Tu nu esti tatal meu

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Catale, stai linistita, si vali are niste reactii poate si mai nepotrivite. Uneori cand ea ii spune ceva, vali ii mai zice la misto "ha-ha-ha". Parerea mea e ca inca nu sunt acomodati cu noul (noua) partener(a), nu sunt apropiati atat de mult si nu vor sa auda reprosuri de la "celalalt".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Cata este foarte incantata ca el ii descarca desene animate si ii face CD-uri cu ele, ca el ii face mai multe chefuri decat mine... Pana de curand insa, cand voia ceva de la el, imi spunea mie sa-i transmit. In concediul asta am vazut ca a prins curaj si a inceput sa-i ceara direct, mai ales "I.,vreau si eu aia, imi iei, te rog?" Evident, speculeaza faptul ca el e cel care le face fetelor toate mofturile.
Cum e cand ne intalnim in patru sau in trei ( el isi ia fetita un weekend da, unul nu)... Ca atunci cand ma intalnesc sa zicem cu o prietena care are si ea un copil, copiii se inteleg bine, parintii supravegheaza ambii copii. In cazul prietenei, ne permitem sa facem observatie copilului celeilalte si de multe ori ne-am lasat propriul copil in grija celeilalte mamici. Pana acum nu a fost cazul s-o las pe Cata cu el, insa nu s-ar pune problema ca nu am incredere, el e oricum o fire extrem de prevazatoare si responsabila. Daca ea l-ar asculta pe el in aceasta situatie ? Nu stiu, insa cred ca da, in astfel de situatii noi ea e foarte cuminte, pentru ca nu stie cat poate sa intinda coarda.:D In relatia lui cu ea, pe el il simt si il vad ca pe un prieten, unul detasat insa. Sar toti trei in pat, el si fetele, se gadila, se joaca... el le face avioane de hartie, le deseneaza, intra cu amandoua in apa la mare, le ia pe amandoua in brate ca sa sara peste valuri... Daca e vorba despre trezit, imbracat, mancat, plecat, culcat, fiecare are in acele momente grija de propriul copil. Daca e vorba de prostioare ale lor, am zis deja.

Mamagiuliei, si a mea tot cam asa face, asculta mai repede ce ii spune altcineva...

Adina, chiar nu ma asteptam sa aud replica asta, ma asteptam sa aud de la ea lucruri de genul asta abia peste vreo doi, trei ani... M-a luat prin surprindere. In rest, nu cred ca va fi cazul.

Inca ceva... Evident, cealalta fetita ii spune lui I. "tata", cand il striga. Si pe a mea o aud strigandu-l "tata", insa tot ea se corecteaza si spune "adica I.". A mea o vede pe cealalta fetita ca pe o prietena si ii si spune asta, "tu esti prietena mea". La mare, s-au certat ele la unmoment data si Cata, asa cum face si cu alte prietene ale ei, i-a spus: "Nu mai esti prietena mea,daca nu..." Cealalta a cedat imediat si a spus: "Bine, hai...."

Ril, cu siguranta copiii vad lucrurile mult mai simplu decat noi.
Insa daca tot am auzit asta, vreau sa stiu mai multe situatii, mai multe experiente, sa fiu in tema data viitoare, sa vad problema din mai multe unghiuri... inclusiv din cel in care e vorba despre o familie noua, cu copii din prima casatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Privind acum prin prisma ultimului tau mesaj, si intelegind mai bine situatia voastra, inclin sa cred ca ceea ce a vrut Cata sa spuna este "tu nu esti tatal meu, tu esti tatal celeilalte fetite, si tu ei ii spui de obicei ce sa faca, nu mie". Cred ca e doar suparata ca cealalta fetita are un tata, si ea nu. Ca nu e si tatal ei. E si mica inca, cu totul altfel ar suna aceeasi replica spusa de un copil mai mare, un adolescent sa zicem, care refuza autoritatea adultului respectiv. Cata in mod sigur nici nu realizeaza ca ceea ce a spus a sunat atit de rau.
Eu zic sa nu dai prea mare importanta incidentului. Doar sa-i explici eventual ca ceea ce a spus nu a fost frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Catale, ai povestit foarte frumos si se pare ca relatia asta va face bine tuturor. Cred ca fetita ta a reactionat doar la suparare atunci cand a cazut, in rest e fericita in aceasta formatie.

