Grup de facut miscare

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

mercic, mult eu cautasem ceva si am dat de niste stretchinguri apte de circ

Eu am fost si aseara, dar se stricase Ac-ul si nam putut sta mai mult de 30 min,

Am observat muschiuleti mai fermi, dar partea posterioara, tot parca nu arata mai ferma... nush ce sa mai fac pt el

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Annie80 spune-mi te rog cate ceva despre tine: kg/inaltime/ce parte a corpului ti se pare ca are " probleme mai mari"/ ce sport faci deobicei/cat de des/ti ceva regim alimentar? si te voi ajuta cu cateva sugestii :)

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

eu sunt la 1,69 cu 50 de kg, nu tin regim, doar caut sa imi tonific un pic muschii ca arata/aratau ca carpele, caut sa mai pun vreo 5 kile pe mine. Sport fac , cand am timp, incerc sa merg macar de 4 ori pe saptamana la sala, si acolo , aparatele lor, (acasa nu am timp) banda de alergat (la care nu pot alerga) bicicleta, stepperul, si ce mai au acolo, pt maini , piept (pt tzatzilici poate mai cresc un pic) picioare (nu stiu cum se numesc aparatele) si binenteles abdomene care mai nou le fac , pe podea cu picioarele sus.
cam atat faca acolo, la haltere nu ma bag, dar daca spui ca trebe ma bag!




------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

sorry de intarziere, am urmarit sa vad cand raspunzi dar se pare ca am ratat momentul :)
Ai marimi foarte proportionale, daca te tonifici si cresti putin masa musculara nu este nevoie sa incerci sa te ingrasi 5 kg cu mancare ( nu uita ca te obisnuiesti dupa cu un stomac mai mare, portii mai mari si te trezesti in loc de 5 cu 10 kg )
La sala de 4 ori pe saptamana este bine!
Incearca asa sa faci:
Ziua 1- sa faci picioare - leg press ( aparatul in care impingi greutatea cu picioarele ) mergi pe 10-20 de kg - 3 serii a cate 10-15 repetari - cand simti ca este greu nu inseamna ca ai atins scopul! cand incepe sa tremure piciorul atunci ai lucrat cu adevarat muschii !
CREDE-MA NU VEI AVEA PICIOARE DE HALTEROFILA! :)
Dupa aparat, sa faci genoflexiuni cu bara de greutati pe umeri - daca bara are ea singura cca 10 kg nu mai pune greutati - sa faci tot asa 3 serii a cate 10-15 repetari pana simti ca ti-e f greu sa te mai ridici
Dupa ce-ti scuturi bine picioarele:) treci si faci niste fandari - stationare - 30 repetari dupa care schimbi piciorul - repeti figura de 2 ori
Ca sa nu fie plictisitor eu fac in fiecare zi abdomene - niciodata nu sunt prea multe - oricum nu vei face 1000 ci sa zicem : 3 serii a cate 20 de abs clasice, 3 serii a cate 20 de abs cu genunchi la 90 grade
Dupa poti sa termini ora cu 20 min pe banda cu 7-8 km / h nu mai usor si 10 min stretching pt picioare
Ziua 2 - piept si umeri - cauat aparate din sala care sunt pt asa ceva si sa faci si cateva ex cu ganterele - culcat pe spate , gantere de cate kg poti sa ridici si facica si fluturasul :)la fiecare aparat si la ex cu gantere sa faci 3 serii a cate 15-20 repetari / daca-i prea usor mai bine sa faci cu greutate mai mare si doar 10-12 repetari!
Ziua 3 - spate ( trapez, rhomboid, deltoid anterior) si parte lombara
La fel cauta aparatele din sala pt asta - 3 serii x 10-12 repetari daca este f greu si 15 repetari daca te soliciti doar 90%
Ziua 4- biceps/triceps - eu le lucrez cel mai bine cu ganterele dara daca tie iti plac aparatele este bine si asa
Deci abs poti s afaci de 4 ori pe saptamana ca nu vei avea probleme/ la final de exercitii urca pe banda/ap de vaslit/eliptic timp de 20 min si nu uita la final 10 min stretching
Mai sunt persoane care prefera sa-si lucreze de fiecare data tot corpul altfel au senzatia ca nu au rezultate :) Si asa se poate doar ca trebuie ca de fiecare data sa pui totusi accentul pe una din parti mai puternic!
Sa incerci nu uita sa faci in asa fel incat sa tremure muschiul la ultimele repetari si atunci vei sti ca lucrezi cu adevarat puternic!
Bicicleta - daca nu faci spinning - este cam frectie la piciorul de lemn, buna de incalzire sau relaxare dar in nici un caz nu vei avea rezultatele dorite fiindca singura nu vei putea sa te chinui destul de tare:)
Daca am uitat ceva te rog trage-ma de maneca!
Mult spor la treaba! Apropo pt febra musculara: aspirina, vit C si baie calda ! Dar daca faci stretching la final nu vei avea probleme.


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns senz_benz spune:

buna....eu vreau sa slabesc,dar nu am timp sa ma duc la sala,cel putin saptamana asta:| si de miercuri incep si un regim si as vrea,dak poate cineva sa imi spuna ce exercitii sa fac si eu acasa,k sa slabesc mai repede:D pana reusesc sa ajung la sala...
MS!

HaPpY 4EvEr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Deus de cate ori ai sughitat in seara asta? te-am pomenit

Am citit , practicat si acum vin cu review-ul...da am descoperit muschi noi , si imi simt picioarele... la leg press foloses 36 kg, mai putin mi se pare foarte usor.... btw, cu se lucreaza corect, sa imingi repede sau incet cu pauze... stand cateva secunde in intins. am facut si geno 3x20 si fandari 3x 20 care "m-au omorat" si vaslit si banda si abdomene.. a fost super ah si normal stretching.. mi-au tremurat muschii, repet i-am simtit

acum nu mam putut abtine sa nu rad ..sa fac ca fluturashul cu gantere , am inteles pozitia,suna funny

bicicleta bag, dar la rezistenta 5 -6 si ce inseamna spinning? da mai fac si de plictiseala uneori asa de relaxare, ca bine ai spus!

mai nou ...vad ca-mi iese ceulita la vedere

aici la sala vad ca pt partea spate, nu prea au aparate, decat ceva stand sezand , si ridici greutati , pt umeri, si altceva pe care e opozitul abdomenelor ...scuze nush stiu denumirea

iti multumesc extrem de mult,

vazut poze , arati super , si puiul tau e un dulce

Ah si in timp maresc numarul de repetari, la 20 -25 pe serie?

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

nu impingi sau lucrezi niciodata repede cu orice fel de greutate- ideal este ritmul respiratiei ca la doctor Inspir.....expir...lento ca sa suferi:)daca faci prea multe repetari inseamna ca ai greutati prea usoare:) Nu uita intre serii te odihnesti 30 sec-1 min si cel mai important la inceput faci incalzire - indiferent de care ca la scoala la ora de educatie sau pe banda sau cum vrei tu dar sa faci!
Spinning - exercitii doar pe bicicleta speciala, viteza si ritm diferit -exercitii cardio facute doar cu instructor- greu - mie nu-mi place fiindca nu-mi place bicicleta dar cui ii place merita:)
Pt spate/umeri/pectorali/brate sincer cel mai usor si benefic le lucrezi cu ganterele , aparatele sunt sigure si comode, aduc noutate si merita dar ganterele sau bara cu greutati sunt sfinte :)
Celulita bat-o vina: fa sport 3 luni asa cum ti-am spus si cum ai spus ca faci, bea apa intre 3-4 l pe zi ( greu dar se poate ) si mananca mai putin carbohidrati albi ( zahar, cartof, faina, orez alb ) maseaza-te cu orice crema hidratanta si sigur ai sa vezi rezultate f bune!
Mult succes:)



poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui senz_benz

buna....eu vreau sa slabesc,dar nu am timp sa ma duc la sala,cel putin saptamana asta:| si de miercuri incep si un regim si as vrea,dak poate cineva sa imi spuna ce exercitii sa fac si eu acasa,k sa slabesc mai repede:D pana reusesc sa ajung la sala...
MS!

HaPpY 4EvEr!


Ce regim incepi ? conteaza daca o sa mai ai energie si pt sport de aceea intreb:)
Acasa : sarit coarda cat poti de mult, abdomene 4x 20 / 1 saptamana dupa care adaugi inca 10 la fiecare serie, genoflexiuni scurte 3 x 20 / 1 saptamana dupa care adaugi inca 10 la fiecare serie, flotari ca si doamnele cu genunchi jos 2 x cate poti:), fandari - ca la genoflexiuni- ai facut un tur complet si te vei simti bine pana cand vei merge la sala si nici constiinta nu te va mustra :)
Numai bine si mult spor la treaba :)

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:



vazut poze , arati super , si puiul tau e un dulce


Multumesc frumos, arat normal si intr-adevar puiutul este un scumpic - am avut si eu 30 de kg in plus asa ca am empatie cu carul pentru orice persoana care incearca ori sa slabeasca ori sa se ingrase - este o lupta dar merita !

Sa ai o seara fara febra musculara :)

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Deus
Programul asta il am si eu .
Numai ca inversat.
Cum merg de 5 ori fac prin rotatie fiecare zi .
La abdomene am dde 3 ori pe saptamana 4 serii de cate 20 ridicari picioare din pozitie atarnat si 4 serii de cate 20 crunch la aparat cu 10 kg in plus. Anul trecut la sala am cam exagerat cu crunchurile astea , ca mi-am pus 50 de kg si am facut o dehiscenta pe dreptii abdominali care m-a linistit o perioada.
Zilele mele preferate sunt de

1. 1biceps+triceps ( Banca Scott 3 serii de acte 15 cu 15-20 de kg , astept sa trec si la 25 , cu bara 3 serii de cate 15 dar n-am idee cate kg are , cred ca tot 15 sau 20 si discert de tot cu gantere , ca nu ma incanta; tricepsul il fac la scripete , cu gantera si la un aparat care mimeaza tractiunile , acolo imping cam ...40 de kg )

2.Picioare : pt. cvadriceps, de la 30 de kg in sus (dar putin in sus ) , biceps femural , presa normala si presa la care ma imping pe mine ...urasc fandarile si genuflexiuni nu pot face ca am o entorsa urata. Si gambele ies din discutie. Pt. adductori si abductori nu mai fac , am vazut ca intra bine la presa. Plus ca de cand merg la sala tot fac si cu greutati putine , si cu 60 de kg si tot nimic.
Aici am o intrebare tampita: daca iau carnitina si fac si cardio aia la sfarsit (30 de minute mers alert , constant , nu schimb vitezele), exista vreo sansa sa nu mai am fundul la fel de bombat ? Stiu ca e tampa , dar ma macina neincetat

3. Piept si umeri . La piept fac fluturari cu gantere de 12 jumate cred(desi ma indoiesc sincer ), fluturari la aparat si impins bara , iar pt. umeri fac fluturari laterale , si ceva aparate de pe acolo. La toate astea fac 3 serii de cate 10-15 , de obicei 15 dar daca pun greutate mare si simt ca arde rau ma opresc la 10 , ca oricum nu as mai face corect.

4.Spatele este pe ultimul loc pt. ca mie mi se pare ca am un spate de inotator profesionist si de asta nici nu imi vine sa fac. Dar la insistentele prietenului meu si a antrenorului respectiv care m-au asigurat ca doar se contureaza muschii si nu se mai lateste , ma sacrific. Lombarul iarasi este pasiunea mea , ca iubesc gropitele.
Prin urmare , in afara de extensii cu greutate de 5-10 kg mai pot face ceva?

Ah , ce bine-mi prinde sa vb cu cineva care e profesionist

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput