Suzeta

Suzeta | Autor: mihaelagrosan

Link direct la acest mesaj

Buna mamici,
Avem si noi o problemuta. Elena are 2 ani si 1 luna. De 3 zile nu mai are bibi. Totul a decurs normal, nu a plans deloc dupa ea (si-a scapat-o singura sub pat), daca ii spun ca nu o mai are si oricum nu-i mai foloseste nu se supara, ma aproba, dar de 3 zile nu mai doarme la pranz. Mie mi se pare important somnul asta la varsta ei si nu as vrea sa renunte, dar ea nu stie sa adoarma fara bibi. Se apuca si vorbeste intr-una pana nu mai poate (1 ora sau mai mult) si apoi zice ca s-a trezit si asta a fost. Seara adoarme ca e rupta, la fel si spre dimineata cand se trezeste pt lapte.
Oare ce sa fac? Am gresit ca i-am scos bibi? Parca nu i-as da-o inapoi.
Astept ceva sfaturi, incurajari

Mihaela si Elena Maria (9 aug 2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Noi inca nu am inceput operatiunea "sica", recunosc ca mi-e cam teama sa o incep dar alte mamici de sept-oct 2006 au reusit sa-si convinga copiii sa stea si fara suzeta. Unele mamici au patit ca tine, un timp copiii n-au mai dormit la amiaza dar pana la urma si-au reintrat in ritm. Eu zic sa nu cedezi. Bafta in continuare.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Pozele noastre din concurs sunt www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=1" target="_blank">ana1 si ana2 Va plac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Noi am scapat de suzetele pentru somn abia la 5 ani
Asa ca... rabdare

Ingrid si Cristi 5 ani si 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Multumesc de raspunsuri, sper sa-si revina dupa cateva zile si sa reuseasca sa adoarma. As fi vrut sa aud mai multe pareri, daca mai sunt mamici care au trecut prin asta.

Mihaela si Elena Maria (9 aug 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebec07 spune:

Noi am renuntat la suzeta in mai, deci Mara avea 2 ani si 10 luni.Am facut-o sa renunte spunandu-i o poveste de groaza.In prima saptamana n-a vrut sa doarma deloc la pranz( a innebunit-o pe mamaie)iar seara adormea foarte, foarte greu, in jur de 11-11.30.Era intr-o agitatie permanenta, extrem de nervoasa si obosita...Acum nici nu-si mai aduce aminte de ea.
Deci, rabdare ca trece...o sa-si revina...
Nu renunta la plan caci o sa ai si mai mult de tras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

La doi ani am intarcat-o pe fetita mea si, la fel ca la voi, a trebuit sa inlocuiesc cu ceva adormitul la san. A mers (si merge de aproape trei luni vad) povestea de culcare. Citita, spusa sau inventata, efectul e garantat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Da, si eu am aplicat aceeasi metoda.

Ralu- mamica de fetita superba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

la noi a mers relativ simplu: la cresa s-a spus ca nu e prea indicat cu suzeta, asa ca peste zi nu o primea. la inceput o mai primea la culcare, apoi nici atunci. acasa isi mai aduce aminte si acum, dupa doua saptamini dar deturnam atentia si gata. seara se culca in liniste, fara sa isi aduca aminte, la cit de obosit este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Noi am inlaturat-o acum 2-3 sapt, doarme bine fara ea insa nu mai adoarme la ea in patut. Ma chinui acum sa o fac sa se ataseze de altceva, un ursulet ceva si sa o mut in alt pat mai maricel pentru a se simti independenta si fetita mare.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maramarkovic spune:

eu nu i-am mai dat suzeta pe timp de zi la 9 luni. i-am inlocuit-o cu un fel de pisicuta din carpa (nepericuloasa) pe care o innebunea toata ziua. ei ii plac pisicile foarte mult. am mai cumparat inca 2 sa am la schimb si sa le pot spala des. la 1 an am renuntat la suzeta din timpul noptii, tot cu ajutorul pisicutelor. erau moi si cam cat o palma de adult. o cauta noaptea prin somn si o strangea la piept. asa am scapat noi de suzetica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Octavia75 spune:

Finuta noastra, care acum are 3 ani si un pic, a renuntat pur si simplu la bibi la 2 ani si ceva, cand mamica i-a spus ca au facut gainile si cainii din curte de la bunica "cah" pe ea. Dupa aceea nici spalata nu i-o mai trebuia.

35+


Octavia75 & bebe mic

Mergi la inceput