Asolventi ai Facultatii de Textile Iasi pe aici?

Asolventi ai Facultatii de Textile Iasi pe aici? | Autor: iuliana_2002

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am terminat in 1995 sectia design FT, caminista in T6, profi: dna Valcu, dl Avram, dl Sava, etc
Multumiri tuturor ca suntem o promotie de AUR: ne-au format clasa intai: textilele acuma se reduc numai la lohn, dar cei care am renuntat la profesia de baza si ne-am orientat spre altele suntem in TOP POSITION pe la Ericsson, ING etc.
Interesant ar fi sa dialogez pe masura timpului cu cei care au stat si invatat la texile in Iasi.

Iuliana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Draga Iuliana,eu am terminat textile sectia tricotaje confectii in 1997 ,dar din nefericire pt mine nu ma numar printre cei care s-au reorientat ci dintre cei care muncesc in conditii mizerabile in confectii(am ramas in Iasi unde sint 5 ing /m2),cumnata mea a terminat tot in 1995 dar tric-conf.Acum sint fericita ca am 2 ani pauza si sint hotarita sa ma reorientez profesional dupa...
gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2002 spune:

Sorry to hear that!
Dar tot raul spre bine: un masterat, un curs postuniv si se poate ameliora situatia, asa cred.
In Buc sunt mult mai multe firme, migrati afortei de munca e mare si de aceea am subliniat ca ne-am reprofilat, ca din leafa din ind usoara sa traiasca ei.... (guvernantii)

Sanatate si succese!

Iuliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina spune:

si eu sint textilista,ca si sotul meu:)))am lucrat numai un an in domeniu:)))adica suntem asi in incaltamintea "carmens"...si ne-a ajuns:)))sa lucreze altii mai tari ca noi in productia textila si de incaltaminte:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Si eu sunt textilista!!!!! am absolvit in 98 sectia Tricotaje si Confectii. Si nici eu nu am tangente cu textilele. Am lucrat un an intr-o firma de internet si acum sunt intr-o firma de soft, ce-i drept pentru industria textilelor... dar credeti-ma textile nu prea vad :)))( poate textilistii au auzit de NetGraphics?). M-am straduit sa gasesc ceva in textile, dar pentru ca n-am apucat sa ma angajez indata dupa fac (am un motiv: eram gravidutza cu bebitza mea) peste tot am fost refuzata din lipsa de experienta. La ultimul interviu cum am aflat ca nu ma vor angaja am intrebat daca ar lua un absolvernt fara experienta si mi-au zis ca un absolvent da si pe mine nu! Dupa, am zis ca nu ma intereseaza textilele si ca ei nici nu stiu ce pierd si m-am reorientat, acum sunt oarecum multumita.
Am stat in T3 toata facultatea. Acvi, esti din Iasi sau ai stat in camin, s-ar putea sa ne cunoastem, suntem aproape colege (tu 97 eu 98 ).
Pupicutzi la textilisti!!!!!

-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Am pe paginutza mea poze de la banchetul de absolvire si sunt si cu cateva colege-inginere . am facut banchetul la BTT.
http://./cei_dragi.html#Prieteni

Va pup! si ma bucur ca v-am gasit!!!!!


-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Cristina,abia acum am vazut mesajul postat de tine!!
Eu am stat in gazda toata facultatea dar colegele mele au stat in T3 si mergeam destul de des pe acolo.Am fost colega cu Antuaneta Dascalu, Ramona Cucu,Alexa Florentina..nu stiu daca iti este cunoscut vreun nume.M-am uitat la poze dar nu cunosc pe nimeni!!Oricum nu ai de ce sa regreti ca nu lucrezi in confectii,eu felicit pe toata lumea care reuseste sa scape de acest domeniu!!!
Gabi si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Textile am terminat si eu in '97.Si tot design FT.N-am fost caminista ca-s chiar din Iasi.N-am apucat sa lucrez in domeniul asta ca n-am avut sanse acasa dar o sa incerc aici sa vad daca pot face ceva.

Claudia&Laurici

Mergi la inceput