Referitor la "tati": si fii-mea se mai trezeste strigandu-l "tati", desi ea are un tati foarte bine conturat in viata ei. Din punctul meu de vedere poate sa-l strige oricum, numai "mami" nu.

De exemplu in acelasi timp fii-mea petrece timp cu tatal ei si cu prietena lui, care are si ea un copil. Imi povestea ca aceasta i-a spus ca atunci cand sunt toti impreuna, ea are 2 copii. Ma bucura mult mai tare genul acesta de atitudine, decat fiecare cu copilul lui. Ca poate-i mai scapa fii-mea si ei cate un "mami" nu ma deranjeaza deloc, sunt convinsa ca ea stie exact who is who, si celeilalte ii face placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

eu am parerea mea : copilul meu nu are nevoie de inca o mama dar are nevoie de acel cineva care e langa mine sa se poarte ca o mama.idem si pt ex sotia mea cu cine e ea acum.asta cu "tu nu esti tata" suna mai degraba a "nu ai dreptul sa imi zici nimic".

Sunt de acord.
Fetita e mare, stie cine ii e tata, si intelege daca ii spui. Conteaza ce ii spui. Ok, nu este el tatal ei, dar este partenerul mamei (daca ti-ar fi sot, si ar fi zilnic cu voi ar fi mult mai usor sa inteleaga rolul lui). Nu cred ca e nici recomandat sa-i ceri sa-i spuna tati, daca ea nu-si doreste asta. E ok sa ii spuna pe nume. Dar sa simta ca face parte din viata ei. Explica-i ca el va iubeste, o iubeste si pe ea, si isi face griji ptr ea. Gresim cand impunem copiilor ceva la gandul ca sunt mici si nu inteleg.

Alexandru, tati de copil perfect
Vine bebe2

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Sa iti spun ca al meu a facut taman pe dos. Obisnuit deja cu sotia mea, cand a vazut pe mami lui (pe care nici n-o stie de fapt) i-a spus "tu nu mami, ea mami". Dar, cum spunea, sunt de acord cu ce a spus Espiritu, ca fiul meu are deja o "mama", acea mama care i-a dat viata.
Sotia mea este o fire foarte ingaduitoare si foarte greu isi iasa din fire. S-a ocupat de la inceput de fiul meu, ca o relatie de prietenie. El o asculta, si stie ca la ea gaseste intotdeuna scapare. de accea eu i-am si dat mana libera sa-l certe sau sa se impuna daca e necesar. Rar l-a certat, si stiu ca asa era corect. Am dorit sa stie respectul fata de ea. dar intr-o zi ea i-a spus ca il iubeste, el i-a spus ca si el o iubeste. ea l-a intrebat de ce o iubeste ca doar l-a certat. Si copilul a spus ca l-a certat ca-l iubeste. Deci stie ca a meritat si in dorinta de a fi cuminte fiindca il iubeste l-a certat.
O alta intamplare a fost de curand. Sotia mea e insarcinata si urma sa vedem cum ii dam lui vestea. El iubeste mult copiii si nu de respingere din partea lui ne temeam, ci sa fie pe intelesul lui. I-a spus ca are in burtica un bebe mic. A spus ca nu (nu intelegea ce sa caute bebe in burtica). Intr-un final, a intrebat (dupa explicatii de genul bebe ajunge acolo, creste mare, papa ce papa mami, doarme cand doarme mami, etc) scoate si perluta: si eu tot acolo la mami in burtica am crescut? iar ea i-a spus ca el a crescut in inima ei. Nu a respins-o niciodata, dar nici nu i-am cerut sa-i spuna mami (el i-a spus din proprie initiativa).
Poate la voi e si diferit, el are deja o fetita, e tatal cuiva. Probabil nici feita lui nu iti spune tie "mama". Nu trebuie sa-i impui sa-i spuna tata. dar el ii vrea binele, si daca a facut ceva rau e normal ca el sa ii spuna (nu cearta sau Doamne fereste, bataie). Sau cum bunica sau bunicul, sau doamna educatoare (merge la gradinita?) o atentioneaza ca face ceva gresit, asa si el ii spune.
Incercati cand sunteti toti impreuna cu amandoua fetitele sa nu faceti diferente intre ele (care-i a ta care-i a mea). Asa va vedea ca daca tu poti fi ca mami ptr fetita lui, si el poate fi ca tati pe Cata.

Alexandru, tati de copil perfect
Vine bebe2

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

De exemplu in acelasi timp fii-mea petrece timp cu tatal ei si cu prietena lui, care are si ea un copil. Imi povestea ca aceasta i-a spus ca atunci cand sunt toti impreuna, ea are 2 copii. Ma bucura mult mai tare genul acesta de atitudine, decat fiecare cu copilul lui. Ca poate-i mai scapa fii-mea si ei cate un "mami" nu ma deranjeaza deloc, sunt convinsa ca ea stie exact who is who, si celeilalte ii face placere.




Te admir profund, asa mi-am imaginat si eu o relatie cu fostul pacat ca n-am avut cu cine.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Luna, nu ma admira pe mine, pentru ca el e de admirat. Multi barbati isi pun coada pe spinare dupa divort, si considera ca odata cu plata unei pensii alimentare modice si-au indeplinit toate obligatiile posibile fata de copil. Uhh, urasc barbatii aia, inclusiv pe cei ce se tot scuza si dau vina pe ex-sotie ca nu reusesc ei sa lege o relatie cu copilul, uitand ca daca doresti sa fii tratat cu respect, trebuie sa respecti la randul tau.

I-as mai da o floricica si ex-soacra-mii, care are un comportament similar. Am tot auzit cazuri de bunici care abia daca tolereaza in vizita nepotul/nepoata, in rest nu se implica cu nimic, nici macar sentimente. Ex-soacra-mea ar fi cea mai fericita de pe pamant daca as muta-o pe fii-mea la ea , stiu cat de mult o iubeste. O femeie in fata careia ma aplec cu respect.

Poate n-am stiut eu sa casc bine ochii cand mi-am ales sotul (asta-i alta poveste), insa mai bun tata la copil nici c-as fi nimerit. Si daca ma gandesc si la ex-soacra-mea, chiar ca m-am nascut sub o stea norocoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Adina la noi "tati" a disparut in ceata, a vazut baiatul de vreo 10 ori in 7 ani iar de cand suntem in Anglia (de trei ani) suna cam la sase luni sa-l vada insa vrea sa-i platesc eu biletul de avion (desi gasesti zbor si cum 70 lire) in conditiile in care nu a platit nici un leut in 7 ani copilului si are un job bine platit.

Noroc ca acum are un tati adevarat si nici nu vrea sa-l cunoasca pe cel biologic.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Si inca ceva (scuze de off topic) tu tot primesti floricele pentru ca un barbat nu ar fi in stare sa aiba o legatura stransa cu copilul lui fara ajutorul mamei acestuia, iar faptul ca realizezi ca ai si o ex-soacra buna este o bila alba in plus fata de ce imi aud urechile pe aici despre soacre.

Si la subiect: eu cred ca trebuie sa porti o discutie cu Cata prietenoasa in care sa-i explici ca nu numai parintii ci si prietenii o iubesc si ii poarta de grija deci I. fiind prietenul vostru a dorit sa o stie in siguranta. Relatiile cu noii nostri parteneri se consolideaza in timp si doar cu ajutorul nostru.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput