marturii . cu ce ?

marturii . cu ce ? | Autor: gabriela_tutuianu

Link direct la acest mesaj

vroiam sa stiu parerile voastre despre marturii . eu mi-am facut marturii din tul alb si grena . sunt gata . cu ce in interior ?

bomboanele sunt dulci - iam , iam - dar se vor consuma atunci si eu vreau ceva sa le ramana amintire . voi cum ati facut sau cum ati mai vazut ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

cand am facut eu nunta acum 100 de ani nu se purta asa ceva la noi, dar la botezul fetei am facut marturii cu bomboane.

Am mai vazut la o nunta cu flori uscate, foarte frumos si de efect.




Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Eu la o nunta am primit marturii care aveau in ele pietricele din acelea de decor (de culoare rosie) si o inimioara alba.
La alta nunta, in continut era niste cuisoare, bomboane si nucsoara (cred!); in fine adeca mirodenii!
Iti sugerez sa pui in ele diverse chestii d-astea de decor care ar putea avea semnificatie pt casnicia voastra: sa fie condimentata (vezi condimente!), sa fie parfumata (vezi betigas de vanilie, sau bucatele de scortisoara), sa fie trainica (vezi pitricele), sa aiba iubire (vezi inimioara)......
Sper ca ti-am dat idei!
Casa de piatra!


*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu am fost la o nunta ca avea ca tema apa, scoicile. Era pe malul unui lac.
Tortul a avut forme de scoici si melcisoiri, iar ca marturii erau puse niste scoici si melcisori si 2-3 bombonele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

multumesc pentru idei . nunta mea va fi in bordo-alb .

ma gandeam la niste ingerasi de sticla?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

of, am scris un mesaj lung si l-am pierdut...

pe site-ul de mai jos poti gasi multa inspiratie, mai ales ca sunt organizate pe culori...
http://wedding.theknot.com/wedding-planning/wedding-favors.aspx


Aici in Grecia exista o traditie foarte veche cu aceste marturii. Traditional sunt migdale prajitite invelite intr-un glasaj de zahar alb, impachetate intr-un tul. De ceva vreme insa a inceput si aici o moda, ca pe langa aceste bomboane sa se mai dea ceva: am primit clopoteii argintati cu intialele cuplului gravate pe ei, o potcoava mica din argint, sapunuri miniatura, o sticla de vin cu o eticheta personalizata, un mini maslin in ghiveci... Personal marturiile " consumabile " mi s-au parut cele mai inspirate. Restul de bibelouri & co., desi tare dragute au ajuns pierdute prin sertare, si toata lumea imi spunea ca nu le insira prin casa. Asa ca parerea mea e ca daca vrei sa dai ceva pe langa bomboane sa dai ceva utilizabil/consumabil, oamenii se bucura mai mult de ele, restul risca sa ajunga la gunoi sau uitate prin sertare.

Desigur, e doar un sfat, fa ce iti doresti tu cel mai mult, e nunta ta! Casa de piatra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

tocmai pentru ca in grecia se pastreaza obiceiul cu bomboanele - si toata lumea le apreciaza voi avea bomboane in marturiile care sunt din tul alb si organza bordo . insa la plecare le voi oferi si o sticla de uozo personalizata cu fotografia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

tocmai pentru ca in grecia se pastreaza obiceiul cu bomboanele - si toata lumea le apreciaza voi avea bomboane in marturiile care sunt din tul alb si organza bordo . insa la plecare le voi oferi si o sticla de uozo personalizata cu fotografia noastra

"niciodata nu e prea tarziu"


nu inteleg motivul ironiei tale. Ti-am oferit un sfat crezand ca iti poate fi de folos. Daca nu e cazul, atunci puteai sa il ignori si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

imi pare rau ca ai inteles-o ca pe o ironie . nici pe departe . tocmai ca acolo se pastreaza acest obicei - tara care imi place in mod deosebit - voi face si eu asa . iti multumesc pentru sfat . deja l-am aplicat , dar tocmai pentru ca suntem in romania unde oamenii cred ca trebuie sa le oferi neaparat ceva nou - adica iesit din comun - am hotarat sa le ofer si altceva - pentru acasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Noi am avut ca marturii farfurioare micute de Horezu (am avut multi invitati din strainatate si ne-am gandit ca le-ar placea ceva tipic romanesc - si mie imi plac farfurioarele in general, sunt super incantata cand primesc asa ceva cadou ). Noi am mai primit la nunti ca marturie migdale glazurate invelite in tul (astea cred ca sunt cele 'clasice'), niste papusele chinezesti din lemn pictat (la o nunta unde mireasa era din China), un CD facut de miri cu melodii care le plac lor/care ii reprezinta si pe care le-au si pus in diferite momente la nunta (asta mi-a placut foarte mult) - la aceeasi nunta decoratiile pe mese erau ghivece cu flori fiecare avand un cartonas pe care scria "va rog sa ma luati acasa".

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Am fost si noi la o nunta weekendul acesta, iar drept marturie am primit o sticluta cu boabe de orez, mac, grau etc, aranjate in straturi. Mi s-a parut inedit si mi-a placut. Cu siguranta o pastrez amintire.Ana-Maria 14+

Mergi la inceput