil, chiar si afara, nu militam ptr fumat in nici un caz Plus ca chiar daca fumatul nu cauzeaza asa ceva, face mult rau, si cauzeaza altele mult mai grave...Sper ca de data asta m-am facut inteleasa.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca totusi fumati linga copil, macar nu va mai dati cu oja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

hm, again, nu am spus asta. si daca u crezi ca acetona e asa inofensiva, un mic studiu asupra efectelor nu ar strica. mamica in cauza de aici, a inteles mesajul sunt convinsa.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput