Da' barbatii vostri ce mai mananca???

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

Barbatul meu? Mananca orice, asta da noroc.
De fapt la noi in casa eu fac mancarurile clasice, adica ciorbica de orice fel si felul doi de orice fel, cu specialitatile se ocupa el.
Numai bine, Diana & Ecaterina

Nu dispera!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna spune:

Sotului meu ii plac salatele.Chiar azi am facut o salata cu peste afumat , cartofi fierti , morcov crud ras pe razatoarea mica , gogosari in otet , o ceapa mica , otet , sare , ulei . Se taie toate si se amesteca .Este delicioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Fetelor va dau si eu o reteta de Pui la cuptor, foarte delicioasa si usor de facut.

Se ia puiul intreg sau bucati, se da cu sare si de unge cu putin unt topit sau margarina. Se introduce la cuptor iar cand e aproape gata, cam ultimele 10 minute, se prepara o pasta din miere+mustar+sare+piper care se unge puiul. Se reintroduce puiul 10 minute la cuptor.
Pofta buna!

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Haideti sa va dau si eu o reteta de budinca usoara: cartofi fierti, cascaval(sau brinza), brinza topita, unt, smintina, ceva mezeluri.
Se dau pe razatoarea mare cartofii si cascavalul, iar mezelurile se taie bucatele mici. Se unge un vas termorezistent cu unt si se pune un strat de cartofi, se presara sunca topita, un rind de cascaval,un pic de smintina, un strat de mezeluri, iar cartofi, brinza topita, cascaval, smintina ... pina se umple vasul. Se pune la cuptor la foc potrivit pina se rumeneste. Se serveste cald cu putin piper deasupra (merge si rece).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Draga Ari,

danke sehr pt reteta .
Tocmai le-am preparat,au iesit bune dar parca legumele romanesti sint mai bune sau sint eu conservatoare in ale gusturilor?
Puupici muuulti,

Nu avem Real in zona,dar are sotul de mama soacra o carte groasa de bucate cu toate legumele si ma mai inspir de acolo,insa nu ma prea pricep la bucataria germana.Tu cum stai la gatit nemteste?

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

La subiektul asta nici n-ar trebui sa ma bag...Da nu rezist...Talente culinare am din belsug si placere pe linga!Insa de cind cu veve mica asta a mea ..pauza!Daca gatesc de 3 ori pe saptamina ma da sotzul la ziar.La mine din mincare nu se maninca decit o singura data,restu' la gunoi si asta ma cam oftica,pt.ca pun sufletzel in ea.
Si sa nu va mai spun ca am sotz chef(cu studii economice) la restaurant italian!!!Comoara la casa omului,nu alta...Daaaa,s-o credetzi voi!E asa satul de gatit si de italienisme ca n-am mincat niciodata nimik facut de el;decit ce face la serviciu si aduce acasa.El e incintat de ce-i face nevestica (asta fiindca se-ntimpla cam rar,cre'ca) si eu is incintata ca zice ca-i mai bun ca la mama lui...
Apropos de retzete:stie cineva una de chek,dar de ala ueios??ala ii place sotzului si eu nu fac decit de ala pufos si fara ulei...

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

alina,
legumele de aici nu se compara cu cele romanesti, parca ar fi de plastic si au gust tot asa si nici nu ma topesc" dupa bucataria germana desi gatesc nemteste, de sotul..
el a reusit sa se impace numai cu sarmaluteel noastre si musaca, in rest pauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piskot spune:

Dragi mamici de pretutindeni,
Se pare ca tema lansata de mine a avut succes !
Din cate vad toate sunteti niste gospodine clasa I iar sotii vostri sunt cei mai intelegatori din lume.
Daca vreti vreo reteta nu ezitati sa ma intrebati caci am o carte de vreo 2000 buc.

Piskotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jiriro spune:

Nu m-am putut abtine sa nu va trimet si eu o reteta - sper ca nu sunt singurul barbat care gateste sotiei- pe care o stiu de la o strabunica:)) De data asta o sa va "indulcesc" cu un tort special care necesita coacere dar nici macar un gram de faina; asadar:
Ingrediente:

pt blat,

- 10 oua
- 300 gr. nuci
- 14 linguri zahar
- 125 ml.apa rece
- 1 lingura cu varf de cacao

pt. crema,

- 1 pachet de unt proaspat
- 4 linguri cacao
- 5 linguri zahar pudra ( Facultativ)

Se fierbe apa cu cele 14 linguri de zahar si o lingura mare de cacao pana cand clocoteste; se da la o parte de pe foc si se adauga nucile bine pisate (prin masina speciala de macinat nuci), cand aceasta compozitie s-a racit, adaugati cele 10 galbenusuri unul cate unul omogenizand usor, apoi cele 10 albusuri care au fost facute spuma in prealabil. Se omogenizeaza cu multa grija si se toarna intr-o forma destul de mare( caci va creste bine) care in prealabil a fost imbracata cu hartie unsa cu mult unt sau margarina, se da la cuptor la foc potrivit si se coace pret de jumatate de ora sau cat este nevoie. Acest blat se va rasturna direct pe platoul ce va urma sa fie servit pentru ca el va fi gata insiropat din cuptor. Cand se raceste se imbraca in crema obtinuta din pachetul de unt si cacao (facultativ putuei pune zahar, insa ar fi prea pleonastic caci blatul este insiropat si este suficient de dulce). Dupa cum observati acest tort nu are nici macar un gram de faina, sau alti agenti de crestere si in timpul coacerii el "sufera" intr-un mod natural propriul sirop. Pofta buna!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danac spune:

Irinuca cum faci ciorba aia de rosii cu suc la cutie ca mie tare imi placea ciorba de rosii in romania dar in germania pur si simplu nu iese buna din cauza rosiilor care nu prea au gust

Mergi la inceput