Tu nu esti tatal meu

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

"HAPPY", credeti ca nu stiu despre ce este vorba, desi eu zic ca am ceva experienta. Din primul mariaj am o fetita (Alexandra)de 4 ani, iar sotia mea actuala are din prima casatorie doua fetite (Karin si Ariana) de 3 si de 5 ani. Asa ca noi ne consideram bogati si nu am facut niciodata diferentieri intre copii. S-au simtit mereu deopotriva de iubiti, pt. ca asta e realitatea. Poate din cauza asta nu mi s-a spus niciodata "TU NU ESTI TATAL NOSTRU!", desi nu am fost un parinte spectator si mi-am exercitat prerogativele de tata pentru toate copilele. Faptul ca au stiut ca sunt iubite si ca au avut parte mereu de un mediu familial ideal si de un cuplu parental frumos a fost suficient pt. ele. Si eu pot fi invidiat, pt. ca sunt tare rasfatat de fetele mele, de la mezina pana la sotia mea. Marirea familiei a venit asadar firesc si ne pregatim deja pt. a patra fetita a familiei, care se va naste - DOAMNE AJUTA! - in februarie. Cand au fost intrebate ce isi doresc, fetele noastre au deliberat rapid si au decis: FETITA. Si a fost ca ele! Le doresc tuturor sa aiba parte de asemenea armonie in familie.
www.tata.org.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Pai daca stii despre ce este vorba atunci raspunde la subiectul persoanei care a deschis, cu sfaturi cum sa se adapteze copilul mai usor.

Dind copy-paste la un mesaj standard care se refera strict la situatia ta si care nu are nici o legatura cu subiectul in sine nu o ajuta pe initiatoarea subiectului deloc.

Karin si Ariana nu sint derutate ca au doi tati? Si tatal lor biologic ce reactie a avut cind ele ti-au spus tata? Il acceptati si pe el in familia voastra frumoasa sau il marginalizati ca nebun si pe el? Intreb si eu de curiozitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

TATA, copilul meu sufera pentru ca tatal ei biologic este o aparitie ocazionala in viata ei, iar ea si-l doreste aproape. Din pacate, eu nu mai gasesc puterea sa ii ofer o noua familie sau un alt tata, am obosit. Partenerul meu este un om deosebit, insa el nu-i poate fi decat prieten. Deci fetita mea, orice as face eu, e afectata. Nu intotdeauna, insa are momente in care ma darama cu durerea ei si as face ORICE sa o vad fericita.
Gandeste-te bine si tu la ce e mai bine pentru copilul din casatoria anteriora si nu ii face viata meai grea ! Fa-o fericita fara sa-i provoci suferinte pe care le poti evita. Fa-o deocamdata in limita in care se poate legal. Step by step... Daca unul se pune de-a curmezisul, copilul este rupt sufleteste in doua ! Tu o tragi pe fetita de-o mana, iar mama, in acelasi timp, de cealalta mana. O doare mult prea rau.

Mergi la inceput