Par fin, rar, drept, gras - ce sa mai fac cu el?

Par fin, rar, drept, gras - ce sa mai fac cu el? | Autor: Lillian

Link direct la acest mesaj

Salutare,
problema veche, la care singura rezolvare a fost de ani de zile un permanent ff bine facut cu onduleuri naturale, care nu se "vede". Din pacate acum nu mai pot merge la stilista care mi-l facea si nu stiu cum sa mai scot capul in lume. Am aflat de sampoanele uscate, dry shampoos, nu am incercat inca... La momentul asta parul e mediu spre lung, dar asta pt a-l tine in coculet sau coada. Idei? Solutii? Nu imi inchipui ca voi descoperi vreo minune, dar nici macar sa-l tund nu stiu cum...
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Draga de tine, stiu prin ce treci. Al meu e la fel insa acum e scurt si-i pun bigudiuri calde si-l intorc, cu ondulatorul cu aer in toate elurile. E mai usor insa ideea nu era sa iti spun ca fac acum cu el, ca e scurt ci cum faceam cind era lung. Intai de toate i-am facut suvite deschise la culoare apoi pentru a avea putin volum, il prindeam in coada cind era inca umed, apoi ai puneam bugudiuri calde (inainte aplicam un ser pentru a da senzatia de par bogat si gros) apoi, un fizativ care nu incilceste firele si...gata.
O singura chestie iti pot spune: am trecut prin ce treci tu si l-am taiat si din NEFERICIRE, imi pare tare rau. Nu ceda sa-l tai. Rezista. Eu ma spal si acum su samponul de la Swartzkopf anti split- ends si e foarte bun.
Nu mai stiu ce altceva sa iti spun.
Bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

ce ser? il aplicai numai pe coada - eu asa am inteles?

eu am auzit - la coafor :) - de "o clienta" care a facut tratament cu laser si a obtinut rezultate spectaculoase...
am tot zis ca ma duc si eu la cabinetul ala sa intreb, dar inca nu am ajuns.

ati auzit de asa ceva?


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

Draga Kulta, multumesc pt raspuns. Am avut ani de zile parul scurt si stiu ce inseamna, a fost tuns periuta, era mai usor de intretinut, dar acum nu mai am 20 de ani si fatza de atunci si nu cred ca m-ar mai avantaja acest tip de tunsoare, asa ca, da, ai dreptate, probabil o sa imi para rau ca l-am tuns. Dar nici asa nu se mai poate, parca sunt Laica:)) ma gandeam la un bob, sa pastrez lungimea bretonului pt ca eu il port dupa urechi (si breton la parul meu...) si sa fie mai scurt la spate sa nu mai am tentatia cozii de cal, care, sincer, nici asta nu prea ma mai avantajeaza. Si tot citesc ca parul de genul asta se subtiaza si cu varsta... ma uit la mama ca mai are o mana:((
Mai zi-mi de bigudiurile alea calde. Nu stiu cata rabdare as avea eu sa imi pun bigudiuri... pt mine permanentul de volum a fost mana cereasca, mi-a rezolvat toate problemele, dar ma puteam duce la 6 luni sa il reinnoiesc.
Mi-am cumparat unul din sampoanele uscate, dar sunt cam dezamagita, nu vad mare diferenta. Am fost f curioasa si nerabdatoare, a mai costat si 7$.
Cu alte multumiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

tipu asta de par e o adevarata durere

stiu pt ca detin, dar eu nu il tund, scurt in nici un fel, Il spal cam la 2 zile cel mai des cu shampon pt volum si pt par gras, si balasam tot pt volum, tocmai pt a parea fresh si cu volum daca vreau extra volum pun niste foehn pe el, niste spuma pt volum.

stiu ca spalatul des si aerul cald nu face bine, dar parul arata bine, eu sunt multumita so ?

Ah chiar desi nerecomandat pun ueiuri in el si cu zeama de ginger, mama ce super se face dupa 9de la ginger, parca se inaspreste, trebuie neaparat balsam dupa uleiul ci ginger.

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Asta e parul meu

Eu zic sa alegi functie de ceea ce te avantajeaza, eu am avut parul de la scurt la lung, toate lungimile si, m-am intors la scurt. Nu ma avantajeaza parul lung (desi eu sunt ptr parul lung ptr ca este un semn de feminitate) si 2 - este mult mai usor de intretinut de la spalat la "aranjat" desi nu prea am ce. Daca te avantajeaza mediu lasa-l mediu, tunde-l scurt numai daca crezi ca-ti va sta mai bine. Acum aproape nu mai folos nimic, insa in Rom (la par mediu) folos prod de la Swartzkopf, fixativ si spuma erau unele rosii si era f bine, il puteam spala si la 3 zile, fiindca fixativul cadea si usca parul in acelasi timp. Bigudiuri si fier de intors parul, pe asta din urma il folos zilnic, chiar daca mai ardea parul un pic, insa incercam sa nu-l incalzesc prea tare.

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Si eu am parul la fel. Ma spal pe cap in fiecare zi, este tuns "bob" si il intorc cu peria in fiecare zi. In felul asta nu se vede problema si arat aranjata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

Ei iti pot recomanda un tratament. Este vorba despre lotiunea regeneranta de la Gerovital plant. Acum s-a schimbat designul sticlutei, dar denumirea produsului este aceeasi.
Uite acest link:

http://terapeut.ro/commerce/lotiune-regeneranta-pentru-p-451.html

Eu folosesc aceasta lotiune de doua ori pe an, cate 3 luni, pentru cresterea parului in lungime. O las sa actioneze 4 ore, ziua, dupa care ma spal.

Am intalnit persoane care mi-au spus ca folosesc aceasta lotiune pentru indesirea parului si sunt foarte multumite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

Am uitat sa mentionez ca aceasta lotiune se gaseste in farmacii, in magazine naturiste dar si in supermarket-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

mihaelk, am aceasta lotiune, am folosit-o cu succes, nu numai eu, ci toata familia mea. acum insa nu s-a schimbat doar designul, s-a schimbat si compozitia, probabil in cf cu standarde UE, nu stiu, dar am doua sticle cu o chestie vascoasa pe care nu reusesc sa o intind in nici un fel pe par. Din ce stiu eu nu mai contine un ingredient de baza si anume petrolul.
Multumesc tuturor pt sfaturi, pt mine singura solutie cu rezultate spectaculoase a fost permanentul de volum pe par mediu. Parul avea forma, volum, era mai uscat, ma puteam spala si la o saptamana, iar cand crestea, parea la fel de natural, e un permanent care se "duce" in timp, nu ramane demarcat parul cu permanent de cel fara. Am sa incerc sa gasesc si aici, unde ma aflu acum, pe cineva care sa imi faca asa ceva. Urati-mi succes, am mare curaj:))
Puteti incerca si voi sampoanele uscate, eu am incercat Pssst, se zice ca e bun si ieftin, il foloseste si stilistul Jessicai Simpson sa ii dea volum, in loc de fixativ. La mine nu am observat mare schimbare, dar cred in reviewurile bune pe care le are. Mai sunt multe altele, asta mi-a fost mie la indemana.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillian

mihaelk, am aceasta lotiune, am folosit-o cu succes, nu numai eu, ci toata familia mea. acum insa nu s-a schimbat doar designul, s-a schimbat si compozitia, probabil in cf cu standarde UE, nu stiu, dar am doua sticle cu o chestie vascoasa pe care nu reusesc sa o intind in nici un fel pe par. Din ce stiu eu nu mai contine un ingredient de baza si anume petrolul.


Eu cand am inceput sa folosesc aceatsa lotiune, nu continea petrol. Si mi-a facut foarte bine. Ca sa nu mai fie un lichid atat de vascos, trebuie sa agiti sticla inainte de aplicare. Eu l-am aplicat mult timp cu o discheta, dar acum am descoperit ca mai bine il aplic direct pe par (deasupra cazii de la baie) si masez cateva minute.
Mult succes!

Mergi la inceput