a mai patit cineva???

a mai patit cineva??? | Autor: madybulancea

Link direct la acest mesaj

Buna ziua baietelul meu a fost bolnavior o mica enterocolita,rosu in gta si apoi o haraiala la plamani,pt care ne-am tratat cu injectii dar acum avem o alta problema: fetelor va rog eu mult spuneti-mi ce sa ii mai fac lui razvi k nu vrea sa pape deloc....m-a innebunit de azi dimi de la ora 6 de cand a papat 200ml lapte nu a vrut nimic,s-a mai intamplat cuiva dupa boala sa fie asa,fara pofta de mancare???precizez ca pana acum nu am avut probl cu el avea program de masa,manca mereu fff bine...a si slabit 1 kg!!!


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta nazdravanlui Razvan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Am patit-o.
Cnd avea 1an jumate, l-am bagat in cresa, si a slabit 1kg intr-o luna dupa 2 otite si o diaree.

E normal sa nu vrea sa pape. E slabit, poate inca il doare gatul, poate il doare burtica..nici noi nu mancam cnd suntem bolnavi.
Hidrateaza-l.
Iar daca are inca diaree, evita laptele normal. Cauta lapte fara lactoza, trebuie sa gasesti prin supermarket. Eu ma intorsesem vreo 2 saptamani la laptele de prima varsta (insa special ptr perioadele cu diaree), ca sa il vitaminizez si energizez.
Mai ales ca refuza orice alt aliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Si noi am patit-o! Apa, ceai la discretie - imbogatite cu seruri de rehidratare i-am dat.
Nu l-am fortat sa manance, l-am lasat in voia lui, oricat de greu imi venea. Mai rontaia un biscuite, ceva pufuleti, orez, mamaliga, asa cate o lingura-doua, piure de cartofi, in portii minuscule...

Sa nu-i lipseasca lichidele!

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Si noi..si l-am lasat, fara nici un program de masa..covrigi, biscuiti, apa si ceai..si ce a mai vrut el, de prefeinta uscaturi...

Sorana 32+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

e normal sa refuze mancarea dupa boala, mai ales dupa enterocolita, al meu a avut vreo 3 si stiu cum e, incearca sa.i.dai putin si des

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mussette spune:

buna,
e normal sa refuze mancarea dupa problemele care le-a avut. incearca sa-i dai ceva care sa-i refaca flora (gen Biotics Baby sau Enterol, pentru acesta din urma s-ar putea sa fie prea mic) si ceva vitamine sa se refaca mai repede

numai bine
mussette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

Eu am terminat chir sapt asta cu problemele de gen "mancare"Cris are 6 luni si dintr-o data nu a mai vrut sa manance nimic.la doctor a zis ca totul e k sa continui cu mancarica(sa ma chinui mai bine zis)si a dat roade.Asta dupa ce am fost si la urgente si i-au facut analizele sange si urina iar apoi la cel privat unde am dat si 50 de euro.e,dar nu mai conteaza...ei tot imi spuneau ca nu pare sa aibe chef de nimic eu vazand ca de o sapt nu manancva decat ceai cu biscuite sau gris iar cu lingura nimic.il rugam cu de toate daca nu vrea papa atunci poate vrea piure de fructe .asa era.refuza ce era bun si manca numai nebunii.e bine si asa ca incepe incet incet sa isi revina.insanatosire grabnica.
lorelay,spune-mi te rog ca a plecat soacrata de la ravasitul oilor direct acasa la ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Am patit si noi! La un an si 4 luni a fost bolnavior prima data Stefan. Urat de tot,cu laringita si apoi bronsita. A luat injectii.
A slabit si Stefan in perioada aceea si tot asa...nu manca nimic. Ii lasam biscuiti pe masuta sa-i vada,si rontaia biscuiti. Nu-mi venea sa cred ca ma bucuram enorm cand stiam ca a mai mancat un biscuite! Apoi incet incet a mancat cate putin si mancarica, dar a durat o zi sau doua!
si sa va treaca repede!

Ana - mami de Stefan (19 august 2004) si Matei (14 iulie 2008)
expozitia de lucrari
castelul de zapada

construim

"gradina de flori" - noi constructii
Alexandru Matei - poze - BOTEZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Nu ne-ai spus cat timp a trecut de la boala, o zi, doua, trei. Cred ca pana la o saptamana e normal sa nu aiba pofta de mancare. Mai ales daca spui ca manca bine de obicei - nu te speria, insa ai grija sa fie hidratat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

au trecut 2 zileee..e hidratat sigur,bea la ceai!!!mmmm mie nu imi place faza asta in care e...pur si simplu refuza,azi a mancat doar la ora 17 cereale...


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Dupa gastroenterita a papat 3 saptamani doar lapte de orez si covrigei cu susan.
In timp isi revine si va lua in greutate. Daca a facut enterocolita, cu scaune multe si deshidratare normal c-a pierdut putin in greutate. Conteaza sa se refaca hidratarea in cazurile astea si sa se refaca flora intestinala. De aceea se si tine putin regim si alimentele se reintroduc treptat.
Daca bea mult ceai inseamna ca are stomacelul plin cu ceva. Ai grija cu laptele asa de repede, eventual de orez e bun.


Alexandru, tati de copil perfect
_
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput