Cumparaturi Victoria's Secret (Cap.2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

cica mi-a venit coletul..am primit cerere (sms)de la UPS sa le trimit copie BI.....dar nu mi-au zis inca nimic de banuti..va tin la curent...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Eu mai am 2 colete pe drum si ambele via overseas...Raman la parerea mea, conteaza mult volumul, nu sunt sigur de pana in 500g, dar pana in 1kg cred ca da...si nu voluminoase.
Carrie, m-am gandit mult daca sa iau 2 sau 4, dar din tabele imi iesea 4 si am zis ca poate o pot stramta cumva pe parti, desi...
In plus, blugii pe care ii am din state sunt marimea 5, asa ca...e clar ca difera marimile...Macar stiu pt viitor, acum am testat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Mama lui Alex, stai linistita ca te mai pot tine si 2 saptamani asa. Coletul ajunge in tara cam in 3-5 zile, depinde de zbor, am o prietena care lucreaza la Baneasa, ii ziceam cand am dat comanda si ea stia cand ajunge coletul in vama, insa cei de la UPS il tin o vesnicie acolo...sper sa te sune cat mai repede.
Laura, intr-adevar, marimile sunt diferite, eu acum sigur trebuie sa comand marimea 2.
Pup fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Carrie, imi poti spune cati cm ai in talie si peste solduri? si cu cat iti era mai mare fusta mas. 4?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

quote:
citat din mesajul lui Laura T

Carrie, imi poti spune cati cm ai in talie si peste solduri? si cu cat iti era mai mare fusta mas. 4?



iti zic eu..caci am comandat marimea 4 (fuste si pantalon)...si iti zic si cand intru in posesia lor cum imi vin (am preferat sa le iau oricum cu vreo 2-4 cm mai mari..daca-s mai mari le mai duc la croitor, la o adica..dar daca nu intru in ele..ce naiba fac??!!)

talie - 63 cm = 24.8 inch
solduri - 87 cm = 34.3 inch ( 160 inaltime..si 47 Kg)
mai aproape de marimea "2"...dar..precum vezi..cam atipic..fix intre marimi..

Carrye e slaba!! (Carrye iti dai seama ca o spun cu gelozie..da??!! )..cred ca tu te apropii mai degraba de mine (cum te stiu eu din poze)

PS - mai..deja le-am trimis copie dupa BI..ca mi l-au cerut..acum nu or fi nebuni sa mi le aduca peste 2 saptamani..

Edit: ma uitam pe ultimele tale poze (LauraT)..esti superba!..si fetele..vai..cat au crescut..sa va traiasca!...Iar costumele tale de baie...jos palaria!! (cate ai??!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

quote:
citat din mesajul lui Laura T

Eu mai am 2 colete pe drum si ambele via overseas...



Ce ai mai luat?..linkuri ceva??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

quote:
citat din mesajul lui Carrye

Acum, taxele, va dau un exemplu: la o pereche de sandale de 45$: 45$ ori 2,36 lei (cursul negociat de banca)=106,2 lei. Se adauga taxe vamale de 17% (difera foarte putin prin materialul din care sunt facute, talpa, etc., eu am avut si 16,5% si 16,8%, sunt niste coduri) care inseamna 17,84 lei. In total avem 124,04 lei. Peste aceasta suma, se aplica TVA de 19%, in cazul nostru, 23,57 lei. Rezulta suma totala de 147,61 lei.
Deci pentru o pereche de sandale de 45$ am platit 147,61 lei fara costurile de shipping. Taxele se aplica doar pe valoarea produselor, nu pe suma totala a facturii de la VS.
Avem taxe vamale la incaltaminte: aproximativ 17%; la textile:12$ si la accesorii:3,7%.
Uite aici, mama_lui_alex calculele. Nu stiu ce scrie Roxana de vama pe transport. Astea sunt singurele taxe pe care le platim. Taxe vamale + TVA. Atat.



M-ai pierdut..la calculul asta..ori e prea dimineata pt. mine...caci eu concluzionez asa din ceea ce spui:
sandale la Vs = 45$x 2,36 ron = 106,2 ron
taxe in Ro = 147,61 ron (??!!)
+ shipping = la valoarea asta 29,9 $

ADICA - total platit 1 pereche sandale = 253,81 ron + 29,9$ (shippingul)??!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Eh, mai stii? Si eu am trimis copia dupa buletin si am asteptat ceva vreme. De la UPS te poti astepta la orice. Chiar le facea un nene reclamatie ca asteptase nu stiu cate saptamani pentru o carte cand m-am dus sa imi ridic coletul.
Da, Laura, cred ca Mama lui Alex e cu tine la marimi, eu sunt foarte slaba, in talie am 61 si in solduri vreo 87 de cand nu mai am fund. :(
Cat despre calcul. La pretul de pe factura am convertit in lei la cursul negociat de banca, apoi am adaugat taxele vamale peste care am pus TVA. Exceptie, shipping-ul, care este pe valoarea totala a facturii si peste care eu nu am platit nici o taxa in plus. Cum sa platesti vama pe un serviciu? Ca doar nu intra serviciul in tara pe picioruse?
Uita-te cand o sa primesti factura de la UPS si o sa vezi ca ai calculele acolo, cu pretul produselor in lei si taxele vamale + TVA pentru fiecare produs in parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alics spune:

quote:
citat din mesajul lui mama_lui_alex

quote:
citat din mesajul lui Carrye

Acum, taxele, va dau un exemplu: la o pereche de sandale de 45$: 45$ ori 2,36 lei (cursul negociat de banca)=106,2 lei. Se adauga taxe vamale de 17% (difera foarte putin prin materialul din care sunt facute, talpa, etc., eu am avut si 16,5% si 16,8%, sunt niste coduri) care inseamna 17,84 lei. In total avem 124,04 lei. Peste aceasta suma, se aplica TVA de 19%, in cazul nostru, 23,57 lei. Rezulta suma totala de 147,61 lei.
Deci pentru o pereche de sandale de 45$ am platit 147,61 lei fara costurile de shipping. Taxele se aplica doar pe valoarea produselor, nu pe suma totala a facturii de la VS.
Avem taxe vamale la incaltaminte: aproximativ 17%; la textile:12$ si la accesorii:3,7%.
Uite aici, mama_lui_alex calculele. Nu stiu ce scrie Roxana de vama pe transport. Astea sunt singurele taxe pe care le platim. Taxe vamale + TVA. Atat.



M-ai pierdut..la calculul asta..ori e prea dimineata pt. mine...caci eu concluzionez asa din ceea ce spui:
sandale la Vs = 45$x 2,36 ron = 106,2 ron
taxe in Ro = 147,61 ron (??!!)
+ shipping = la valoarea asta 29,9 $

ADICA - total platit 1 pereche sandale = 253,81 ron + 29,9$ (shippingul)??!!!



a platit pt sandale 147,61 , eu dau comanda printr-o fata, si mie imi face calculul simplu, daca un produs costa 18$, adauga 45%, si aia este suma finala (26$ - adica 65 ron), nu mi se pare mult deloc, am incercat si eu sa bag la cos, si cu tot cu coduri de discount, costa mult prea mult transportul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

quote:
citat din mesajul lui Carrye

Da, Laura, cred ca Mama lui Alex e cu tine la marimi, eu sunt foarte slaba, in talie am 61 si in solduri vreo 87 de cand nu mai am fund. :(




EU:
talie - 63 cm = 24.8 inch
solduri - 87 cm = 34.3 inch ( 160 inaltime..si 47 Kg)

Draguta..cand te-ai masurat ultima data?!?..eu azi dimineata cand treceam "dimensiunile" aici...

E clar...fustele mele marimea "4"..vor fi de vanzare..

PS - m-am prins intr-un final de calculele cu taxele..am zis eu ca-i prea dimineata..
so:
- taxe vamale la incaltaminte: aproximativ 17%; la textile:12$ si la accesorii:3,7%
+ TVA - pt. orice 19%
E PERTINENT! cu sau fara taxe pe transport..cam asa am platit de fiecare data..cam 25-30% din valoarea produselor..dar niciodata nu am studiat factura UPS..o voi face cu atentie acum..

Mergi la inceput