comportament de tata normal?

comportament de tata normal? | Autor: alexis2002

Link direct la acest mesaj

Nu mai stiu ce sa fac si cum sa ma comport.am vazut si citit multe si totusi nu reusesc sa gasesc o cale de a face sa functioneze totul bine.ne-am despartit,el are viata lui cu alcool,diverse femei eu am o relatie stabila cu o persoana pe care fetita mea adora,el nu accepta nici relatia mea nici cea a fetitei cu aceasta persoana.urlete,scandaluri,tacere si iar de la cap.eu nu accept comportamentul lui in ceea ce priveste fetita,ii cumpara orice atunci cind vrea si cum vrea,eu nu trebuie sa am nimic de spus in ceea ce priveste educatia pe care i-o da el avocata imi da dreptate si i-a spus ca omul din viata mea nu vrea si nici nu-i va locul de tata.am fost in vacanta toti 3 toate bune frumoase,tatal nu s-a opus dar a facut scandalul de rigoare,la intoarcere m-a chemat si si-a cerut scuze.acum a inceput ca nu trebuie sa se bage nimeni in educatia fetei,ca respectivul n-are nici un drept sa-i dea sfaturi ca el face scandal si ca avocata mea i-a dat dreptate lui si ca el i-a facut avansuri pe care spera ca ea sa le accepte.i-am spus ca decidem amindoi in ceea ce priveste fata,lucruri majore probleme minore,el nu si nu.eu sint bucuroasa cind copilul meu primeste un sfat bun indiferent de la cine vine acesta iar el nu accepta nici in ruptul capului.acum am sa merg din nou la avocata sa vad de partea cui sta daca el spune adevarul ca ea ii da dreptate lui avind in vedere ca eu o platesc.a avut cineva o experienta asemanatoare?un sfat va rog ca simt ca ma sui pe pereti.mi-a spus sa-i fac respectivului un copil sa si-l educe el.eu nu stiu ce sa fac in cazul in care in viitor aceasta relatie se finalizeaza cu o convietuire.va rog un sfat daca v-ati confruntat cu asa ceva.e tare greu sa fi parinte singur si sa nu ajungi la o intelegere cu celalalt parinte.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelp spune:

alexis mama.....relax....eaza/te.... vorba aia...esti cu limpede nu ca exizbitul tau sot...
vezi/ti in continuare de viata ta,daca se poate refati/o si nu mai asculta alte reri
sunt convins ,si mai ales o mama vrea tot binele copilului sau
asa ca nu apleca urechea la nimeni
Si eu sunt desrtit si am un copil....el trebe sa primeasca educatie buna din rtea amandoruri rinti si chiar acceptam si alte reri daca sunt constructive pt copil
asa ca fruntea sus...si altii sa lase si[vam]
uite sa te mai calmezi iti trimit o melodie

http://www.youtube.com/watch?v=Be6jlCuMvVQ



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexadra spune:

parerea mea... ignora-l si cand vezi ca incepe sa ridice tonul la telefon ii inchizi, ii explici clar ca nu esti de acord sa se tipe in prezenta ta sau a micutei si daca nu iti respecta regurile cu privire la educatia micutei il dai in judecata si vei lupta sa castigi custodia fetitei fara drept la vizita din partea lui. multa sanatate

Mamica de print Raul Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Multumesc ptr raspunsuri.acest personaj cred ca si-a pus in gind sa ma scoata din minti.in seara acasta merg la avocata ptr ca trebuie sa semnam un document cu program de vizita,pensie alimentara,comportament....a fost deja avertizat ca daca continua cu amenintari,urlete si scandaluri mergem la tribunal si se alege cu caz penal.eu intotdeauna am vb frumos despre el,l-am lasat sa vada fata de cite ori a vrut si cit a vrut.de dimineata a facut-o sa plinga ptr ca ea nu a vrut sa mearga la zoo ci a preferat sa mearga cu mine la servici,a facut criza,mai mai sa rupa schimbatorul de viteze.ea e fericita in compania acestui barbat din viata mea,mincam impreuna,ne jucam si evita sa-i mai spuna tatalui ei despre ceea ce noi 3 facem sau ce ne jucam ptr ca a vazut ce crize face.sper din tot sufletul sa se calmeze dar putine sanse.fetita are aproape 6 ani,a ramas sa doarma la tatal ei de doua ori si mi-a spus"mami te rog din suflet sa nu ma mai lasi niciodata sa dorm acolo".problema tribunalului este alta,noi doi nefiind casatoriti trebuie sa mergem la tribunalul de minori,intervine asistenta sociala care ia copilul pina se clarifica situatia,avocata m-a sfatuit sa evit cit pot de tare tribunalul.de multe ori imi vine sa las tot s-o iau si sa plecam in lume,noi doua ca simt ca nu mai pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

noi doi nefiind casatoriti trebuie sa mergem la tribunalul de minori,intervine asistenta sociala care ia copilul pina se clarifica situatia,avocata m-a sfatuit sa evit cit pot de tare tribunalul.de multe ori imi vine sa las tot s-o iau si sa plecam in lume,noi doua ca simt ca nu mai pot.


