traheobronsita acuta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui ang3lt0uch

hm, again, nu am spus asta. si daca u crezi ca acetona e asa inofensiva, un mic studiu asupra efectelor nu ar strica. mamica in cauza de aici, a inteles mesajul sunt convinsa.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic


Ba eu am inteles foaaarte bine ce ai vrut sa spui.
Si e gresit....
Fumatul cauzeaza mai des bronsite decat oja sau acetona...
Alea nu cauzeaza bronsite ci, cel mult, iritatii tranzitorii....
Repet, ca sa intelegi tu mai bine si sa nu mai repeti alta data, fumatul in mediul in care traiesc copiii duce la aparitia bronsitelor acute si, in timp, la cronicizarea afectiunii bronsice....
daca tu te simti mai bine sa crezi ca fumatul e mai putin nociv decat oja, treaba ta, dar macar nu spune asta in public ca s-ar putea sa te creada si altii....

Apropos, eu sunt medic si asta imi cam da dreptul sa vorbesc in cunostinta de cauza. Tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

ang3lt0uch, cred ca tu confunzi intoxicatiile acute cu substante de genul celor enumerate mai sus ... solventzi si alte bazaconii. Unele intoxicatii acute (ma refer la cele prin inhalare), pot da citeva simptome pulmonare (sa ma scuze Sheannamp, nu-s medic, nu ma exprim cum trebe) dar in niciun caz BOLI de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Buna, eu am o fetita de 1 an si 9 luni care la 3 luni a avut prima raceala care s-a manifestat destul de urat. a facut penumopatie si a inceput sa suiere. asta se datoreaza faptului ca era mica, nu stia sa sufle nasul si mucii au coborat. din nu stiu ce cauze, de fiecare data cand raceste cu muci, se termina cu suierat. preventiv ca sa evitam suieratul la raceli ni s-a dat singulair. acum de la gripa asta ce bantuie iar a racit tare si iar suiera. cred ca tre sa mergi la un dr care s astea sa explice mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

mai fetelor , cand va aud cu explicatii de-astea babesti ,,suierat , ce naiba dati un ,,search si veti vedea ca problema e foarte grava
suieratul e wheezing adica pe expir copilul nu il face involuntar ci constient , cu efort si eunul din primele semne de astm bronsic -afectiune cronica ,
tusea insotita de muci si wheezing e astm . Mergeti cu ei la pneumolog nu la doctori de familie. Singulairul e medicament pt astm nu pt. tuse , orice preparat cortizonic la fel-siropu; ventolin nu e patlagina , am citti de n copii care ,,iau ventolin dar n-am cititi ca acei copii tin regim la sare , iau calciu , mamicile nici macar nu-si pun problema cat e de periculos ..
Imi face impresia ca o data prescris un medicament nu citeste nimeni macar de curiozitate prescriptiile care-l insotesc .
Nu spun cu rautate , si baietelul meu mai mare are predispozitie astamatica mostenita , dar sunt constienta de ea si fac taoate eforturile sa nu i-o inrautatesc , nu trayez chestia asta ca pe o tuse prelungita din care se ,,scoate cu singulair si cu ventolin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

mie mi s-a spus de catre medicul pediatru sa scap de acetona /oja din casa , sa ma fac cu ele in alte parti caci ii pot cauza traheobronsite la a mea, asta cand am nascut. Eu repet ce mi-a zis un medic, ca si tine. Normal ca l-am crezut!

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Da'mi'as palme, daca un medic ti-a zis asa ceva si nu cumva ai inteles tu ceva gresit din vreo exprimare de-a lui, eu iti recomand sa-l schimbi. Urgent !

Tineti'ma ca ametesc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Baiatul meu cel mic a inceput luni sa "suiere", cum ii ziceti voi. Febra a facut doar luni, putin, tuseste si ii curge nasul. Tot luni m-am dus la dr pediatru, care mi-a zis ca are o bronsiolita destul de urata. I-a facut o injectie cu dexametazona, 1 ml intramuscular, si mi-a prescris Ventolin sirop, 4 ml la 8 re, Augmentin, Eurespal si Nurofen.M-a atentionat ca acest wheezing e ff pacatos si ca daca nu isi da drumul la respiratiue sa il duc de urgenta la spital (daca nu respira noaptea bine). Ieri am fost la control, nu mai are acel wheezing, dar dr mi-a zis ca inca nu e vindecat complet. Si sa ii mai dau Ventolin pana duminica, apoi sa ii dau Ketof si Eurespal pana ii dispare tusea de tot.
Toma a avut acel wheezing luni si marti (marti insa nu asa accentuat ca luni).M-am si straduit sa ii scot secretiile sa nu le mai inghita. Credeti ca ar trebui sa il duc la pneumolog?? E prima data cand face asa...
Si in legatura cu fumatul: noi nu suntem fumatori si la noi in casa nu se fumeaza. Fara nici o exceptie. Daca avem musafiri fumatori ii scot pe balcon si inchid usa. Sanatatea nu se negociaza si nici nu suporta compromisuri.



Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

"tusea insotita de muci si wheezing e astm"
deci bronsita asmatiforma si ASTM, e acelasi lucru ptr tine?sa faci afirmatii din astea mi se pare la fel de periculos ca si babismele pe care le dispretuiesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

fetele, 'aideti nu ne mai certam aiurea. O simpla cautare pe net si fiecare se lamureste ce-i cu wheezing-u' asta. E un simptom al mai multor boli, printre care astm, boala pulmonara cronica obstructiva, edem pulmonar, traheobronsite, samd.

sint sigura ca ligeea s-a grabit putin cind a scris si-a iesit "amestecul" acela putin categoric, gen "tusea insotita de muci si wheezing e astm". Cred ca se referea la faptul ca cel mai des intilnit simptomul asta e la astm.

Din ce am citit eu, wheezing'ul este de mai multe feluri, cel mai des am intilnit notiunea de wheezing recurent.
Oricum ar fi, parerea mea strict personala (posesoare si de copila cu bronsiectazie, deci o boala de plamani) este sa te duci cu copilul si la un pneumolog. wheezing'ul poate sau nu sa fie simptomul unei boli din cele expuse mai sus, nu doar un episod trecator dintr-o raceala. Desi, eu asta iti doresc sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Citat:
citat din mesajul lui alssa

Da'mi'as palme, daca un medic ti-a zis asa ceva si nu cumva ai inteles tu ceva gresit din vreo exprimare de-a lui, eu iti recomand sa-l schimbi. Urgent !

Tineti'ma ca ametesc ...

Alssa si Clara (29.11.2002)


interesanta exprimare. dar se intelege totusi. prefer sa evit, nu sa caut medic care sa-mi recomande folosirea ojei in nasu' copilului. Nu schimb medicul pentru un sfat bun, in nici un caz. Aici era vb de altceva. Ati deviat toate aiurea, cea ce a deschis topicul nici macar nu mai citeste.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze NOI cu...noi:)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput