Anticonceptionale Yasmin Pro sau Contra?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

SA FIE!!!!!!! , si tie la fel
Nu sunt pe module , semestrul urmator am asa , acum sunt materii si examene normale.
Oricum la noi si daca sunt pe module examenele le dam la sfarsit...

Iar cu AC....ele vin cu un prospect atasat.Si in mod bizar in afara de mine si alte cateva suflete nimeni nu se mai sinchiseste sa citeasca acel prospect.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Stiu ce spui ca multi pacienti nu sunt educati sa ia in considerare prospectul.Si AC sunt indicate ca mijloc contraceptiv mai ales atata timp cat femeia nu sufera de alte tulburari hormonale, cand pot interveni alte aspecte.Referindu-ma la cazul meu eu sufar de sindromul ovarelor polichistice(SOP) si la noi in tara se administreaza ca tratament, dar ele nu trateaza boala ci doar efectul.De cele mai multe ori SOP se manifesta mult mai agresiv la intreruperea AC.Practic fac mai mult rau decat bine.Deci cand le-am luat la 16 ani, nu aveam gandirea de acum parintii au crezut ca fac bine urmand indicatia endcrinologului si era sa o sfarsesc rau cu o menoragie care a durat mai bine de 2 saptamani restul efectelor n-au fost atat de grave.
E bine de stiut ca exista AC de veche generatie cu doza mai mare de hormoni si cele mai noi cu o concentratie scazuta.Medicul jongleaza cu acestea si atata timp cat a exlus dupa anamneza ca ar putea fi contraindicate, prescrie coreland informatiile pe care le-a primit de la pacient si eventuale analize.Ulterior e bine sa fie o scurta discutie ca pacientul sa fie instiintat si in primele luni organismul se adapteaza cu AC, atunci apar mai intens efectele secundare.Normal nu trebuie intrerupte daca nu ti-e asa rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

BUNA!

SI EU AM CITIT DE 'N' ORI PROSPECTUL SI M-AM GANDIT DE ZECE ORI DACA SA LE IAU SAU NU ,DAR AM ZIS SA INCERC SA VAD CUM IMI VA FI DAT FIIND CA NU MI LE RECOMANDASE MEDICUL.SI SUNT MULTUMITA SI DE REZULTATE SI PENTRU CA NU MI-A MODIFICAT NIMIC IN ORGANISM.MI S-A INTAMPLAT SA UIT SA IAU PRIMELE 2 PASTILE SI AM AVUT SI CONTACT IN PRIMA SAPTAMANA SI VREAU SA SPUN CA SIGURANTA A FOST MAXIMA .
AM FOST SURPRINSA.ACUM DEPINDE DE FIECARE ORGANISM IN PARTE SI DE ALTE AFECTIUNI PE CARE LE AI .EU LE FOLOSESC DOAR CA MIJLOC DE CONTRACEPTIE DAR AU FOST SI IMBUNATATIRI,CUM AR FI:DURATA CICLULUI S-A MICSORAT,DURERILE AU DIPARUT.
ASA CUM SPUNETI SI VOI BINE E SA TE CONSULTI CU MEDICUL.PANA ATUNCI MULTA SANATATE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Eu am uitat sa iau cateva pastile yasmine si am ramas insarcinata Acum sunt Pro yasmin pentru ca sunt fericita ca am copil

Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)

Mergi la inceput