Obligativitatea vaccinarii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns remusnrs spune:

Fetelor multumesc pentru raspunsuri :) - vad ca tatii nu prea combat
d_melli - fara ghilimele. Era vorba ca ea se schimba dupa necesitatile din teren.

Stie careva care este procentul de eficacitate al vaccinurilor si perioada de eficacitate ?

Uite de ex. - extras din prospectul INFANRIX HepB:

Eficacitatea protectoare a vaccinului combinat difteric, tetanic si pertussis acelular produs de SmithKline Beecham Biologicals fata de tusea convulsiva tipica definita de OMS (> 21 zile de tuse paroxistica cu confirmare de laborator) a fost demonstrata prin: un studiu prospectiv orb asupra contactilor familiali, realizat in Germania (schema 3, 4, 5 luni). Pe baza datelor colectate de la contactii familiali secundari la care au existat cazuri de tuse convulsiva tipica, eficacitatea protectoare s-a dovedit de 88,7%. Protectia fata de boala usoara confirmata prin laborator, definita ca 14 zile sau mai mult de tuse de orice tip a fost de 73% si 67% atunci cand a fost definita ca 7 zile sau mai mult de tuse de orice tip; un studiu de eficacitate sponsorizat de NIH, realizat in Italia (schema 2, 4, 6 luni). Eficacitatea vaccinului a fost de 84%. Cand definitia tusei convulsive a fost extinsa pentru a include cazurile clinic usoare in functie de tipul si durata tusei, eficacitatea vaccinului combinat difteric, tetanic, pertussis acelular produs de SmithKline Beecham Biologicals a fost de 71% pentru orice tuse > 7 zile si 73% pentru orice tuse > 14 zile. Raspunsul imun fata de componenta hepatitica B: Dupa primovaccinare cu Infanrix HepB, > 96% din copii au dezvoltat un titru de anticorpi de > 10 mUI/ml.

Genetica e un domeniu fascinant in care nu indrazensc sa ma bag si multi dintre noi nu se baga. Insa putem citi si cauta.
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Citat:
citat din mesajul lui madau

Lorellay din simplul motiv c daca de ex ar fi vaccinat contra Hep A sa zicem nu s-ar mai imbolnavi, respctiv n-ar avea cum sa imbolnaveasca si alti copii. La fel in cazul Rubeolei, si a celorlalte boli virale care se pot imuniza prin vaccinare.



Departe de a vrea sa te supar ti-as aminti ca sunt nu putine cazuri de copii vaccinati cu ROR si care totusi fac una din bolile respective...Eu am vecini in situatia de a fi facut rujeola de exemplu. NICIUN producator de vaccinuri nu sustine eficacitatea 100% a vaccinului, pentru ca e imposibil. Deci...hai sa spunem ca se micsoreaza riscul de imbolnavire dar nu ca devine inexistent.
Iar daca e sa cred in puterea vaccinului minune, atunci de ce ma tem eu, parinte de copil vaccinat, de un copil nevaccinat? Doar al meu e protejat total, nu?
Tema de gandire :)


mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamacangur

Citat:
citat din mesajul lui madau

Lorellay din simplul motiv c daca de ex ar fi vaccinat contra Hep A sa zicem nu s-ar mai imbolnavi, respctiv n-ar avea cum sa imbolnaveasca si alti copii. La fel in cazul Rubeolei, si a celorlalte boli virale care se pot imuniza prin vaccinare.



Departe de a vrea sa te supar ti-as aminti ca sunt nu putine cazuri de copii vaccinati cu ROR si care totusi fac una din bolile respective...Eu am vecini in situatia de a fi facut rujeola de exemplu. NICIUN producator de vaccinuri nu sustine eficacitatea 100% a vaccinului, pentru ca e imposibil. Deci...hai sa spunem ca se micsoreaza riscul de imbolnavire dar nu ca devine inexistent.
Iar daca e sa cred in puterea vaccinului minune, atunci de ce ma tem eu, parinte de copil vaccinat, de un copil nevaccinat? Doar al meu e protejat total, nu?
Tema de gandire :)


mamica fericita!


Exact asta am vrut sa spun si eu....

Sorana 30+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Poate oi fi eu mai paranoica in cazul asta....daca pot sa-l protejez, chiar si 50-60% n-am sa ezit s-o fac. Alegerea apartine fiecaruia, n-am de gand sa intru in polemica cu nimeni, asta e parerea mea, mi-am spus-o si atat. Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, fiecare isi creste copilul cum doreste. Sa fie sanatosi cu totii, asta e cel mai important

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Pai da...daca te gandesti doar ca vaccinul respectiv il va proteja pe copilul tau , chiar daca nu in procent de 100% do o boala, cu siguranta ca toate mamicile ar dori sa-l faca ....dar daca ulterior se va demonstra ca exista o anumita legatura intre respectivul vaccin si cine stie ce alta boala mult mai grava decat cea pentru care s-a facut vaccinul..... alta tema de gandire :)
Citisem zilele trecute un articol despre bolile aparute in cazul copiilor dintr-o anumita zona in care se testasera anumite vaccinuri (ulterior interzise) si m-am ingrozit. Revin cu link-ul la articolul respectiv imediat ce il gasesc.
De exemplu eu ma gasesc in situatia in care medicul de familie(pediatru) imi recomanda tot felul de vaccinuri optionale - dintre care unele le-am facut si pentru unele dintre ele nu am primit chitanta. Cunoastem cu totii interesele pe care le au anumiti medici in a recomanda anumite medicamente...iar pe de alta parte recomandarea unui alt pediatru, fara interese ascunse, care lucreaza intr-o clinica de pediatrie, foarte cunoscut si care imi recomanda sa nu fac respectivele vaccinuri amintindu-mi printre altele si de situatiile din ce in ce mai dese din SUA in care parintii refuza sa isi vaccineze copiii datorita unor studii care au demonstrat legatura intre respectivele vaccinuri si autism....
Nefiind cadru medical nu imi ramane decat sa studiez ceea ce se gaseste pe internet fiind insa constienta ca nu toate informatiile le pot gasi aici si sa iau singura o decizie.
Voi cum procedati pentru a lua cea mai buna decizie pentru copilul vostru?
Cer scuze daca am fost putin off-topic, topicul facand referire la vaccinurile obligatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

remusrns, am doi nevaccinati si asa o sa ramaie
http://forum.desprecopii.com/forum/pop_printer_friendly.asp?TOPIC_ID=93619

in plus, stiu ca acele cazuri izolate - copii nenorociti dupa un vaccin - sunt "legende", dar uneori is prea aproape de noi
pe un alt forum, acum de vreo 2 saptamani se strangeau fonduri pentru un copil care a facut o reactie care l-a costat aproape viata dupa vaccin, acum e bine, dar dupa mine e un pret prea mare...

atat..., pe mine ma obosesc astfel de discutii, mi-s peste puteri
in fine...daca nu se vrea doar polemica si judecati de valoare raspund in privat


Felix (3 ani si 10 luni) Bendis (1 an si 10 luni)

Mergi la inceput