Stai,ca nu-mi este in clar,cum adica iti ia asistenta sociala copilul pana se v-a lua o decizie???Exista o astfel de lege??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Da in cazul copiilor nascuti in afara casatoriei de custodie se ocupa tribunalul de minori.avocata mi-a spus ca nu se pune problema in cazul meu ca fetita sa fie indepartata ptr ca am un servici,sint o persoana normala ci doar in cazul in care unul sau amindoi parintii sint scandalagii,drogati,betivi,nu au venituri.oricum intervin psihologi,analizeaza copilul iar procesul este f lung si costisitor.daca nu am de ales am sa merg si la tribunalul de minori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Alexis2002, nici eu nu am fost casatorita cu tatal copilului meu... iar, de procesul pentru incredintarea copilului, s-a ocupat tribunalul civil! Nici macar n-am auzit vreun cuvant despre tribunalul pentru minori! Nu stiu cum o fi la tine... de ce asa ?!? Tribunal de minori... hmmhhh, hmmhhh...





"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

Ma ingrozesc astfel de subiecte sincer....faptul ca cei mici,trebuie sa sufere din cauza noastra,a parintiilor,a celor care trebuie sa le fim un exemplu bun,noi care ptr ei suntem D-zei...ntzz..Ma doare sufletul,simt un gol imens in inima.Avem si noi discutii in casa,ca sa nu spun ca toata lumea,dar avem,s-a mai ridicat si tonul,sotul meu fiind foarte incapatanat si usor influentabil de coana soacra,i-am interzis categoric sa mai ridice vocea in fatza fiicei noastre,reactia ei m-a uimit intr-o zi fiind martora la o astfel de scena,pur si simplu nu mai spunea nimic,se uita pe geamul masinii in gol,nu-mi pot imagina ce era in capsorul ei micut,dar stiu ca atunci,mi-am spus si mi-am promis,oricat de bun sot si tata este(si este,asta de cand a aparut Degetica),in acel moment ii voi face bagajele si nu cred ca as vrea sa-l mai revad vreodata.
Alexis,sper sa nu fii nevoita sa treci si prin mai mari greutati decat pana acum,lupta-te cat [poti de mult,lasa cat mai putin sa vada copilul...Tatal fetitei te ajuta financiar?Este tata 24/24?Si ma refer la faptul ca,in caz ca-l suni la 2 AM sare din pat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mata spune:

Citat:
citat din mesajul lui cryna77


Alexis2002, nici eu nu am fost casatorita cu tatal copilului meu... iar, de procesul pentru incredintarea copilului, s-a ocupat tribunalul civil! Nici macar n-am auzit vreun cuvant despre tribunalul pentru minori! Nu stiu cum o fi la tine... de ce asa ?!? Tribunal de minori... hmmhhh, hmmhhh...



Cryna, probabil ca Alexis este din Brasov sau Iasi, acolo exista tribunale pentru minori. Este un tribunal civil cu judecatori specializati pe problemele minorilor. Au fost create intr-un program pilot dar din pacate nu s-au mai creat si altele pentru celelalte orase mari.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Ra_mata, si eu sunt din Iasi... si nu mi s-a cerut sa merg la tribunalul pentru minori. Nici nu stiam ca exista asa ceva in oras... Probabil depinde de fiecare caz in parte... ce stiu eu... Uite, de ex., fetita lui Alexis2002 face sase anisori... varsta de la care, copii, sunt chemati la tribunal, ca sa spuna cu cine vor sa stea (de pe la 6-7 anisori)... cam asa ceva... Banuiesc ca, cam asta ar putea fi motivul folosirii tribunalului pentru minori...
Oricum, Alexis2002, eu iti urez multa putere, mult curaj si multa bafta ! Sa se termine totul cu bine ! Pentru toti!




"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Nu sint in Romania ci in Italia iar aici in cazul cuplurilor necasatorite intervine tribunalul de minori.avocata m-a linistit un pic a zis ca nu mi-o ia nimeni sa nu-mi fac probleme.ta-su incepe si urla de fiecare data cind ea nu vrea sa mearga la el si de obicei daca ea stie ca sint acasa nici prin gind nu-i trece sa se duca.bani ar trebui sa-i dea 300 dar ii da si mai putin ca trebuie mai intii sa-si faca poftele lui.eu nu zic ca nu o iubeste dar da dovada de un egoism iesit din comun.scandaluri peste scandaluri,urlete,sint satula pina peste cap.ce sper acum este sa se indragosteasca de vre-una si sa ne lase in pace.

Mergi la inceput